ZN.SK
Pezinok, mesto a budovy

Domáca turistika: Objavte čaro Pezinka a jeho okolia

Pezinok je známy najmä svojím vínom. Nájdete tu však aj mnoho zaujímavých podujatí a miest, ktoré sa oplatí navštíviť.

Zľavy na wellness pobyty

Pezinok je známy najmä svojím vínom. Nájdete tu však aj mnoho zaujímavých podujatí a miest, ktoré sa oplatí navštíviť.

Pezinok, mesto a budovy

Zdroj: Bigstock.com

Pezinok – mesto s bohatou históriou

Pôvodne banská osada sa na začiatku 16. storočia zmenila na vinohradnícke mesto. Pezinok sa stal jedným z najbohatších miest Uhorska zásluhou kvalitného vína. Neskôr sa v ňom rozvinuli aj iné odvetvia a dnes je známy aj svojou architektúrou, tehliarstvom a drevárstvom. Práve Pezinok je mesto, v ktorom sa v súčasnosti vyrába mimoriadne kvalitné rezivo. Využíva sa prakticky pri každej stavbe či výrobe nábytku.

Pezinský zámok

Dominanta mesta kedysi patrila Pálffyovcom, teraz ju spravuje mesto Pezinok. To sa stará o údržbu a postupne zámok renovuje. Po mnohých opravách ho v máji 2019 otvorili aj pre verejnosť. Pozrieť si môžete múzeum vinohradníctva a vinárstva v podzemí. Zaujímavá je aj debnárska dielňa s nástrojmi na výrobu a opravu sudov a nechýbajú ani staré lisy na spracovanie hrozna.

Malokarpatské a mestské múzeum

V Pezinku sa nachádzajú dve múzeá. Milovníci histórie vinárstva by rozhodne mali navštíviť Malokarpatské múzeum. Okrem dejín vína sa čo-to naučia aj o jeho výrobe. Vo vybraných mesiacoch nechýbajú ani ochutnávky tunajších vín.

Mestské múzeum poučí o histórii celého regiónu. Návštevníkov čakajú prevažne exponáty z archeologických vykopávok. Súčasťou múzea sú aj práce lokálnych umelcov. Obidve múzeá sú v samom centre Pezinka.

Pezinok, mesto a budovy

Zdroj: Bigstock.com

Kostol nanebovzatia Panny Márie

V Pezinku sa nachádza aj Kostol nanebovzatia Panny Márie, ktorého stavba sa datuje do 14. storočia. Vnútri nájdete starovekú kazateľnicu a krypty. Môžete si prezrieť aj epitafy s reliéfom v životnej veľkosti. V areáli kostola sú tiež vstupy do krýpt a pomník padlým v 1. svetovej vojne.

Vinohradnícky náučný chodník

Ideálnym miestom pre dlhšiu prechádzku je Vinohradnícky náučný chodník. Má 7 kilometrov.  Súčasťou chodníka je 12 zastávok s informačnými tabuľami, vďaka ktorým sa dozviete zaujímavosti o pestovaní a spracovaní viniča v regióne Malých Karpát. Ak budete sledovať zelenú značku, môžete sa na chodník napojiť pri Malackej ceste alebo v Areáli zdravia Rozálka.

Pezinská Baba

V zimných mesiacoch môžete ísť lyžovať na svahy Malých Karpát do lyžiarskeho strediska Pezinská Baba. Návštevníci majú k dispozícii 5 vlekov a 3 zjazdovky. Jedna z nich je navyše umelo zasnežovaná a nadšencov večerného lyžovania poteší aj osvetlenie. Súčasťou strediska je požičovňa lyží, skiservis, lyžiarska škola a sánkárska dráha.

ilusračná snímka lyžovanie a lyžiar na svahu

Zdroj: Unsplash.com, ilustračná snímka

Cykloturistika

Okolie Pezinka je ako stvorené pre cyklistov. Vybrať si môžete z rôznych dĺžok a náročností. Veľmi obľúbená je cyklotrasa do mesta Senec. Je dlhá 16 kilometrov, takže by ju mali zvládnuť aj začiatočníci. Cestu označuje žltá značka, ktorá začína na Radničnom námestí a vedie cez Viničné a Šenkvický Háj až do Senca.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu