ZN.SK
Kôň pohonič

Kôň je triezvy a domov trafí, povedal policajtom opitý pohonič

Poľská polícia nedávno riešila naozaj zaujímavý prípad. Zastavila 68 ročného muža v dedinke Gluszyca  pod vplyvom alkoholu na ceste, na voze ťahanom koňom…

Poľská polícia nedávno riešila naozaj zaujímavý prípad. Zastavila 68 ročného muža v dedinke Gluszyca  pod vplyvom alkoholu na ceste. Nešoféroval motorové vozidlo, ale popoháňal koňa s vozom. Kôň sa riadil vlastnou pamäťou a tak šiel. Pri dychovej skúške mužovi namerali viac ako jedno promile, takže mal čo vysvetľovať. Netajil, že si pochutil na tvrdom alkohole. S absolútnou samozrejmosťou polícii uviedol, že celá záležitosť je v poriadku, pretože kôň je triezvy a domov trafí aj sám. Kuriózny prípad by sa pomocou jednoduchej výhovorky dal pokladať za vyriešený. Ale…

Kôň pohonič

ilustračná snímka

Kôň môže byť pod vplyvom, no pohonič nie

Ako účastník cestnej premávky na nemotorovom vozidle, voze ťahanom konským záprahom, však podlieha rovnakým pravidlám cestnej premávky s výnimkou minimálnej rýchlosti a spôsobe udávania smeru odbočovania. Podobne sú na tom všetky krajiny EÚ. Paradoxom je, že čisto hypoteticky môže byť samotný kôň pod vplyvom. No to je na druhej strane pomerne vážne riskovanie jeho zdravia a hodnoty vôbec.

Na Slovensku pohoniči a koňom ťahané vozy pomaly miznú, ako aj miznú hospodári a furmani využívajúci kone ako pracovné zviera. Objavujeme ich skôr v turistických lokalitách ako netradičnú a neslovenskú atrakciu pre zahraničných turistov. Kone sú bežnou súčasťou cestnej premávky v Európe zatiaľ ešte v Rumunsku, Bulharsku, či Macedónsku. Vo Viedni, v Prahe, a aj iných európskych mestách je kôn súčasťou turistických výjazdov po historickom centre. Napríklad v Španielsku, na Mallorke a ďalších ostrovoch sa kone objavujú celé roky ako turistická atrakcia, aj spôsob dopravy.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu