ZN.SK
IT a notebook

Emaily ako stonline.sk, t-com.sk, mail.telekom.sk končia. Čo to znamená?

Známe a stále rozšírené emailové koncovky od Telekomu, najčastejšie stonline.sk, končia. Čo to znamená a na čo sa pripraviť?

Ešte od čias Eurotelu, Slovenských telekomunikácií, v úplných počiatkoch internetových služieb mobilný operátor a prevádzkovateľ pevnej telefónnej siete ponúkal emailové koncovky. Emailové schránky stonline.sk má doteraz množstvo firiem, podnikateľov, organizácií aj dôchodcov, ktorí sa s adresou zžili. Tradičné a dlhoročné firmy, živnostníci email uvádzajú na svojich vizitkách, stránkach, na zmluvách a predtlačených listinách. Ak v súčasnosti posielate newslettre alebo komunikujete s priateľmi, môžete dostať automatickú odpoveď s varovaním o tom, že dotyčný mení svoju adresu. Znamená to prakticky to, že schránky koncoviek Telekomu sa rušia a nebudú od roku  dostihnuteľné.

IT a notebook

Máte niektorú z týchto emailových koncoviek?

stonline.sk
mail.t-com.sk
mail.telekom.sk
posta.telekom.sk
gsm.eurotel.sk
e-zones.sk
t-zones.sk
ba.telecom.sk
bb.telecom.sk
ke.telecom.sk
mail.eurotel.sk
mail.t-mobile.sk
t-centrum.sk
credit.stonline.sk
credit.t-com.sk
mojtelecom.sk

Majitelia týchto bezplatných emailových adries sa s ňou už niekoľko mesiacov lúčia. Neznalosť bežného Slováka s prácou na internete ale prinútilo niektorých zvykať si na nové prostredie. Sú aj takí, ktorí sa lúčia s emailom definitívne a iný nechcú. V roku 2020. Služby emailových služieb pre bytových nefiremných zákazníkov viac Telekom poskytovať nebude.

Zásadne sa tým mení život najmä menej skúsených používateľov

Ak niekto dokázal celé roky zotrvať na koncovke zo zoznamu, držal sa akejsi tradície. Firmy zostávajúce na stonline.sk často mali svoje domény a predsa používali email naďalej starý. Ide o prípady firiem, ktoré mali menšiu komunikáciou emailom a bol pre nich problém zmeniť adresu na vlastnú. Ak ich neprinútila modernizácia, trendy a výhody vlastného doménového názvu v rámci firiem, aktuálne zmeny s dostatočným predstihom už nútili konať. Mení sa tým život aj niektorým technikom, ktorí čelia najmä žiadostiam starších ľudí a menej skúsených. Niekoľko mesiacov vopred pozornejší vedia, že majú smerovanie zmeniť. Menia tak prihlasovacie mená (ak nimi sú emailové adresy) do služieb. Podrobné inštrukcie, ako problém riešiť, uvádza samotný Telekom.

Mení sa vám stonline či iná adresa? Na čo myslieť?

Je nevyhnutné počas decembra 2020 vyriešiť všetko, čo by vás po zrušení adresy mohlo dobehnúť. Nezapínať niekoľko mesiacov počítač a email s upozorneniami ani neotvoriť, nie je riešením. Stretli sme sa s názorom staršieho pána, že ak počítač nezapne, tak sa ho rušenie schránky nebude týkať. Žiaľ týka. Aby bolo možné zostať a komunikovať emailom, je nutné si vytvoriť schránku na vlastnej doméne, alebo u poskytovateľov ako gmail.com, centrum.sk, azet.sk, zoznam.sk a na mnohých ďalších. Schránky sú bezplatné a pravdepodobne večné. Rušiť email ale tiež znamená niekoľko zásadných vecí. Priradiť ale potrebný zákrok k nim musí už samotný čitateľ.

  • Email môže byť prihlasovacím menom do obľúbených obchodov. Kontaktujte ich a požiadajte zmenu na vašu novú adresu, ktorú ste si vytvorili inde.
  • Email môžu mať v banke, poisťovni, na dôležitých úradoch ako schránku pripojenú na komunikáciu s vašou osobou.
  • Email môže byť súčasťou Paypalu,
  • Email môže byť loginom pre Facebook, Instagram alebo Twitter

Odporúčanie: ak komunikujete s niekým s takouto koncovku, máte v rodine, medzi dôležitými partnermi majiteľa takejto schránky, kontaktujte ho ešte počas decembra. Neskôr to už nebude možné. Aktualizujte svoje adresáre, v opačnom prípade prídete o cenné kontakty.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu