ZN.SK
Správa (2021), film Petra Bebjaka, Slovensko

Film Správa odhaľuje nový trailer, naráža na ťažko uveriteľné posolstvo

Len niekoľko dní je vonku nový trailer k filmu Správa. Výnimočný historický film nakrútený podľa slávnej knihy Čo Dante nevidel, vychádzajúcej z osobných zážitkov Rudolfa Wetzlera…

Len niekoľko dní je vonku nový trailer k filmu Správa. Výnimočný historický film nakrútený podľa slávnej knihy Čo Dante nevidel, vychádzajúcej z osobných zážitkov Rudolfa Wetzlera, jedného z utečencov z Osvienčimu, sa v kinách objaví 28. februára 2021. Jeho nakrúcanie, obsadenie, myšlienka a aktuálnosť aj dnes je nám známe už viac ako rok. Náročná výroba nám dosiaľ vypustila na svetlo sveta len jeden trailer, no ten najnovší zobrazuje z atmosféry krutosti o niečo viac.

Správa (2021), film Petra Bebjaka, Slovensko

Film Správa – nová ukážka na jeseň

Na ňom Noel Czuczor, ako hlavná postava Freddy uniká s Valérom (Samotný autor v knihe všetky postavy obetí uviedol zámerne pod slovenskými menami, takže aj Valér je v skutočnosti Rudolf Vrba) z Osvienčimu a v závere ukážka zachytáva jednu z najvážnejších skutočností ich úteku a správy, ktorú priniesli svetu. Pravdu o Osvienčime, vďaka ich postaveniu v tábore s prístupom k záznamom, pomerne presnú a dôveryhodnú. Stále však priveľmi ťažkú a šokujúcu. Celkom odlišnú od verzie ktorú nemecká ríša hlásila Červenému krížu. Klamstvo tisícročia, pri ktorom sa darilo vyvražďovať tisíce ľudí denne, je ale ťažké odhaliť z hodiny na hodinu… ba dokonca zo dňa na deň.

Skutočnosť bola o pomalých reakciách. Pre ťažkú uveriteľnosť.

Nikto kompetentný dostatočne neveril Správe, ktorá mohla zachrániť tisíce životov. V krátkej ukážke je toto zúfalstvo a aj samotná otázka v závere z úst filmového Freddyho povedaná nahlas. V knihe sa podobné otázky objavujú opakovane. Aj v závere Alfrédovho príbehu sa objavuje nepochopenie nad troma mesiacmi, ktoré ubehli, než sa konečne podarilo správu zverejniť a i tak bola braná ako propaganda.

Správa (2021), film Petra Bebjaka, Slovensko

Doteraz sme mohli vidieť len jednu ukážku filmu Správa. Zachytávala mimo úryvok z atmosféry tábora a filmu aj postavu Freddyho obesenú na vstupnej bráne do tábora. Takáto udalosť sa v celej knihe nestala a samotný Freddy na povraze nevisel. Preto je možné predpokladať, že ide o scénu vízie, sna, alebo len scénu vyjadrujúcu pocity a predstavy, či nočné mory. Nočnou morou bol už samotný pobyt v Osvienčime. Preplnenom musulmanmi, ľuďmi, ktorí stratili seba a na pokraji smrti dokázali pracovať a prekonávať dosiaľ poznané hranice ľudských možností. V čase vysokej popularity kníh s tematikou holokaustu a v čase nenávisti, či predsudkov je film priam až potrebný. Viac videí prezentuje Facebook filmu, ktorý nahliada aj do zákulisia príprav.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu