Trendom pri výstavbe rodinných domov je dnes udržateľnosť voči životnému prostrediu i energetická udržateľnosť. Predstaviteľom moderného trendu sú nízkoenergetické domy. Sú príkladom ako si zabezpečiť moderné, komfortné a ekonomicky výhodné bývanie. Nízkoenergetické domy sú ukážkou ako moderne a komfortne bývať v 21. storočí. Prinášame vám tri výhody, prečo by ste aj vy mohli uvažovať o nízkoenergetickom dome.
1. Nižšie náklady na tepelnú pohodu
Kľúčovým znakom nízkoenergetického domu je skutočnosť, že ročne na zabezpečenie teplotnej pohody (vykurovania) spotrebuje 15 až 50 kWh na meter štvorcový. Nižšia energetická náročnosť je daná použitými materiálmi pri výstavbe domu i tepelnoizolačnými vlastnosťami jednotlivých materiálov. V praxi to znamená, že nízkoenergetické domy sú z pohľadu spotreby energií a finančnej náročnosti prijateľnejšie než klasické rodinné domy.
2. Variabilita nízkoenergetických domov
Ďalším plusom je variabilita pri výbere nízkoenergetického domu. Takýto dom totiž môže byť murovaný alebo montovaný. Murovaný je osvedčenou klasikou, pri montovanom dome zase platí, že nosnú konštrukciu tvorí drevo, resp. výrobky z dreva. Súčasťou stien sú v montovanom dome aj ďalšie vrstvy, ktoré zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti. Samozrejme platí, že takéto domy si môžete nechať postaviť za veľmi krátky čas.
3. Zariadenie je len na vás
Výhodou je aj sloboda pri rozhodovaní o tom, v akej forme si chcete nízkoenergetický dom nechať postaviť. Prvou možnosťou je holodom, pri ktorom je len na vás, ako si zariadite a upravíte jednotlivé miestnosti. Druhou zase nízkoenergetické domy na kľúč, keď si stačí zadať, čo v dome chcete mať a ako si predstavujete jeho zariadenie. Vy sami nemusíte nič ďalej riešiť, stačí si vybrať projekt, zaplatiť a počkať si, kým sa budete môcť nasťahovať do svojho domu. A užívať si nižšie náklady pri nízkoenergetickom vyhotovení.
Zdroj obrázka:
rawf8 / Shutterstock.com