Kôň je triezvy a domov trafí, povedal policajtom opitý pohonič - Zaujímavé novinky ZN.SK

Kôň je triezvy a domov trafí, povedal policajtom opitý pohonič

Poľská polícia nedávno riešila naozaj zaujímavý prípad. Zastavila 68 ročného muža v dedinke Gluszyca  pod vplyvom alkoholu na ceste. Nešoféroval motorové vozidlo, ale popoháňal koňa s vozom. Pri dychovej skúške mu namerali viac ako jedno promile, takže mal čo vysvetľovať. Netajil, že si pochutil na tvrdom alkohole. S absolútnou samozrejmosťou polícii uviedol, že celá záležitosť je v poriadku, pretože kôň je triezvy a domov trafí aj sám. Kuriózny prípad by sa pomocou jednoduchej výhovorky dal pokladať za vyriešený. Ale…

Kôň pohonič

ilustračná snímka

Kôň môže byť pod vplyvom, no pohonič nie

Ako účastník cestnej premávky na nemotorovom vozidle, voze ťahanom konským záprahom, však podlieha rovnakým pravidlám cestnej premávky s výnimkou minimálnej rýchlosti a spôsobe udávania smeru odbočovania. Podobne sú na tom všetky krajiny EÚ. Paradoxom je, že čisto hypoteticky môže byť samotný kôň pod vplyvom. No to je na druhej strane pomerne vážne riskovania jeho zdravia a hodnoty vôbec.

Na Slovensku pohoniči a koňom ťahané vozy pomaly miznú, ako aj miznú hospodári a furmani využívajúci kone ako pracovné zviera. Objavujeme ich skôr v turistických lokalitách ako netradičnú a neslovenskú atrakciu pre zahraničných turistov.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
lietadlo a okno, kde je dierka
Prečo je v okienku v lietadlách drobná dierka?

Fiskars pitvanie rýb
Fínske Vianoce s Fiskars. To sú sauna, losos a Joulupukki

Paródia Shape of You
Ed Sheeran – Shape of you ako LADA paródia od Ja ty a rolo

Zavrieť