Praktické gaštany: na čo všetko ich môžeme využiť? - ZN.SK

Praktické gaštany: na čo všetko ich môžeme využiť?

Klesajúce teploty jednoznačne hlásia koniec leta. Dážď, vietor a smutné počasie patria k prichádzajúcej jeseni. Všeobecne nie veľmi obľúbené ročné obdobie prináša so sebou obrovskú paletu farieb. K jeseni, popadaným listom a kalužiam na chodníkoch patria neodmysliteľne gaštany. Tie nemajú popularitu len u detí. Okrem konzumácie, sú aj praktickým pomocníkom v domácnosti.

gaštany

Prevencia proti moliam

Ako prevenciu pre šatovými moľami vložte na dno šatníka a do políc medzi oblečenie zopár gaštanov, obsahujú totiž mierny insekticíd.

Ako sušič topánok

Gaštany nájdu využitie tiež pri sušení mokrej obuvi. Ak máte premočené kožené čižmy či topánky, nakrájajte alebo podrvte nadrobno gaštany a vložte ich do topánok. Vaše topánky tak vyschnú rýchlejšie.

Liečivá masť z pagaštana

Masť vhodná na natieranie boľavých kĺbov a liečbu hemoroidov sa dá pripraviť zo sušených gaštanov a bravčovej masti. Gaštany je potrebné rozdrviť, môžete na to použiť plátené vrecúško a tĺčik na mäso. Nesolenú bravčovú masť roztopíme a vmiešame do nej podrvenú zmes, tak aby gaštany siahali po hladinu. Chvíľu povaríme a necháme vychladnúť. V priebehu 10 dní zopakujeme tento proces ešte dvakrát. Nakoniec teplé scedíme a rozdelíme do menších nádobiek.

Zdravé kĺby a cievy

Vo farmaceutickom priemysle sa využívajú kvety, listy, plody i kôra pagaštana konského. Obsahujú látku aescin, ktorá zvyšuje pevnosť a pružnosť cievnych stien a napomáha dobrej cirkulácii krvi v cievach. Okrem iného tinktúra z nejedlých gaštanov slúži len na vonkajšie použitie, najmä pri bolestiach kostí, kĺbov a na zrelaxovanie dolných končatín. Na jej prípravu potrebujete gaštany a aspoň 40% alkohol.

Gaštanový kúpeľ a zdravé vlasy

Ako na to? Jednoducho zmiešajte 1 lyžicu gaštanového prášku s pol litrom vody a nechajte cez noc odstáť. Druhý deň dajte hrniec na oheň a nechajte dosiahnuť varu. Potom už len necháme chvíľu odstáť a môžeme naliať do kúpeľa. Gaštanový kúpeľ zlepšuje prekrvenie pokožky a zabraňuje tak starnutiu. Ďalšou skvelou pomôckou je gaštanový šampón je skvelý pre mastné vlasy – pomáha totiž normalizovať mazové žľazy. Zastavuje vypadávanie vlasov a urýchľuje ich rast.

Ako pomôcka na ukľudnenie

Rada starých mám je rukami vo vreckách gaštany miesiť, kotúľať, posúvať prstami. Prospieva to malým  kĺbom prstov a zároveň podporuje prekrvenie rúk v chladnom počasí.

Zábavka pre deti na jesenné večery

Gaštany sú obľúbenou „hračkou“ všetkých detí. Určite sami pamätáte, ako ste sa tešili na september a hľadanie gaštanov v kope lístia v parkoch. S takto nazbieraných gaštanov sa dajú za pomoci špiliek tvoriť postavičky, za pomoci fantázie vytvoríte rôzne gaštanové dráhy, či obrázky.

Praktické gaštany: na čo všetko ich môžeme využiť?
5 (100%) 2 hlas[ov]
Lucia
Lucia Som študentkou marketingovej komunikácie, písanie ma bavilo už od mala. Rada cestujem, čítam knihy, milujem zábavu a dobré jedlo.
Viac:
Fóbia strach
WordPress v noci aktualizoval a my sme nechcene útočili newsletterom

Superstar 2018, TV Markíza
Porota Superstar 2018: Habera, Cristovao, Knechtová či Ruppert?

Lev púšťový
Pytliaci chceli v rezervácii loviť nosorožce, stihli ich zožrať levy

Zavrieť