Kôň je triezvy a domov trafí, povedal policajtom opitý pohonič - ZN.SK

Kôň je triezvy a domov trafí, povedal policajtom opitý pohonič

Poľská polícia nedávno riešila naozaj zaujímavý prípad. Zastavila 68 ročného muža v dedinke Gluszyca  pod vplyvom alkoholu na ceste. Nešoféroval motorové vozidlo, ale popoháňal koňa s vozom. Pri dychovej skúške mu namerali viac ako jedno promile, takže mal čo vysvetľovať. Netajil, že si pochutil na tvrdom alkohole. S absolútnou samozrejmosťou polícii uviedol, že celá záležitosť je v poriadku, pretože kôň je triezvy a domov trafí aj sám. Kuriózny prípad by sa pomocou jednoduchej výhovorky dal pokladať za vyriešený. Ale…

Kôň pohonič

ilustračná snímka

Kôň môže byť pod vplyvom, no pohonič nie

Ako účastník cestnej premávky na nemotorovom vozidle, voze ťahanom konským záprahom, však podlieha rovnakým pravidlám cestnej premávky s výnimkou minimálnej rýchlosti a spôsobe udávania smeru odbočovania. Podobne sú na tom všetky krajiny EÚ. Paradoxom je, že čisto hypoteticky môže byť samotný kôň pod vplyvom. No to je na druhej strane pomerne vážne riskovania jeho zdravia a hodnoty vôbec.

Na Slovensku pohoniči a koňom ťahané vozy pomaly miznú, ako aj miznú hospodári a furmani využívajúci kone ako pracovné zviera. Objavujeme ich skôr v turistických lokalitách ako netradičnú a neslovenskú atrakciu pre zahraničných turistov.

Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Mamnato
Záhadná reklama #mamnato bude možno politická, úspešne sa skrýva

FarCry Primal
Vývojári hry FarCry Primal zasadili hru do pravekého Slovenska

Bella a Sebastian
Cécile Aubry: Bella a Sebastián ako kniha, alebo film

Zavrieť