V roku 2001 Indiu prekvapil červený dážď, vďaka riasam s obsahom železa

V roku 2001 Indiu prekvapil červený dážď, vďaka riasam

V roku 2001 zastihol Indiu v štáte Kerala od 25. júla do 23. septembra prekvapivo červený dážď. Pršalo počas troch mesiacov a voda, prekvapivo sfarbená do červena, tak rozprúdila povery, očakávania a vysvetľovali si to aj ako božské znamenia. Červený dážď však nebol spôsobený krvou vtákov, krvácaním bohov, či mimozemským útokom, ani naviatym prachom z púští a červených hornín, ale vďaka pôsobeniu rias, ktoré boli sfarbené do červena.

Červený dážď v Indii 2001

Riasy, ktoré sa vyskytujú hlavne v Európe a nie v Indii, sem zaviali vetry a umožnili im v atmosférických, zdanlivo nehostinných podmienkach prežiť a vyvíjať sa. Vďaka zvýšenému obsahu železa a magnézia získali charakteristickú farbu. Že šlo o prírodný materiál a teda riasy, potvrdili neskoršie výskumy, ktoré sa zaoberali aj podrobnou analýzou zloženia pre výpočet predpokladov ekologického dopadu. Očakával sa dopad na ekosystém, no žiaden výrazne negatívny nenastal. Navždy však zostane tento prírodný úkaz na zozname meteorologických kuriozít. Podobná udalosť sa v Indii stala aj pred vyše storočím.


Foto: video

Avatar
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.
Viac:
Facebook stránky
Falošný Facebook je nebezpečný – narazíte na neho ľahko, preto pozor

všetko najhoršie, horor 2017
Prebuď sa. Preži deň. Nechaj sa zabiť. A znovu. Všetko najhoršie čoskoro v kinách!

Kurt Cobain house
Slávne domy: Tu, pri jazere Washington, býval Kurt Cobain

Zavrieť