Slovensko nás neprestáva fascinovať, najmä jeho história neustále dokáže prekvapiť. Holíč, z kultúrneho a historického hľadiska významné mesto nachádzajúce sa na Záhorí, má unikát. Pokiaľ by vedci a odborníci viacerého smeru jednoznačne konečne vyjadrili svoj záver, Slovensko by mohlo mať unikát, najvýchodnejšiu megalitickú pravekú stavbu podobnú na stavby, aké poznáme z Anglicka a akou je napríklad aj slávny Stonehange.
V roku 1988 sa podarilo objaviť pozostatok menhiru, ktorý vykopali v okolí okraju parku pri výstavbe sídliska. Pri ďalšém odkrývaní sa podarilo odhaliť stavbu, ak sa to tak dá nazvať, alebo skupinu mohutných kamenných menhirov vysokých až takmer 7 metrov, pričom niektoré steny kameňov nesú veľmi staré rytiny. Ich vek má presahovať 5000 rokov. Potvrdením takejto stavby by sa Slovensko a Holíč mohlo dostať na mapu pravekých dejín oveľa výraznejšie a obohatiť už i tak dosť záhadné a nejasné informácie o prehistorických stavbách z kameňa o ktorých nevieme v súčasnosti takmer nič.
Podrobnosti a zdroj
Rozsiahle informácie o dvoch kameňoch, ktoré sa podarilo nájsť, na stránkach: http://irsa.blgz.cz/Slovenske-Stonehenge.html hovoria dokonca o rytinách kladiva a celej postavy, ktoré je možné po tak dlhom čase stále rekonštruovať a zobraziť aspoň v nákresoch. Uvedené stránky sú zdrojom aj fotografie v článku. Poskytujú totiž mnoho podrobností o slovenskej záhade, ale tiež porovnávajú postupy našej úcty k týmto pamiatkam a úcty k rovnakým nálezom v zahraničí. Stojí za zamyslenie.