Skutočný muž s modrou pokožkou a argýria zo striebra ako jej príčina

Skutočný muž s modrou pokožkou a argýria zo striebra ako jej príčina

V roku 2013 zomrel na infarkt muž, ktorý bol slávny ako modrý muž „Papa Smurf“ alebo tiež „Avatar“. Po tom, čo jeho pokožka zmodrala, žil takmer celkom v ústraní. Keď sa však objavil v šou Oprah Winfreyovej, jeho popularita narástla a stal sa populárnym.

modrý muž paul karason, ochorenie argýria

Paul Karason (†62), muž s modrou pokožkou

Modrá pokožka nebola dielom prírody, ale výsledkom samoliečby strieborného roztoku, ktorý Paul pil. Chcel sa vyliečiť z vážnych kožných ochorení, ktoré napadli jeho hlavu. V snahe nahradiť neúčinné liečby lekárov po mnohých rokoch siahol po riešeniach, ktoré využívali ľudia v minulosti. Keď sa dočítal o pôsobení striebra, pripravil si vlastný roztok a ten použil opakovane. Hoci sa nejaký výsledok naozaj dostavil a čiastočne ho zbavil ťažkostí, striebro sa v jeho tele ukladalo vo vnútornostiach aj pokožke, čo len spôsobilo zmeny vo farbive tkaniva. Ako celý modrý sa následne musel už len zmieriť s tým,  že niečo nevyšlo podľa jeho predstáv.

Pre jeho povahu však zmierenie s takýmto osudom nepredstavoval veľký problém. Ako sympatický človek so zmyslom pre humor si získal sympatie mnohých ľudí a pre príliš riskantný postoj k svojmu zdraviu si vypočul menej kritiky, ako nadšených ohlasov. Ostatne, bol jedným z mála ľudí, ktorý modrú pokožku ukazoval verejnosti a nepomohol mu k nej. Príčinou smrti mal byť infarkt.

Argýria, alebo argyróza

Argýria je pomenovanie dôsledkov vplyvu chemického pôsobenia striebra na organizmus. V rámci argýrie sa za najvýraznejší symptóm považuje výrazná zmena sfarbenia inak bielej pokožky. Do fialovej, alebo sivofialovej.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.