ZN.SK
Spánok

Vonkajšie faktory, ktoré najviac ničia váš pokojný a zdravý spánok

Spánok je dôležitý nielen pre naše telesné, ale aj mentálne zdravie. Okrem toho, že s vekom, vnútorným rozpoložením či zdravotným…

Spánok je dôležitý nielen pre naše telesné, ale aj mentálne zdravie. Okrem toho, že s vekom, vnútorným rozpoložením či zdravotným stavom, sa kvalita nášho spánku mení, ovplyvňuje ho aj množstvo vonkajších faktorov.

Spánok

Ktoré sú to?

Prostredie, v ktorom spíte

Veľmi dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje nás spánok je prostredie našej spálne. V miestnosti by sme sa mali cítiť príjemne a komfortne. Vankúš by mal vyhovovať našim preferenciám. Rovnako dôležité sú periny, ktoré by mali byť pokryté vhodným materiálom. Bavlnené obliečky sa dokážu prispôsobiť potrebám nášho organizmu najlepšie, pretože v zime zahrejú a v lete zabraňujú prehrievaniu.

Dôležitosť správneho prostredia na spanie si môžeme všimnúť už u detí. Detské obliečky musia byť mäkké a príjemné na dotyk, aby pod nimi deti dokázali zaspať. A rovnako je to aj s dospelým organizmom.

Naše telo je vybavené množstvom veľmi citlivých senzorov, ktoré je pre jeho maximálne pohodlie, potrebné maximálne a adekvátne “uspokojiť”. Len pre zaujímavosť, už počas vývoja plodu v 4. mesiaci sa začínajú formovať prvé odtlačky prstov, ktoré sa môžu neskôr počas života „zničiť“ len úrazom, chemoterapiou alebo manuálnou prácou.

Dôležité však je, že aj s ich pomocou dokážeme už od detstva vnímať svoje okolie pomocou kontaktu s rôznymi látkami, a teda aj obliečkami v posteli.

Zvuky okolo vás

Dopriať si počas spánku pokoj a ticho je veľmi dôležité, pretože zlá kvalita spánku môže podľa jednej zahraničnej univerzitnej  štúdie [1] “zničiť” náš spoločenský život. Ďalší dobrý spôsob, ako to docieliť, je preto navodiť pre spánok pokojnú atmosféru.

Vo všeobecnosti platí, že pre spánok je najlepšie tiché prostredie. Avšak niektorých ľudí dokážu príjemné zvuky upokojiť a uspať. Ani v týchto prípadoch však nesmie ísť o nadmerne hlučné zvuky, ale práve naopak o nenápadnú kulisu. V opačnom prípade príde skôr k častejšiemu prebúdzaniu sa ako k príjemnému zaspávaniu.

Teplota miestnosti

Hoci sa tvrdí, že najvhodnejšia teplota pre zdravý spánok je okolo 18°C, vedci sa zhodujú, že tomu tak nemusí by. Optimálna teplota je pre každého jedinca iná. To čo vyhovuje mužovi, nemusí žene a naopak. Najlepšia teplota pre každého je teda veľmi individuálna a zistíte ju iba pokusmi na sebe samých.

Zároveň však treba mať na pamäti, že príliš extrémne teploty môžu negatívne ovplyvniť REM časť spánku. Nepôsobia na ňu dobre ani príliš vysoké teploty, ale ani príliš nízke stupne. Podľa výskumov [2] je preto tepelné prostredie jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré môžu ovplyvniť spánok človeka.

Svetlo v miestnosti

Ak sme počas spánku vystavený svetelnému žiareniu, nech už je to slnko alebo žiarovka, môže prísť ku posunutiu našich vnútorných biologických hodín a k menej kvalitnému spánku. Okrem toho, svetlo dokáže spôsobiť posun v čase zaspávania a prebúdzania sa, a tým nám znížiť počet hodín spánku.

Naše oči vnímajú svetlo pomocou buniek v sietnici našich očí. Tie nám vysielajú do mozgu signál, či je deň alebo noc. Ak teda spíme pri svetle, tento proces nie je v zhode s našim telom a jeho rytmom. Praxou je tiež potvrdené, že vplyvom čoraz väčšieho svetelného ruchu v našom okolí, sa menia aj naše cirkadiánne rytmy, a preto viac preferujeme neskoršie časy spánku.

Partnerove preferencie v spánku

Faktorom, ktorý dokáže ovplyvniť pokojný spánok môže byť aj partner. Ak sa líšia biorytmy dvoch jedincov, ktorí  spia v jednej miestnosti, môže byť spánok nepokojný, a to najmä ak jeden z partnerov zaspáva neskôr alebo vstáva skôr.

Práca na zmeny

Práca na zmeny dokáže ovplyvniť celý náš život. Po nočných službách je telo nútené ísť spať cez deň a počas nočnej služby má byť zase vo vzbudenom stave. To dokáže rozhádzať naše vnútorné hodiny a náš spánok obrať o kvalitu.

Človek je jediný tvor na zemi, ktorý dokáže posúvať svoj spánok na neskôr alebo naopak ísť spať oveľa skôr než mu telo káže. Aby sme však dokázali dobre fungovať, je potrebné spať minimálne 8 hodín a najlepšie v tom istom čase každý deň. Tak ako je to u vás?

Zdroj obrázkov: Ground Picture / Shutterstock

  • https://www.univedu/news/how-poor-sleep-can-ruin-your-social-life
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3427038/
Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu