ZN.SK
Červený dážď v Indii 2001

V roku 2001 Indiu prekvapil červený dážď, vďaka riasam

V roku 2001 zastihol Indiu v štáte Kerala od 25. júla do 23. septembra prekvapivo červený dážď. Pršalo počas troch mesiacov a voda, prekvapivo sfarbená do červena…

V roku 2001 zastihol Indiu v štáte Kerala od 25. júla do 23. septembra prekvapivo červený dážď. Pršalo počas troch mesiacov a voda, prekvapivo sfarbená do červena, tak rozprúdila povery, očakávania a vysvetľovali si to aj ako božské znamenia. Červený dážď však nebol spôsobený krvou vtákov, krvácaním bohov, či mimozemským útokom, ani naviatym prachom z púští a červených hornín, ale vďaka pôsobeniu rias, ktoré boli sfarbené do červena.

Červený dážď v Indii 2001

Riasy, ktoré sa vyskytujú hlavne v Európe a nie v Indii, sem zaviali vetry a umožnili im v atmosférických, zdanlivo nehostinných podmienkach prežiť a vyvíjať sa. Vďaka zvýšenému obsahu železa a magnézia získali charakteristickú farbu. Že šlo o prírodný materiál a teda riasy, potvrdili neskoršie výskumy, ktoré sa zaoberali aj podrobnou analýzou zloženia pre výpočet predpokladov ekologického dopadu. Očakával sa dopad na ekosystém, no žiaden výrazne negatívny nenastal. Navždy však zostane tento prírodný úkaz na zozname meteorologických kuriozít. Podobná udalosť sa v Indii stala aj pred vyše storočím.


Foto: video

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu