ZN.SK
Maldives

Píšeme Maldivy alebo Maledivy a Tunis alebo Tunisko?

Čo je správne? Tunis alebo Tunisko? A píšeme Maldivy alebo Maledivy? Tunis v skutočnosti nikdy neoznačuje krajinu. Len jej hlavné mesto. Maledivy sú česky.

Zemepisné názvy sú v rôznych krajinách odlišné. Pre nás je to Gruzínsko, pre väčšinu sveta Georgia, pre nás Kréta, pre iných Cretas, Crete a iné podobné názvy. Pre nás sme Slovenskom, v zahraničí sme Slovakia, Slowakei, Slowaca, Slovaka a kadečo iné. Hoci mnoho názvov aj u nás používame rôznych, je dobré vedieť, že občas meníme význam niektorým slovám a tomu, čo chceme vôbec povedať. Dva najznámejšie omyly vďaka slovenským médiám, najviac televízii JOJ, a aj žiaľ vďaka odborníkom v cestovnom ruchu samotnom, pletú ba dokonca zásadne.

Maldives

Maldivy alebo Maledivy?
Traduje sa jeden prihlúply vtip. Na počutie, že niekto cestuje na „Maledivy“ sa veľmi často odpovedá „A kto ide na Veľké divy?“ prípadne zaznie iná narážka na „veľké divy“ ako také. Už to svojim spôsobom nie je ani vtipné, keďže to každý očakáva a je to skôr samozrejmosť. Lenže vtip je v tom, že Maledivy naozaj existujú. V Českej republike. Nie však na Slovensku. Odjakživa to u nás totiž boli Maldivy. Dokonca aj originálny názov krajiny v anglickom znení znie Maldives. Nie Maledives. Ak je niečo maldivské, nazýva sa to „maldivian“. Vidíte niekde „e“?

Tunis alebo Tunisko?
Aký problém môžete spôsobiť, keď budete hľadať dovolenku do Tunisu? Na poriadnom cestovateľskom portáli ju nenájdete v spojitosti s letoviskami Monastir, Sousse, Port el Kantaui, Mahdia, Hammamet, alebo dokonca v spojitosti s ostrovom Djerba. V žiadnom prípade. Tunis totiž nie je žiadna krajina. Ide o hlavné mesto krajiny menom Tunisko. S týmto problémom žiaľ opakovane prichádzajú aj takzvaní odborníci v cestovnom ruchu. Predávajú zájazdy do Tunisu a oblasti Mahdia. Pritom niečo také je nemožné. Ak chcete zájazd do Tunisu, zrejme narazíte len na ponuky poznávacích zájazdov hlavného mesta krajiny na severe a priľahlého antického mesta slávneho dobyvateľa Hanibala menom Cartago. Ak už chcete zájazd do Tunisu, tak zrejme chcete objavovať pamiatky v hlavnom meste. Chcete sa kúpať, užívať si hotely v dovolenkových letoviskách? Potom ťažko môžete letieť do Tunisu. Médiá čakajúce ľudí na letisku prilietajúc z Tuniska zaznamenali množstvo prípadov „Odlietali sme z Tunisu“ alebo „V Tunise je teraz situácia…“. Aká sranda, že lietadlo vôbec neodletelo z Tunisu a daní dovolenkári v Tunise v skutočnosti nikdy v živote neboli?

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu