ZN.SK
Menhir Holíč

Záhadné kamene v Holíči ako slovenské Stonehange

Slovensko nás neprestáva fascinovať, najmä jeho história neustále dokáže prekvapiť. Holíč, z kultúrneho a historického hľadiska významné mesto nachádzajúce

Slovensko nás neprestáva fascinovať, najmä jeho história neustále dokáže prekvapiť. Holíč, z kultúrneho a historického hľadiska významné mesto nachádzajúce sa na Záhorí, má unikát. Pokiaľ by vedci a odborníci viacerého smeru jednoznačne konečne vyjadrili svoj záver, Slovensko by mohlo mať unikát, najvýchodnejšiu megalitickú pravekú stavbu podobnú na stavby, aké poznáme z Anglicka a akou je napríklad aj slávny Stonehange.

Menhir Holíč

V roku 1988 sa podarilo objaviť pozostatok menhiru, ktorý vykopali v okolí okraju parku pri výstavbe sídliska. Pri ďalšém odkrývaní sa podarilo odhaliť stavbu, ak sa to tak dá nazvať, alebo skupinu mohutných kamenných menhirov vysokých až takmer 7 metrov, pričom niektoré steny kameňov nesú veľmi staré rytiny. Ich vek má presahovať 5000 rokov. Potvrdením takejto stavby by sa Slovensko a Holíč mohlo dostať na mapu pravekých dejín oveľa výraznejšie a obohatiť už i tak dosť záhadné a nejasné informácie o prehistorických stavbách z kameňa o ktorých nevieme v súčasnosti takmer nič.

Podrobnosti a zdroj
Rozsiahle informácie o dvoch kameňoch, ktoré sa podarilo nájsť, na stránkach: http://irsa.blgz.cz/Slovenske-Stonehenge.html hovoria dokonca o rytinách kladiva a celej postavy, ktoré je možné po tak dlhom čase stále rekonštruovať a zobraziť aspoň v nákresoch. Uvedené stránky sú zdrojom aj fotografie v článku. Poskytujú totiž mnoho podrobností o slovenskej záhade, ale tiež porovnávajú postupy našej úcty k týmto pamiatkam a úcty k rovnakým nálezom v zahraničí. Stojí za zamyslenie.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu