Pagaštan konský: plody gaštanov majú liečivé účinky na cievy a kĺby - ZN

Pagaštan konský: plody gaštanov majú liečivé účinky na cievy a kĺby

Gaštany pozná hádam každý. Okrem toho, ich deti zbierajú v parkoch na kilá a tvoria z nich postavičky, málokto vie, že tieto plody pagaštana konského majú priaznivé účinky pre ľudské telo. Prívlastok konský dostal pagaštan zrejme preto, že v minulosti ho dávali koniari svojim miláčikom do krmiva. Ak boli choré, pomohol im vyzdravieť, lebo mal silu uvoľniť tuhý hlien v prieduškách. Už len to o niečom svedčí.

pagaštan konský

Pagaštan konský má protizápalový účinok, tlmí a odstraňuje opuchy, najmä lymfatické, a priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť cievnych stien. Gaštan využívame pri liečbe hemoroidov, vredov predkolenia, kŕčových žíl, pri zápale žíl, pri výskyte trombózy.

Pomoc na oslabené žily

Zriedkavo sa zvykne zbierať kvet, a to bez stopiek, mladé listy a mladá nepopraskaná kôra, najmä v marci. Najčastejšie sa však zbiera plod, ktorý obsahuje semená, a to na jeseň. Vhodný je na liečbu varikózy, lebo posilňuje oslabené žily, ďalej zabraňuje vzniku trombózy a znižuje krehkosť vlásočníc. Tlmí tiež opuchy a posilňuje žily. Dobrý je aj na ekzémy.

Proti hnačne

Postrúhané sušené semeno sa podáva pri silnej hnačke, pol čajovej lyžičky v silnej liehovine. Požitie semien zvyčajne nespôsobuje závažné problémy. Pri užívaní a nevhodnej kombinácii s liekmi, sa môžu objaviť nauzea, dávenie, alergické reakcie, teplota, poškodenie obličiek. Vyvoláva interakciu s liekmi ovplyvňujúcimi zrážanlivosť krvi.

Na studené chodidlá

Ak vás trápia neustále studené chodidlá, aj v tomto pagaštan pomôže. Jednoducho sa rozložia na dlážku a naboso po nich postúpate, podporíte tak v nohách prekrvenie. Kúru je však potrebné opakovať.

Vhodný na kosti a kožu  

Už v minulosti reumatikom lekári odporúčali pagaštanový kúpeľ, čo pomáhalo odstrániť bolesť z ich kĺbov. Semená však museli byť čerstvé. Nápomocný je aj pri opuchoch po zlomeninách. Uplatnenie si našiel aj v estetickej medicíne. Pridáva sa do ochranných krémov, pretože jednou z jeho výhod tiež je, že bráni v tom, aby sa koža po slnení zapálila. Pagaštany je potrebné ohriať. Vložiť ich viac do vrecúška, to ohriať v mikrovlnnej rúre. Prikladajte ho potom teplé na boľavé miesta kostí, či na chrbticu.

Lucia
Lucia Som študentkou marketingovej komunikácie, písanie ma bavilo už od mala. Rada cestujem, čítam knihy, milujem zábavu a dobré jedlo.
Viac:
Pneumatika
Energetická trieda pneumatík: vlastnosti a význam pri výbere

Január a zimná krajina
Mesiac Január, česky leden: jeho história a ďalšie jazyky

Tajné dejiny
Neobyčajná kniha: Tajné dejiny Slovenov a Uhorska od Oskára Cvengrosha

Zavrieť