ZN.SK
gaštany

Praktické gaštany: na čo všetko ich môžeme využiť?

K jeseni patria neodmysliteľne gaštany. Tie nemajú popularitu len u detí. Okrem konzumácie, sú aj praktickým pomocníkom v domácnosti.

Klesajúce teploty jednoznačne hlásia koniec leta. Dážď, vietor a smutné počasie patria k prichádzajúcej jeseni. Všeobecne nie veľmi obľúbené ročné obdobie prináša so sebou obrovskú paletu farieb. K jeseni, popadaným listom a kalužiam na chodníkoch patria neodmysliteľne gaštany. Tie nemajú popularitu len u detí. Okrem konzumácie, sú aj praktickým pomocníkom v domácnosti.

gaštany

Prevencia proti moliam

Ako prevenciu pre šatovými moľami vložte na dno šatníka a do políc medzi oblečenie zopár gaštanov, obsahujú totiž mierny insekticíd.

Ako sušič topánok

Gaštany nájdu využitie tiež pri sušení mokrej obuvi. Ak máte premočené kožené čižmy či topánky, nakrájajte alebo podrvte nadrobno gaštany a vložte ich do topánok. Vaše topánky tak vyschnú rýchlejšie.

Liečivá masť z pagaštana

Masť vhodná na natieranie boľavých kĺbov a liečbu hemoroidov sa dá pripraviť zo sušených gaštanov a bravčovej masti. Gaštany je potrebné rozdrviť, môžete na to použiť plátené vrecúško a tĺčik na mäso. Nesolenú bravčovú masť roztopíme a vmiešame do nej podrvenú zmes, tak aby gaštany siahali po hladinu. Chvíľu povaríme a necháme vychladnúť. V priebehu 10 dní zopakujeme tento proces ešte dvakrát. Nakoniec teplé scedíme a rozdelíme do menších nádobiek.

Zdravé kĺby a cievy

Vo farmaceutickom priemysle sa využívajú kvety, listy, plody i kôra pagaštana konského. Obsahujú látku aescin, ktorá zvyšuje pevnosť a pružnosť cievnych stien a napomáha dobrej cirkulácii krvi v cievach. Okrem iného tinktúra z nejedlých gaštanov slúži len na vonkajšie použitie, najmä pri bolestiach kostí, kĺbov a na zrelaxovanie dolných končatín. Na jej prípravu potrebujete gaštany a aspoň 40% alkohol.

Gaštanový kúpeľ a zdravé vlasy

Ako na to? Jednoducho zmiešajte 1 lyžicu gaštanového prášku s pol litrom vody a nechajte cez noc odstáť. Druhý deň dajte hrniec na oheň a nechajte dosiahnuť varu. Potom už len necháme chvíľu odstáť a môžeme naliať do kúpeľa. Gaštanový kúpeľ zlepšuje prekrvenie pokožky a zabraňuje tak starnutiu. Ďalšou skvelou pomôckou je gaštanový šampón je skvelý pre mastné vlasy – pomáha totiž normalizovať mazové žľazy. Zastavuje vypadávanie vlasov a urýchľuje ich rast.

Ako pomôcka na ukľudnenie

Rada starých mám je rukami vo vreckách gaštany miesiť, kotúľať, posúvať prstami. Prospieva to malým  kĺbom prstov a zároveň podporuje prekrvenie rúk v chladnom počasí.

Zábavka pre deti na jesenné večery

Gaštany sú obľúbenou „hračkou“ všetkých detí. Určite sami pamätáte, ako ste sa tešili na september a hľadanie gaštanov v kope lístia v parkoch. S takto nazbieraných gaštanov sa dajú za pomoci špiliek tvoriť postavičky, za pomoci fantázie vytvoríte rôzne gaštanové dráhy, či obrázky.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu