ZN.SK
modrý muž paul karason

Skutočný muž s modrou pokožkou a argýria zo striebra ako jej príčina

V roku 2013 zomrel na infarkt muž, ktorý bol slávny ako modrý muž „Papa Smurf“ alebo tiež „Avatar“. Po tom, čo jeho pokožka zmodrala, žil takmer celkom v ústraní.

V roku 2013 zomrel na infarkt muž, ktorý bol slávny ako modrý muž „Papa Smurf“ alebo tiež „Avatar“. Po tom, čo jeho pokožka zmodrala, žil takmer celkom v ústraní. Keď sa však objavil v šou Oprah Winfreyovej, jeho popularita narástla a stal sa populárnym.

modrý muž paul karason, ochorenie argýria

Paul Karason (†62), muž s modrou pokožkou

Modrá pokožka nebola dielom prírody, ale výsledkom samoliečby strieborného roztoku, ktorý Paul pil. Chcel sa vyliečiť z vážnych kožných ochorení, ktoré napadli jeho hlavu. V snahe nahradiť neúčinné liečby lekárov po mnohých rokoch siahol po riešeniach, ktoré využívali ľudia v minulosti. Keď sa dočítal o pôsobení striebra, pripravil si vlastný roztok a ten použil opakovane. Hoci sa nejaký výsledok naozaj dostavil a čiastočne ho zbavil ťažkostí, striebro sa v jeho tele ukladalo vo vnútornostiach aj pokožke, čo len spôsobilo zmeny vo farbive tkaniva. Ako celý modrý sa následne musel už len zmieriť s tým,  že niečo nevyšlo podľa jeho predstáv.

Pre jeho povahu však zmierenie s takýmto osudom nepredstavoval veľký problém. Ako sympatický človek so zmyslom pre humor si získal sympatie mnohých ľudí a pre príliš riskantný postoj k svojmu zdraviu si vypočul menej kritiky, ako nadšených ohlasov. Ostatne, bol jedným z mála ľudí, ktorý modrú pokožku ukazoval verejnosti a nepomohol mu k nej. Príčinou smrti mal byť infarkt.

Argýria, alebo argyróza

Argýria je pomenovanie dôsledkov vplyvu chemického pôsobenia striebra na organizmus. V rámci argýrie sa za najvýraznejší symptóm považuje výrazná zmena sfarbenia inak bielej pokožky. Do fialovej, alebo sivofialovej.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu