ZN.SK
pes a granule

Aj pes môže byť alergik s alergickou reakciou. Ako ju spoznať a riešiť?

Alergie sa netýkajú len človeka. Alergická reakcia je reálna zdravotná komplikácia u mnohých iných živočíšnych druhov a u psov nevynímajúc.

Alergie sa netýkajú len človeka. Alergická reakcia je reálna zdravotná komplikácia u mnohých iných živočíšnych druhov a u psov nevynímajúc. Alergické reakcie psov sa prejavujú pri používaní šampónov, prípadne v chemicky znečistenom prostredí. Oveľa častejšie sa však stretávame s alergickými reakciami psov pri potrave. Na jednej strane je to pravidelné stravovanie jediným druhom granúl, nevhodné stravovanie a používanie takých prísad, ktoré u psa spôsobia alergické reakcie, avšak je tu aj prípad, kedy ide o alergiu na určitú bežnú zložku v potrave. Aj takej, ktorá neprekáža inému psovi, no tomu vášmu môže.

pes a granule, alergie psov

Reakcia imunitného systému môže zareagovať na ohrozenie svrbením, pálením, bolesťou. Imunitný systém reaguje na látky, ktoré považuje za nebezpečné, hoci nebezpečné byť nemusia. Obranný mechanizmus, ktorý rovnako trápi aj ľudí, tak nesprávne vyhodnocuje prítomnosť nebezpečenstva a telo reaguje takmer okamžite. Nie je pritom nič zvláštne, ak používate dlhodobo to isté krmivo a reakcia sa objavuje až teraz. Dlhodobé pôsobenie spúšťača možnej reakcie sa jedného dňa prejaví. Pes môže sám začať odmietať určitý druh stravy, alebo z obáv z komplikácií, ktoré sa mu spájajú s niektorou potravou, odmieta jesť, prípadne žerie s ťažkosťami.

Ktoré látky sú spúšťačom alergie?

Alergie v potrave môže spúšťať ktorákoľvek látka. Bežná, ale pokojne aj doplnková. Doplnkovými sú pritom rôzne umelé príchute, arómy či „plnivo“ nekvalitných granúl. Spravidla ide o bielkoviny a proteíny rôzneho mäsa. Môže ísť o reakciu na konkrétny typ mäsa bez ohľadu na výrobcu potravy. Keďže súčasťou granúl a konzervy pre psa sú aj obilniny, môže to byť zmes proteínov, ktorú poznáme pod názvom glutén, alebo aj ako lepok. Presne tak, ako táto zložka spôsobuje ťažkosti a zmeny v stravovaní aj u ľudí.

Z prejavov sú to najčastejšie:

  • Zvracanie, zvláštne správanie počas žrania, alebo odmietanie žrania s postupným pomalým odjedaním. Správanie môže byť rôzne aj podľa miery ťažkostí psa.
  • Najmä hneď po žraní, alebo počas neho svrbenie, škrabanie, olizovanie labiek s vyššou intenzitou, než je bežné
  • Ak ide o plemeno s odhalenejšou kožou, viditeľné môžu byť vyrážky a začervenanie. Kontrolu a porovnanie času ráno ešte bez potravy a času po podaní potravy môže byť zásadným potvrdením tohto faktu
  • Prípadné lysiny môžu byť výraznejšie začervenané, čo ešte viac dráždi k olizovaniu bolestivého miesta

Pri podozrení alergie na potravu (v snahe vylúčiť iné zdravotné komplikácie a presne identifikovať alergén) navštívte veterinára. Pokojne aj s granulami tak, aby mohol sám pozorovať možné popísané, aj iné reakcie. Lekár určí presnou diétou postup, ako možno získať informáciu o konkrétnom alergéne. Jemu sa následne prispôsobuje potrava. V tom období je neprípustné prikrmovanie psa ľudskou stravou „od stola“, alebo „pamlskami“, tréningovými maškrtami a pod.

Čo môže dopomôcť spúšťačom k prejaveniu reakcie?

Postihujú akéhokoľvek psa bez rozdielu veľkosti a rasy, hoci určité pred-dispozície na alergické prejavy sa objavujú u dalmatíncov, retrievrov, kokršpanielov a psov im podobným.

Tak ako aj my ľudia obmieňame potravu a nejeme niekoľko mesiacov v kuse len chlieb s maslom, tak je aj u psov vhodné obmieňať granule – ide o rotáciu krmiva, ktorá by mala byť prirodzeným javom aj pri zdravých psoch.

Spúšťačom môže byť aj konkrétna skupina druhov mäsa. Ak sú na trhu krmivá z iného druhu mäsa, môže ísť o hypoalergénne krmivo pre psov, tvorené práve odlišným druhom mäsa, než na aký organizmus psa môže reagovať. Osvedčené granule by nemali zostávať jediným zdrojom potravy pre vášho štvornohého miláčika. O to viac, ak ide o permanentnú snahu o nákup veľkých balení najlacnejších granúl neistého pôvodu a záruk. Použité farbivá, chémia môžu byť oveľa ľahšie spúšťačom alergických reakcií. Platí však, že pôsobenie musí byť dlhodobé, takže aj kvalitné granule s vysokou cenovkou môžu u niektorých psov po čase pôsobením stále tých istých látok a pomeru vyprovokovať reakciu.

foto: Chendongshan / Shutterstock

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu