Slávne budovy, ktoré prekvapivo postavili práve pre EXPO

Slávne budovy, ktoré prekvapivo postavili práve pre EXPO

Medzinárodná výstava EXPO je veľkou udalosťou pre usporiadateľa, ale aj krajiny, ktoré sa v nej prezentujú. Ich príprava a usporiadanie si však žiada obrovské investície. Aby sa mohli krajiny prezentovať, je nutné vybudovať výstavné haly, priestory, parkovanie a zabezpečiť toho ďaleko viac. Nejedna krajina sa prezentovala dočasnými inštaláciami, významnými stavbami aj monštróznymi kúskami. Nie každý pozná tradíciu EXPO a pozadie niektorých slávnych budov a konštrukcií. Najzaujímavejší priestor si samozrejme venujú vždy usporiadatelia. Ide totiž o výnimočnú príležitosť ukázať aj architektonické umenie. A často taká udalosť chce lákadlo, to, ktoré sa stane symbolom.

Eiffelova veža, Paríž

Eiffelova veža

Dnes si nedokážeme predstaviť Paríž bez Eiffelovej veže, no len málokto z bežných Slovákov vie, že pôvodne malo ísť o dočasnú stavbu. 3 roky ju stavalo 300 robotníkov z 18 000 kusov upraveného železa a pri príležitosti výstavy v roku 1889 bola veža slávnostne odhalená pri príležitosti výstavy EXPO, ale tiež pri príležitosti 100. výročia francúzskej revolúcie. Hoci mala byť pôvodne na 20 rokov, stojí dodnes a Francúzi sa jej za žiadnych okolností nevzdajú.

Crystal Palace v Londýne

Budovou pre EXPO bola aj slávna Crystal Palace v Londýne postavená v roku 1851. Krásna niekoľkoposchodová stavba bola ukážkovým príkladom využitia skla a ocele. Napriek tomu ju celkom zničil požiar v roku 1936.

Rímska budova E.U.R.

V Ríme je známou budovou tá, ktorá nesie označenie E.U.R.. Znie, akoby bol názov tvorený z niečoho týkajúceho sa peňazí a eur. V skutočnosti ide o akronym z pôvodného UER. Krajšie vyznelo EUR, no má ísť o pôvodne spojenie Universal Exposition Rome. Nuž a áno, aj táto stavba pochádza z EXPO, konkrétne ročníka 1942.

Brusel, Atómium

Atómium v Bruseli

Keď sa povie Brusel, mnohí si predstavíme politikov, euromince, ale určite to bude aj Atómium. 165 miliárd krát zväčšený atóm v molekulárnej štruktúre sa objavil ako dočasná stavba pri príležitosti EXPO Bruxelles v roku 1958. Lenže v tomto roku a v rokoch neskôr sa predsa len stala táto budova symbolom mesta, ale aj pokroku. Svet vedy a techniky sa v tom čase neustále rozširoval o nové objavy a dielo Andrého Waterkeyna sa dostalo dokonca na limitovanú edíciu belgických 2 euromincí.

Seattle Space Needle

Space Needle, Symbol Seattlu

Každá pohľadnica zo Seattle, zábery na mesto, či pokus o informovanie diváka v akomkoľvek filme, kde sa príbeh odohráva, sa nezaobíde bez takzvanej Space Needle, otáčavej rozhľadne a reštaurácie, ktorá je symbolom Seattlu na samom severozápade jednoliatej rozlohy USA. 184 metrov vysokú vežu s 42 metrov vysokou základňou navrhol John Graham a je dodnes od roku 1962, kedy sa tu konala výstava EXPO Seattle 1962, najžiadanejšou atrakciou v celom meste. Každý deň láka na excelentný výhľad stovky, či až tisíce návštevníkov. Výťah je tu mimoriadne vyťažený.

V Miláne sa z výstavy z roku 1906 zachovala krásna a zdobená budova Civic Aquarium. Novšou je Oceanic Pavilion v Lisabone z roku 1998. Nie všetky budovy z výstav EXPO zostali zachované.

Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Kaštiel Veľký Biel
10. ročník country festivalu Bielfest vo Veľkom Bieli už 24. augusta

Micelárna voda
Micelárna voda sa postupne stáva produktom krásy

Nôž Pterys od slovenského majstra Lasky
4. najlepší skladací nôž sveta Pteryx L2 vyrába Slovák Lasky

Zavrieť