ZN.SK
pagaštan konský

Pagaštan konský: plody gaštanov majú liečivé účinky na cievy a kĺby

Pagaštan konský má protizápalový účinok, tlmí a odstraňuje opuchy, najmä lymfatické, a priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť cievnych stien.

Gaštany pozná hádam každý. Okrem toho, ich deti zbierajú v parkoch na kilá a tvoria z nich postavičky, málokto vie, že tieto plody pagaštana konského majú priaznivé účinky pre ľudské telo. Prívlastok konský dostal pagaštan zrejme preto, že v minulosti ho dávali koniari svojim miláčikom do krmiva. Ak boli choré, pomohol im vyzdravieť, lebo mal silu uvoľniť tuhý hlien v prieduškách. Už len to o niečom svedčí.

pagaštan konský

Pagaštan konský má protizápalový účinok, tlmí a odstraňuje opuchy, najmä lymfatické, a priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť cievnych stien. Gaštan využívame pri liečbe hemoroidov, vredov predkolenia, kŕčových žíl, pri zápale žíl, pri výskyte trombózy.

Pomoc na oslabené žily

Zriedkavo sa zvykne zbierať kvet, a to bez stopiek, mladé listy a mladá nepopraskaná kôra, najmä v marci. Najčastejšie sa však zbiera plod, ktorý obsahuje semená, a to na jeseň. Vhodný je na liečbu varikózy, lebo posilňuje oslabené žily, ďalej zabraňuje vzniku trombózy a znižuje krehkosť vlásočníc. Tlmí tiež opuchy a posilňuje žily. Dobrý je aj na ekzémy.

Proti hnačne

Postrúhané sušené semeno sa podáva pri silnej hnačke, pol čajovej lyžičky v silnej liehovine. Požitie semien zvyčajne nespôsobuje závažné problémy. Pri užívaní a nevhodnej kombinácii s liekmi, sa môžu objaviť nauzea, dávenie, alergické reakcie, teplota, poškodenie obličiek. Vyvoláva interakciu s liekmi ovplyvňujúcimi zrážanlivosť krvi.

Na studené chodidlá

Ak vás trápia neustále studené chodidlá, aj v tomto pagaštan pomôže. Jednoducho sa rozložia na dlážku a naboso po nich postúpate, podporíte tak v nohách prekrvenie. Kúru je však potrebné opakovať.

Vhodný na kosti a kožu  

Už v minulosti reumatikom lekári odporúčali pagaštanový kúpeľ, čo pomáhalo odstrániť bolesť z ich kĺbov. Semená však museli byť čerstvé. Nápomocný je aj pri opuchoch po zlomeninách. Uplatnenie si našiel aj v estetickej medicíne. Pridáva sa do ochranných krémov, pretože jednou z jeho výhod tiež je, že bráni v tom, aby sa koža po slnení zapálila. Pagaštany je potrebné ohriať. Vložiť ich viac do vrecúška, to ohriať v mikrovlnnej rúre. Prikladajte ho potom teplé na boľavé miesta kostí, či na chrbticu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu