ZN.SK
Legálne a nelegálne

Filehostingy plné filmov, hier a hudby ako právny problém

Filehostingy, či sťahovacie portály, sú dnes mimoriadne populárne. Dokážu sprístupniť v podstate čokoľvek, aj to, čo by nemali. Portály určené na sťahovanie hudby…

Filehostingy, či sťahovacie portály, sú dnes mimoriadne populárne. Dokážu sprístupniť v podstate čokoľvek, aj to, čo by nemali. Portály určené na sťahovanie hudby, filmov, hier či software, fungujú prevažne vďaka počítačovému pirátstvu, keďže zákazníci kupujúci kredit na sťahovanie si ho len ťažko kupujú prevažne z dôvodu sťahovania firemných dát, alebo nejakej inej záhadnej skupiny legálnych dát. Niektoré z portálov v minulosti nepriamo priznávali, že vznikajú len vďaka stúpajúcemu pirátstvu. Portály však nenavádzajú na nahrávanie filmov a súborov, ktoré sú chránené autorským právom.

Legálne a nelegálne

To, na čo portál a či vôbec využijú, je len na používateľoch vonku. Čo ak ste autorom nejakej hry a chcete sa o ňu podeliť zadarmo s ostatnými? Alebo ste nakrútili zážitky z dovolenky a ako „film“ nahrávku zdieľate s ostatnými? Prevádzkovateľ má predsa jasné podmienky použitia. Rozdiel vo videu z vašej svadby a celom nahratom filme najnovších Hviezdnych vojen je len na vás, ako nahrávačovi, či takzvanému „uploaderovi“.

Právne problémy, ktoré u nás ignorujeme

Je takmer, alebo celkom beztrestné nahrávať pirátske súbory na tieto servery, hoci takýto človek jediným nahraním poruší niekoľko zákonov, pokojne tak funguje niekoľko rokov. Protizákonná činnosť však nastáva aj na strane tých, čo si súbor stiahnu. Pomýlená fáma o tom, že sťahovanie pre vlastnú potrebu je legálne, len umelo vytvára pocit pokoja a pocitu bytia nad vecou. Niekoľko filehostingových serverov ponúka aj kredit, či rôznu odmenu pre nahrávačov úspešných a dobre sťahovaných súborov, ktorá sa dá premeniť na finančnú. V takomto prípade, ak navádzate na stiahnutie svojich súborov a mienite za tým aj tento druh zisku, predávate a obohacujete sa na pirátskych dátach. Stredoeurópski právnici však nedokážu pochopiť, že právne kroky voči portálom nevyriešia dáta a pirátov, ktorí si založili určitý druh biznisu práve na prestíži a rozsiahlosti jeho činnosti. Vtipné je, že slovenskí a často aj českí piráti nie sú autormi tých najprvších pirátskych súborov a ťažia prestíž a kredit len z prvotnej rýchlosti. Problémový súbor je niekde na začiatku v počte 1 kus. Nahratím na tento portál, či viac a jeho sťahovaním sa rozšíri na stovky, alebo až tisíce. A medzi tými, čo si pirátsky súbor stiahli, sa nájdu ďalší, ktorí chcú tiež zarobiť na prestíži a sťahovanosti „svojho súboru“. Warez, ako sa nazývajú pirátske dáta, sa dostáva medzi ľudí aj inými cestami, no tie najrýchlejšie sú práve tieto.

Zoznam portálov, ktoré patria medzi najpoužívanejšie:
https://bitster.cz
http://datafile.com/
http://datator.cz/
http://datoid.cz/
http://dinoshare.cz/
http://edisk.cz/
http://euroshare.eu/
http://filefactory.com/
http://filesmonster.com/
http://hitfile.net/
http://letitbit.net/
http://mediafire.com/
http://rapidgator.net/
http://sdilej.cz/
http://stiahni.si/
http://superbshare.com
http://turbobit.net/
http://uloz.to/
http://uploaded.net/
https://webshare.cz/

Niekto by povedal, že je tento článok návodom, kde filmy a software bezplatne získať. Pre iných je pripomienkou ilegálnej činnosti, ktorá zostáva napriek svojim vlastnostiam stále tolerovaná. Žiaľ akokoľvek je článok zostavený, stále sa dá považovať dvojzmyselný.

Pripravil Šimon a Tomáš

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu