ZN.SK
umelá inteligencia

Ako ChatGPT od OPENAI ovplyvní písanie obsahu?

Rozruch okolo umelej inteligencie spojenej s tvorbou obsahu v posledných mesiacoch doslova explodoval. ChatGPT bol spustený v novembri,…

Rozruch okolo umelej inteligencie spojenej s tvorbou obsahu v posledných mesiacoch doslova explodoval. ChatGPT bol spustený v novembri, no už teraz nájdete nespočetné množstvo článkov o tom, ako tento (zatiaľ) bezplatný online jazykový model môže ovplyvniť tvorbu textov a obsahový marketing. Čo teda ChatGPT je a ako tento segment trhu ovplyvní?

umelá inteligencia

Čo je ChatGPT?

ChatGPT je chatbot umelej inteligencie (AI) vyvinutý spoločnosťou OpenAI. Spoločnosť, podporovaná firmou Microsoft, sa už roky zaoberá výskumom a nasadením AI. ChatGPT bol predstavený 30. novembra 2022 a do týždňa prekonal hranicu 1 milióna používateľov.

Rovnako ako mnoho chatbotov na internete, aj Chat GPT poháňajú AI a strojové učenie, avšak v tomto prípade je chatbot oveľa lepší ako konkurencia – dokáže totiž tvoriť obsah, ktorý je mnohokrát na nerozoznanie od toho vytvoreného ľuďmi. Aj preto je pomerne sľubnou budúcnosťou pre copywriting, písanie kníh alebo dokonca tvorbu esejí.

Ako ChatGPT vlastne funguje?

Táto horúca novinka používa tzv. GPT3.5 (Generative Pre-Trained Transformer 3), i odtiaľ názov – ChatGPT. Ako už možno viete, GPT3 je autoregresívny jazykový model využívajúci hlboké učenie na automatickú tvorbu textu, pričom GPT3.5 je jeho vylepšená verzia. Chatbot funguje na základe informácií a automatickej predikcie slov vo vetách a viet v odseku. Robí to na základe dát, ktoré už má uložené z predošlých úloh. A to je práve to, čo ho robí tak výnimočným! Na rozdiel od iných chatbotov, ChatGPT3 reaguje na zadania od používateľov a pamätá si nielen predchádzajúce vstupy, ale aj odpovede.

Jazykový model GPT3 sa pri trénovaní AI spolieha na obrovské dáta. Aj keď AI nie je trénovaná tak, aby plnila konkrétne zadania, ale skôr rad úloh, model je veľmi podobný tomu, ako sa učíme my ľudia. Náš mozog ukladá všeobecné vedomosti, ktoré potom aplikujeme na rôzne úlohy v rôznych oblastiach. Výsledkom je, že chatbotu zadáte otázku, a on vám na jej základe automaticky v priebehu pár sekúnd vygeneruje celú esej.

Dokáže ChatGPT nahradiť ľudí?

Odpovieme hneď na úvod – rozhodne nie! Podobne ako každá technológia, aj ChatGPT má svoje limitácie, vďaka ktorým rozhodne v najbližšej budúcnosti ľudí nenahradí. Prvou z nich je, že chatbot nie je schopný odlíšiť relevantné informácie od tých nerelevantných. To isté platí v prípade pravdivých a nepravdivých informácií, a v neposlednom rade to platí aj v prípade samotnej objektivity obsahu. ChatGPT je naprogramovaný tak, aby sa vyhýbal určitým negatívnym tematickým okruhom (napríklad agresia, sex apod.), takže je preň v podstate nemožné tvoriť neutrálny obsah bez citového zafarbenia. Práve ten je však v súčasnosti v oblasti marketingu nevyhnutný. Každý text, ktorý tak chatbot vygeneruje, je potrebné manuálne upraviť, pričom v mnohých prípadoch, nakoľko chýba zdroj, môže byť text v podstate nepoužiteľný.

ChatGPT taktiež nemá odpoveď na všetky otázky, ktoré mu položíte. Opýtajte sa ho napríklad na nadchádzajúce trendy v obsahovom marketingu a odpoveď nedostanete. Dôvodom je, že chatbot sníma iba informácie, ktoré sa objavili pred rokom 2021. Pre použitie v oblasti bežnej marketingovej praxe je to tak ďalší limitujúci faktor, ktorý sťažuje jeho využitie v praxi. Ani nehovoriac o emóciách, skúsenostiach a ďalších individuálnych faktoroch, ktoré do textu dokážu vložiť iba ľudia.

Nepoteší ani fakt, že ChatGPT sa opakuje. Opýtajte sa chatbota na rovnakú tému v inom kontexte a rozpoznanie vzorcov a opakovaných viet vám nezaberie veľa času. Jednoducho, nech je ChatGPT akýmkoľvek míľnikom vo svete AI, ľudom a copywriterom dokáže pomôcť, ale rozhodne ich nedokáže nahradiť.

Zdroj foto: Rawpixel(.)com / shutterstock

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu