ZN.SK
Krtko vylieza von

Krtko a krtince: ako bojovať proti krtkom?

Na to, aby sme správne pochopili, ako sa v záhrade zbaviť krtka, potrebujeme vedieť ako a prečo vlastne krtince robí. Rodí sa ako jedno zo zhruba troch mláďat…

Na to, aby sme správne pochopili, ako sa v záhrade zbaviť krtka, potrebujeme vedieť ako a prečo vlastne krtince robí. Rodí sa ako jedno zo zhruba troch mláďat a ak sa dožije dospelosti a nestihne ho vyhrabať mačka, pes, alebo kuna, osamostatní sa. Krtince robí len v zdravej pôde. Zdržiava sa len v takej, ktorá žije a životom oplýva. Ak ste nikdy krtka nemali, buď máte dobrú ochranu, silné siete, betónový podklad, alebo je vaša pôda mŕtva. Neobviňujte krtka, že vám obhrýza zeleninu. Tu žerú len myši, hraboše a hryzce. Krtko sa živí len hmyzom a malými živočíchmi a to je dôvod jeho prospešnosti.

Krtko vylieza von

Krt je hmyzožravec

Na to aby krt prežil potrebuje neustále ryť a hľadať potravu. Chodby má preto, aby počas ich hĺbenia našiel hmyz a zároveň aby neskôr v chodbách lovil prepadnutý či zatúlaný hmyz, drobných živočíchov, no keď sa k nemu zatúla žaba, nemá problém tie menšie uloviť. Zeleniny sa zo zásady ani nedotkne. Ak však nejaký koreň zavadzia, môže ho podhrabať a tým poškodiť. Najviac loví dážďovky a ukladá si ich znehybnené na horšie časy. Inak mŕtvu potravu nežerie.

Je mimoriadne citlivý na zvuky

Dokáže sluchom rozoznať miesta, kde sa pohybuje hmyz. Vyhýba sa vďaka tomu miestam, kde je vysoká koncentrácia ľudí, zvierat a veľa krokov. Krtov sa preto vieme zbaviť aj v trávnikoch, kde sa nič nedeje, pomocou plašičiek. Tie na batérie alebo solárne články fungujú na frekvencii pod 20 Hz. Nepotrebujú veľkú údržbu.

Je citlivý na pachy

Ak krt cíti neznámy či silný pach vo svojich chodbách, znamená to veľkého votrelca, alebo nie pozitívne zmeny a snaží sa uniknúť. Pri veľmi silných pachoch dokonca môže vyliezť von a unikať po súši. Keďže žije ako samotár, najlepšie je ho chytiť a bez zranenia pustiť krátko na to niekde ďalej, kde môže loviť hmyz a vám narobiť menšiu škodu. Umiestnenie prachových handričiek nasiaknutých benzínom či automatickým olejom vie krta odlákať. Základ je dostať sa opatrne k otvoru a umiestniť doň takýto podomácky vyrobený repelent. Zaberá aj cibuľa, cesnak, mŕtva ryba a napríklad mačacie alebo fretčie hovienka.

Zaujímavé rady do záhrady nájdete aj na našom www.domazahrada.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu