Cesnak: liečivé účinky, vlastnosti ale a jeho história u nás

Cesnak: liečivé účinky, vlastnosti ale a jeho história u nás

Už naši keltskí predkovia používali cesnak azda najčastejšie zo všetkých korenín. Pečené mäso z diviny na cesnaku a slame bolo dá sa povedať národným jedlom Kotínov. Od nepamäti bol súčasťou ľudového liečiteľstva a pripisovali mu neraz aj čarovné účinky. Niet sa čomu čudovať, on ich totiž čarovné naozaj na svoju veľkosť a nenápadnosť má. Nedajte sa odradiť zápachom.

Poriadny cesnak

Cesnak je korenina aj zelenina. V súčasnosti sa objavuje v predajniach cesnak najmä z Číny, či Španielska. Ak však máte možnosť si vypestovať ten pravý slovenský, alebo navštíviť trhy slovenských farmárov, určite tak urobte a siahnite po pravom krásnom bielom cesnaku, ktorému sa nerovná len tak nič. Má svoje miesto v ľudovom liečiteľstve a nie na darmo sa hovorí, že ide o prírodné antibiotikum.

Cesnak je antibiotikum
Cesnak má naozaj antibiotické účinky. Áno, zanecháva zápach v ústach, dostáva sa do krvi a tým pádom môže mierne zapáchať celé telo. Čo je to však v porovnaní s účinkami, ktoré na telo má. Jeho väčšie množstvo môže podráždiť tráviaci trakt. Najmä ak ide o kvalitný cesnak. Starý už nemá dostatok látok. Ak náhodou nie je cesnak vo vašom jedálničku, ukracujete sa o celkom hodnotný prírodný liek na mnohé zdravotné problémy.

Poďakujte sa látke menom alicín
Pôsobí proti infekciám a má dokázané aj antibakteriálne účinky. Svoju úlohu zohráva pri prevencii civilizačných chorôb, pri prevencii rakoviny, pri vysokom krvnom tlaku, horúčkach. Tajomstvom účinkov cesnaku sú látky aminokyselina alicín a enzým alináza. Silné prírodné antibiotikum alicín sa po uvoľnení z cesnaku stráca. Takmer celkom ho zničí varenie, takže antibiotické účinky má len cesnak čerstvý biely. Má účinky proti mrliam, žalúdočným vredom, a zaberá aj pri znižovaní toho zlého cholesterolu. Pri zvýšenej konzumácii je však dobré mať na pamäti jeho antibakteriálne účinky. Neničí len tie zlé, ale aj prospešné baktérie, ktoré sa starajú o správny chod žalúdka, čriev a správne trávenie ako také. Preto pri zvýšení vášho záujmu o cesnak nezaškodí myslieť aj na zvýšený prísun probiotík.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Kaštiel Veľký Biel
Obec Veľký Biel pozýva na 8. ročník Country festivalu BielFest

William Shakespeare
Presne pred 400 rokmi zomrel William Shakespeare

Ja Tonya
Filmová novinka Ja, Tonya… nikdy nebola dobré dievča

Zavrieť