ZN.SK
Bojnice zámok, strašidlá

Festival duchov a strašidiel v Bojniciach a najdlhší čakací rad

Najdlhší rad čakajúcich na vstup by ste tento rok nepochybne našli 7. mája v Bojniciach. Hrad fungujúci pod správou Slovenského národného múzea (SNM) každoročne organizuje podujatie…

Najdlhší rad čakajúcich na vstup by ste tento rok nepochybne našli 7. mája v Bojniciach. Hrad fungujúci pod správou Slovenského národného múzea (SNM) každoročne organizuje podujatie, ktoré nemá v skutočnosti nič spoločné s hradom samotným. Práve to možno vyčítajú niektorí tradičnejšie založení ľudia a historici. Na druhej strane práve takéto podujatia dokážu výborne naštartovať turizmus, spropagovať Bojnice v ešte výraznejšej miere a v neposlednom rade prináša aj zisk hercom, organizátorom a najmä hradu.

Bojnice zámok, strašidlá

Dlhý čakací rad je smŕŕŕŕŕť

Stáť od skorého rána v dlhom rade a ani po štyroch hodinách sa nedočkať vstupu do hradu, to tu ešte nebolo. Popularita miesta neustále rastie a tak aj budúci rok zrejme prinesie opäť nárast. Pridlhé čakanie demotivuje hlavne mladé páry. Čas využívajú inak a dohodnutie „čakania“ niekým iným sa nestretáva s pochopením ostatných čakajúcich. Pri väčších rodinách sa osvedčí systém obetného baránka, ktorý počká za svoj klan. Nech sa zdá tento problém akokoľvek pochybením hradu, treba sa na celú vec pozerať aj z inej stránky. Kapacita hradu a prehliadok má svoje limity.
Bojnice zámok, strašidlá

Limity majú vážne dôvody

Z pohľadu správcov a sprievodcov v hradoch je nemysliteľné mať v hrade nátresk. Akokoľvek sa na preplnenosť hradov pozerá návštevník, samotný Bojnický zámok obsahuje neuveriteľné množstvo cenných hodnotných zbierkových predmetov, zdobenie, artefakty rôznej historickej a umeleckej hodnoty. Všetko vybavenie, ktoré je dostupné na dosah ľudí, hoci prelezením ochrannej pásky, môže byť odcudzené, poškodené, či s ním narábané. Ľudia to skúšajú neustále. Príbehy sprievodcov sú na také prípady bohaté. Pre zlodejov je práve takéto podujatie najlepšou príležitosťou, ako ukradnúť, či dostať sa pre zmätok a chaos k hodnotným veciam. Hrad je v prvom rade múzeom s pokladmi, a tie nemusia byť vždy zdobené leskom zlata. Natlačený nátresk ľudí sa nakoniec presúva a zabezpečuje oveľa ťažšie.

Bojnice zámok, strašidlá

Príležitosť pre cestovný ruch, ktorú iní môžu závidieť

Nech je podujatie festivalu duchu a strašidiel braný akokoľvek, ide najmä o výborný ťahák, ktorý využíva tie najlepšie možné miesta, aké si môže želať. Kulisy krásneho hradu, múry a atmosféru takéhoto miesta. Do Bojníc sa dostáva množstvo ľudí, áut, ľudí hľadajúcich ubytovanie, ľudí, ktorí potrebujú čerpať ďalšie služby. Väčšina návštevníkov smeruje do ZOO a tej rastie zisk. Zvieratá a zariadenie ako také získavajú lepšie príležitosti na rozširovanie a obnovu. Niečo, o čom iné zoologické záhrady môžu len snívať a prípady ako minizoo (povedzme katastrofálna starostlivosť o zvieratá v minizoo v Brodne) žiaľ ani nedosiahnu.

Festival pritom každoročne láka viac a viac českých návštevníkov. Našli by sme medzi nimi aj rôzne iné národnosti, najmä však bez ohľadu na národnosť rodiny s deťmi.

Foto: ilustračné foto z minulých ročníkov, redakcia

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu