ZN.SK
Poloha lietadiel

Ako sledovať lietadlá, lety, linky a aktuálnu polohu na oblohe?

Viete, ako je možné sledovať lietadlá na oblohe? Čo vám práve letí nad hlavou? Poslúžiť môže aj táto dobre známa stránka…

Nadšenci aviatiky, lietadiel, lietajúcich strojov a dopravy ako takej veľmi dobre poznajú FlightRadar24.com. Portál, ktorý nám umožňuje sledovať aktuálnu polohu všetkých registrovaných lietadiel, ich územnú/štátnu príslušnosť a niekoľko technických vlastností, je populárna celosvetovo. Využívajú ju k práci aj cestovné kancelárie, novinári, cestovatelia, aj tí, ktorí čakajú svojich blízkych z dovolenky a netušia, kde sa počas vypnutého telefónu dovolenkári nachádzajú. Flightradar je pomerne známa stránka aj medzi odborníkmi na dopravu. Jej obsluha je jednoduchá. Chce to len pre začiatok vedieť niekoľko dôležitých vlastností a funkcií.

Poloha lietadiel

foto: Na snímke vidieť, ako počas vojnového konfliktu letecká doprava obchádza Ukrajinu

Kde sa aktuálne nachádzajú ktoré lietadlá?

Sledovanie polohy lietadiel je živé a tiež záležitosťou bezpečnosti. Údaje totiž slúžia pri rôznych štatistikách a vyhodnocovaní aj v prípadoch pádov a porúch, hoci tie sa dejú len veľmi vzácne. Lietadlá reálne vysielajú mimo svojej identifikácie, aj údaj o aktuálnej výške, a číselný údaj o aktuálnych súradniciach. Tieto hodnoty následne portály, akým je práve Flightradar24.com prenesú do zobrazenia na reálnej mape.

Poloha lietadiel

foto: Ruské vládne lietadlo RSD88 Tupolev Tu-204-300 napríklad 3. marca 2022 opúšťa bieloruský Brest a smeruje do Moskvy. zdroj: https://twitter.com

Pri sledovaní lietadiel platí:

  • Ak poznáte číslo stroja, môžete si ho priamo vyhľadať vo vyhľadávacom políčku
  • Priamo na mape je vidieť, aké lietadlo vám letí práve nad hlavou, alebo nad národným parkom. Ihneď tak viete identifikovať lietadlo, ktoré ste práve nad sebou videli.
  • Viditeľné je taktiež prúdenie najčastejších trás. Presvedčiť sa tak môžete o tom, ako výrazne je vzdušný priestor zaplnený leteckou dopravou a že sa toho nad našimi hlavami odohráva viac ako len pár preletov za deň.
  • Prístup je bezplatný. Rozšírené funkcie sú určené pre prihlásených a platiacich používateľov.
  • Kliknutie na konkrétne lietadlo zobrazuje podrobnosti. Tie môžu byť súčasťou databázy tvorenej nadšencami aviatiky, čiže aj fotografie strojov môžu pochádzať z rôznych miest z pozorovaní samotných používateľov.
  • Pozor, sledovanie dopravy môže byť návykové a môžete pri ňom stráviť hodiny, pokiaľ hľadáte konkrétne slávne lietadlá celebrít, filmové lietadlá a ďalšie stroje.
  • Sú ľudia, ktorí sú schopní tieto informácie získavať z verejne prístupných stránok a potom obťažovať slávne osobnosti a žiadať tisíce eur. Nie je umenie pripravovať profil s hlásením polohy lietadla, na ktoré sa zameriate. Za umenie naozaj možno považovať niečo zmysluplnejšie…
Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu