ZN.SK
Poriadny cesnak

Cesnak: liečivé účinky, vlastnosti ale a jeho história u nás

Cesnak je naozaj výnimočný zdroj liečivých účinkov a liek na mnohé ochorenia a zdravotné komplikácie. Neveríte? U nás už od čias Keltov.

Už naši keltskí predkovia používali cesnak azda najčastejšie zo všetkých korenín. Pečené mäso z diviny na cesnaku a slame bolo dá sa povedať národným jedlom Kotínov. Od nepamäti bol súčasťou ľudového liečiteľstva a pripisovali mu neraz aj čarovné účinky. Niet sa čomu čudovať, on ich totiž čarovné naozaj na svoju veľkosť a nenápadnosť má. Nedajte sa odradiť zápachom.

Poriadny cesnak

Cesnak je korenina aj zelenina. V súčasnosti sa objavuje v predajniach cesnak najmä z Číny, či Španielska. Ak však máte možnosť si vypestovať ten pravý slovenský, alebo navštíviť trhy slovenských farmárov, určite tak urobte a siahnite po pravom krásnom bielom cesnaku, ktorému sa nerovná len tak nič. Má svoje miesto v ľudovom liečiteľstve a nie na darmo sa hovorí, že ide o prírodné antibiotikum.

Cesnak je antibiotikum
Cesnak má naozaj antibiotické účinky. Áno, zanecháva zápach v ústach, dostáva sa do krvi a tým pádom môže mierne zapáchať celé telo. Čo je to však v porovnaní s účinkami, ktoré na telo má. Jeho väčšie množstvo môže podráždiť tráviaci trakt. Najmä ak ide o kvalitný cesnak. Starý už nemá dostatok látok. Ak náhodou nie je cesnak vo vašom jedálničku, ukracujete sa o celkom hodnotný prírodný liek na mnohé zdravotné problémy.

Poďakujte sa látke menom alicín
Pôsobí proti infekciám a má dokázané aj antibakteriálne účinky. Svoju úlohu zohráva pri prevencii civilizačných chorôb, pri prevencii rakoviny, pri vysokom krvnom tlaku, horúčkach. Tajomstvom účinkov cesnaku sú látky aminokyselina alicín a enzým alináza. Silné prírodné antibiotikum alicín sa po uvoľnení z cesnaku stráca. Takmer celkom ho zničí varenie, takže antibiotické účinky má len cesnak čerstvý biely. Má účinky proti mrliam, žalúdočným vredom, a zaberá aj pri znižovaní toho zlého cholesterolu. Pri zvýšenej konzumácii je však dobré mať na pamäti jeho antibakteriálne účinky. Neničí len tie zlé, ale aj prospešné baktérie, ktoré sa starajú o správny chod žalúdka, čriev a správne trávenie ako také. Preto pri zvýšení vášho záujmu o cesnak nezaškodí myslieť aj na zvýšený prísun probiotík.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu