Pamiatky temného turizmu od Bratislavy po Záhorie až Myjavu

Devín pamätník

Temný turizmus, respektíve cestovanie a miestami z pietnych dôvodov, alebo pri uctievaní obetí, je pomerne bežný. Je to aj cestovanie za miestami, ktoré fascinujú svojou temnou históriou. Takých máme mnoho aj u nás. Praktikujeme tento druh turizmu pomerne často aj bez toho, aby sme si to uvedomovali. Len v samotnej Bratislave existuje viacero významných miest, ktoré nám slúžia na pripomienku smutných udalostí. Námestie SNP nám prináša niekoľko pamätníkov a pripomienkových tabúľ, vojaka z bojov SNP, ako aj pamätník Jána a Martiny, či chlapca, ktorého zastrelili vojaci počas okupácie vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968 a bolo prísne zakázané si prešľapy „osloboditeľov“ akokoľvek pripomínať. Len v samotnej Bratislave existuje miest, ktoré si pripomínajú smutné udalosti, viacero.

Daniel tupý na nábreží

foto: pamätník študenta Daniela Tupého na nábreží Dunaja v Sade Janka Kráľa, foto: kniha

Kniha Miesta zločinu a tragédií (bux.sk | martinus.sk | PantaRhei) nám pripomína, že zaujímavým miestom je nepochybne Hlavné námestie. Ak už riešime tému temný turizmus, je to dôležité miesto, kde v minulosti stála šibenica. Alebo priestor v blízkosti Michalskej brány v smere na Hurbanove námestie, kde stála ďalšia šibenica a kde sa upaľovali čarodejnice. Neďaleko tohto miesta bol dokonca aj mestský nevestinec, o ktorý sa staral mestský kat. O tom, čo všetko mal kat v kráľovských mestách na starosti, ako vyzeral jeho život a postavenie v rôznych mestách, prináša kniha Miesta zločinu a tragédií v zaujímavej forme. Rozdelená podľa miest, regiónov a postupne aj podľa doby. Len v samotnej Bratislave nájdeme starý židovský cintorín v podhradí, Slavín ako pamätník aj masový hrob, pamätníky vraždy Daniela Tupého, pri Karlovke kríž pripomínajúci si nevyšetrenú vraždu Róberta Remiáša.

Devín a Devínska Nová Ves

Devín nie je dôležitý len zrúcaninou hradu a múzeom. Zaujme nás aj sútokom riek Moravy a Dunaja, pri ktorom stojí priamo pod hradným bralom pamätník Antona Srholca a Brána slobody, monumentálna pamiatka s menami obetí železnej opony, ktorých život vyhasol na hranici. Popis pamiatky je na kamenných doskách pred ním v štyroch jazykoch. Niečo podobné, respektíve významovo podobné sa nachádza v Devínskej Novej Vsi. Kniha Miesta zločinu a tragédií pripomína Most Slobody, ktorý ľudia radi nazývajú aj Most Chucka Norrisa, pod ktorým sa nachádza obranný bunker. V jeho tesnej blízkosti sú zvyšky železnej opony a zábrany, ktorá bránila ľuďom v úteku na slobodu z totalitného režimu. Je tu aj doska z dvoch kameňov, ktorá nesie mená obetí, aj neidentifikovaných obetí, ktoré nemali doklady, keď ich strieľali, alebo zomreli na elektrickom plote.

Devín pamätník

foto: Brána slobody pod Devínskym hradom

Záhorie

Na Záhorí sa nachádza niekoľko dedín, ktoré majú dodnes vystavenú vojenskú techniku. Napríklad dedinka Jablonica. Neďaleká dedina Prievaly si zachováva priamo pred miestnym kostolom zaujímavý autentický historický pranier, na ktorý sa vešali previnilci, aby boli na hanbu verejne ponížený a tým potrestaný. Kniha Miesta zločinu a tragédií podobných pranierov uvádza len na západnom Slovensku viacero. Na mnohých miestach však už boli zrušené, alebo sa nezachovali. Zaujímavé sú však aj cintoríny, pričom nejedna obec má na tých svojich pochovaných aj významných ľudí, či vojnových hrdinov. Máme tu viacero pamätníkov obetí I. aj II. svetovej vojny. V Malackách majú pamätný park SNP, aj pomník obetiam vojny v blízkosti kláštora.

Mestá Holíč a Skalica sú neďaleko seba a v oboch sa popravovalo. Holíčania mali svojho kata na severovýchode od mesta. Popravoval v lokalite Šibenice, ktorá je aj dnes známa tým, že bola kedysi šibenicou. Nachádza sa na neprístupnom mieste počas pastvy dobytka (oplotenie) na východnom okraji mesta. Ďalej na severovýchod od šibenice by sme našli obec Kátov, ktorá má svoj názov práve podľa kata, ktorý tu býval a pozor. V obci je aj jeho drevená socha. Môže vyznieť, že ide o drevorubača, no je potrebné si všímať názov obce. Ak ideme ďalej podľa knihy Miesta zločinu a tragédií, zaujímavá je aj Skalica. Nie iba pre popravy, ale aj pre historické jadro mesta. Ak budete pri miestnej Rotunde, pozrite aj priamo za ňou. V strmom svahu, na mieste pomerne nedôstojnom, v minulosti nechali pochovávať Židov. Na husto vedľa seba sú na tomto mieste náhrobky tých, ktorí zomreli skôr, ako prišla pohroma v podobe holokaustu.

Myjava

V rámci Myjavy nechýba niekoľko pamiatok, ktoré možno považovať za ciele tzv. temného turizmu. Je ním napríklad pranier nachádzajúci sa v meste Stará Turá (existujú však aj zdroje, ktoré tvrdia, že v tomto prípade nemuselo ísť o pranier, hoci je tak evidovaný a uvádzaný a aj preto si zaslúži pozornosť), alebo miesta, kde sa nakrúcal temný film Pivnica. Neďaleko Brezovej pod Bradlom sa nachádza Pamätník partizánskych bojov SNP a v Brezovej pod Bradlom sa nachádza Pamätník Hurbanovských bojov. Výnimočná pamiatka, ktorú pozná azda každý jeden Slovák je pritom priamo nad Brezovou. Mohyla Milana Rastislava Štefánika. Ak by sme vyrazili až k českým hraniciam pri obci Vrbovce do lokality Šance, nájdeme tu Pamätník slovenským dobrovoľníkom bojujúcim v roku 1848.

Temný turizmus nie je o bežnej turistike. Je záležitosťou pietnych miest, pálení sviečok, spomienok, pripomínaní si tragédie a obete tragédií aj zločinu. Mnohé zaujímavosti, inšpirácie na návštevu neobyčajných miest, ale aj historické zaujímavosti nájdete v knihe Miesta zločinu a tragédií (bux.sk | martinus.sk | PantaRhei). Rovnako tak väčšinu z tých miest, ktoré sa spomínajú na tomto okruhu od Bratislavy cez Záhorie, po Myjavu.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.