Film Správa odhaľuje nový trailer, naráža na ťažko uveriteľné posolstvo

Film Správa odhaľuje nový trailer, naráža na ťažko uveriteľné posolstvo

Len niekoľko dní je vonku nový trailer k filmu Správa. Výnimočný historický film nakrútený podľa slávnej knihy Čo Dante nevidel, vychádzajúcej z osobných zážitkov Rudolfa Wetzlera, jedného z utečencov z Osvienčimu, sa v kinách objaví 28. februára 2021. Jeho nakrúcanie, obsadenie, myšlienka a aktuálnosť aj dnes je nám známe už viac ako rok. Náročná výroba nám dosiaľ vypustila na svetlo sveta len jeden trailer, no ten najnovší zobrazuje z atmosféry krutosti o niečo viac.

Správa (2021), film Petra Bebjaka, Slovensko

Film Správa – nová ukážka na jeseň

Na ňom Noel Czuczor, ako hlavná postava Freddy uniká s Valérom (Samotný autor v knihe všetky postavy obetí uviedol zámerne pod slovenskými menami, takže aj Valér je v skutočnosti Rudolf Vrba) z Osvienčimu a v závere ukážka zachytáva jednu z najvážnejších skutočností ich úteku a správy, ktorú priniesli svetu. Pravdu o Osvienčime, vďaka ich postaveniu v tábore s prístupom k záznamom, pomerne presnú a dôveryhodnú. Stále však priveľmi ťažkú a šokujúcu. Celkom odlišnú od verzie ktorú nemecká ríša hlásila Červenému krížu. Klamstvo tisícročia, pri ktorom sa darilo vyvražďovať tisíce ľudí denne, je ale ťažké odhaliť z hodiny na hodinu… ba dokonca zo dňa na deň.

Skutočnosť bola o pomalých reakciách. Pre ťažkú uveriteľnosť.

Nikto kompetentný dostatočne neveril Správe, ktorá mohla zachrániť tisíce životov. V krátkej ukážke je toto zúfalstvo a aj samotná otázka v závere z úst filmového Freddyho povedaná nahlas. V knihe sa podobné otázky objavujú opakovane. Aj v závere Alfrédovho príbehu sa objavuje nepochopenie nad troma mesiacmi, ktoré ubehli, než sa konečne podarilo správu zverejniť a i tak bola braná ako propaganda.

Správa (2021), film Petra Bebjaka, Slovensko

Doteraz sme mohli vidieť len jednu ukážku filmu Správa. Zachytávala mimo úryvok z atmosféry tábora a filmu aj postavu Freddyho obesenú na vstupnej bráne do tábora. Takáto udalosť sa v celej knihe nestala a samotný Freddy na povraze nevisel. Preto je možné predpokladať, že ide o scénu vízie, sna, alebo len scénu vyjadrujúcu pocity a predstavy, či nočné mory. Nočnou morou bol už samotný pobyt v Osvienčime. Preplnenom musulmanmi, ľuďmi, ktorí stratili seba a na pokraji smrti dokázali pracovať a prekonávať dosiaľ poznané hranice ľudských možností. V čase vysokej popularity kníh s tematikou holokaustu a v čase nenávisti, či predsudkov je film priam až potrebný. Viac videí prezentuje Facebook filmu, ktorý nahliada aj do zákulisia príprav.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.