Sušička na ovocie a huby: kedy dokáže pomôcť a kedy nie?

Sušička na ovocie a huby: kedy dokáže pomôcť a kedy nie?

Sušičky si našli svoje miesto medzi gazdinkami len nedávno. Mnohé ich budú ešte nejaký čas prehliadať najmä preto, že zhruba 40 až 60 eurový prístroj dokážu svojpomocne nahradiť poctivým rozkladaním novín a napichovaním húb na šnúrky. Často namáhavá práca a pracná príprava na sušenie ovocia, húb a byliniek si žiada priestor. Stúpajúce náklady neznemožňujú len zakladanie rodín a očakávanie prírastkov, tak trochu tlačia na veľkosti bytov, aby sa scvrkávali a tak nie je vždy toľko priestoru, akoby ste si želali. Sušiť v kočikárni, v pivnici, alebo niekde na chodbe môže byť náročné, alebo nemožné. Ale je tu aj mnoho iných výhod. Sušičky dnes objavujú najmä ženy, no tešia sa z nich aj muži. Po dvoch rokoch života s cudzou a krátkom živote s vlastnou sušičkou prinášame krátky súhrn predností a negatív, ktoré prinášajú práve sušičky ovocia.

Sušené ovocie a pulty

Sušička ako pomocník v domácnosti
Podobne ako iné spotrebiče, sušičky sú odkázané na elektrický prúd a čistú prevádzku. Vedia vás zbaviť oveľa rýchlejšie, než pri prirodzenom sušení, misky plnej húb, trsov byliniek, aj misiek s nakrájanými jablkami. Klasické sušenie totiž môže vo svojej blízkosti udržiavať vlhkosť z ovocia a húb. Tie môžu nahnívať. Sušička sa však postará svojou ventiláciou o to, aby vlhkosť plody opúšťala. Keďže vlhký vzduch prechádza odspodu niekoľkými úrovňami s ovocím, najviac vlhka si zlíznu horné poschodia. Hubársky úlovok, akých v roku 2015 veľa naozaj nemáme, si môžete vložiť do papierového vrecka, či sklenenej uzavretej nádoby už pokojne o pár hodín, alebo na druhý deň. Pri sušení na papieroch a všade po voľných miestach v dome riskujete niekoľko problémov.

Sušenie bez sušičky
Stará klasika je stará klasika. Lenže poznáme to mnohí. Na papiere s hubami a bylinkami sa práši. Na povalách je prach veľmi častý, pohybuje sa tam aj hmyz a tak zdravé bylinky vlastne nie sú celkom zdravé. Hoci to vyzerá ako reklama na sušičky, nie, toto nie je reklama na sušičky. Hovoríme o ich prednostiach aj negatívach rovnako, ako o sušení bez nej. Sušenie bez sušky stojí viac času a priestoru. To je samozrejmé. No tým, že sa vám všade nepovaľujú noviny s plodinami, umožní lepší pohyb rodiny. Aby neustále niečo padalo, alebo sa papiere s plodinami presúvali podľa toho, kde v daný moment nezavadzajú, vám možno nebude pripadať celkom normálne. Sušenie veľkého množstva plodín je už na zváženie a je jedno či v sušičke, alebo mimo nej. Aj ona má svoje limity a priestor. V každom prípade však plodiny chráni pred prachom, vlhkom, prilepením na papier, pred hmyzom, deťmi, zvieratami, prievanom a podobne. Táto časť článku je tak motiváciou, ktorú môžu ženy poslať mužom ako dôvody, prečo ju chcú pod stromček. Vystihujem pritom dôvody, ktoré naozaj platia a mimo byt som zástancom tradičného sušenia. Zavesený cesnak, zavesená cibuľa, feferóny, alebo kukurica je tradičnou dekoráciou v mnohých humnách, šopách, či špajzách. Pre niektorých záhradkárov povinnosť.

Možné negatíva
Aj sušičky však môžu nepríjemne prekvapiť. Najmä neznáme a ekonomické značky. Napríklad vysokou spotrebou elektrickej energie, čo môže byť pokojne faktom najmä, keď sa celé balenie snaží ukryť skutočnú energetickú triedu. Nejde o veľké záťažové zariadenie. Nedokonalosťou môže byť veľa modelov bez možnosti nastavenia ukončenia sušenia. Zariadenie v jeho lacnejších variantoch je tak trochu nutné mať pod kontrolou. Prehnať to so sušením plodiny neznamená problém. Ak je raz niečo zbavené vody viac, alebo úplne viac, nepredstavuje to problém. Problémom môžu byť prehriate základne sušičky a neustála prevádzka, ktorá pri nekvalitnom prístroji môže znamenať riziká.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Diaľničná známka 2017
Diaľničné známky na rok 2017 už v predaji, online aj v predajniach

Film Ready Player One - logo filmu, réžia Steven Spielberg
Súťaž o filmovú novinku Ready Player One na Blu-Ray za dve otázky

Zbojnícka chata, Vysoké Tatry
Tatranské chaty: Zbojnícka chata (1 960 m n. m.) vo Veľkej Studenej doline

Zavrieť