Kruhové kamenné stavby, podobné na Stonehenge, sa nachádzajú na viacerých miestach po celom starom kontinente. Je nepochybné, že mnohé z nich sa už nikdy nepodarí nájsť a identifikovať, ak kamenné bloky využili iné civilizácie, alebo úmyselne zničili. Sú to prehistorické monumenty, ktoré zvyčajne slúžili na rituálne alebo astronomické účely. Zdá sa až neuveriteľné, že aj Slovensko je súčasťou týchto prehistorických zaujímavostí.
V meste Holíč sa totiž podarilo pred časom objaviť niekoľko menhirov s vytesanými obrazcami, ktoré v minulosti tvorili podobné zoskupenie a možno aj účel, s akým sa stretávame pri oveľa väčšom a dych-vyrážajúcom Stonehenge. Archeologické nálezisko s kruhom tvoreným veľkými kameňmi, archeológovia považujú za najvýchodnejšiu lokalitu tohto typu v Európe. Hoci nie sú tak známe ani rozsiahle ako Stonehenge, predstavujú dôležitú súčasť pravekej európskej histórie. Návštevníci Holíča tieto kamene nájdu priamo v historickom centre mesta a identifikujú ich ľahko aj mapové a navigačné systémy, keďže ide o dôležitú atrakciu a pamiatku. Ak sa zamyslíme nad diaľkou medzi Stonehenge a Holíčom, možno vás zaujíma, čo podobné sa nachádza zhruba na tejto línii.
Prehistorická kruhová architektúra medzi Stonehenge a Holíčom:
Avebury, Anglicko:
Avebury, nachádzajúci sa v grófstve Wiltshire v Anglicku, je jedným z najväčších megalitických kruhov na svete. Postavený v období neolitu, tento monumentálny komplex pozostáva z veľkého kruhu s priemerom približne 331 metrov, obklopeného hlbokou priekopou a vysokým násypom. V jeho vnútri sa nachádzajú ďalšie dva menšie kamenné kruhy. Avebury je súčasťou väčšieho pravekého krajinného komplexu, ktorý zahŕňa aj Silbury Hill a West Kennet Long Barrow, a ponúka cenný pohľad na náboženské a spoločenské praktiky pravekých obyvateľov Británie.
Carnac, Francúzsko:
Carnac (na foto vyššie), nachádzajúci sa v Bretónsku vo Francúzsku, je známy svojimi rozsiahlymi megalitickými radmi a kruhmi. Tieto kamenné monumenty, datované do obdobia neolitu, zahŕňajú tisíce vzpriamených kameňov usporiadaných do dlhých línií, ktoré sa tiahnu niekoľko kilometrov. Carnac Alignments sú jedným z najväčších a najstarších megalitických komplexov na svete a ich účel stále nie je úplne jasný, hoci sa predpokladá, že slúžili rituálnym a astronomickým účelom. Okrem radov stojacich kameňov, v oblasti sa nachádzajú aj mohyly a dolmeny, čo z Carnacu robí fascinujúce archeologické miesto.
Henge monumenty v Dánsku:
Henge monumenty v Dánsku sú praveké stavby podobné anglickým henge, ktoré sú charakterizované kruhovými priekopami a násypmi obklopujúcimi centrálne plochy. Jedným z významných príkladov je Lindholm Høje, pohrebisko z obdobia železnej doby a vikingskej éry, ktoré obsahuje niekoľko henge a kamenných usporiadaní. Tieto monumenty slúžili rôznym účelom vrátane rituálnych obradov, spoločenských zhromaždení a možno aj astronomických pozorovaní. Henge monumenty v Dánsku nie sú tak početné alebo veľké ako tie v Británii, ale stále predstavujú dôležitú súčasť pravekej a ranostredovekej histórie severnej Európy. Výskumy týchto lokalít prispievajú k lepšiemu pochopeniu kultúrnych a náboženských praktík dávnych dánskych spoločností.
Západnejšie od Stonehenge:
Newgrange, Írsko:
Newgrange je monumentálna mohyla z doby neolitu, nachádzajúca sa v hrabstve Meath v Írsku, staršia ako Stonehenge a egyptské pyramídy. Je známa svojou presnou astronomickou orientáciou, kde počas zimného slnovratu slnečné lúče osvetľujú vnútornú komoru. Táto mohyla je súčasťou komplexu Brú na Bóinne, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Drombeg Stone Circle, Írsko:
Drombeg Stone Circle, nachádzajúci sa v grófstve Cork, je významný megalitický kruh pozostávajúci zo 17 stojacich kameňov, známy aj ako „The Druid’s Altar.“ Tento kruh, datovaný do doby bronzovej, má priemer asi 9 metrov a jeho západný kameň je orientovaný smerom k miestu západu slnka počas zimného slnovratu. Okolie kruhu obsahuje aj pozostatky pravekých obydlí a varných jám.
Callanish Stones, Škótsko:
Callanish Stones (na foto), nachádzajúce sa na ostrove Lewis v súostroví Hebridy, tvoria jeden z najznámejších megalitických komplexov v Škótsku. Tento praveký kamenný kruh, datovaný do obdobia neskorého neolitu, je usporiadaný do tvaru kríža s centrálnym kruhom. Callanish Stones sú spojené s rôznymi legendami a pravdepodobne slúžili ako rituálne a astronomické miesto.