ZOO Bojnice láka aj na čerstvé mláďatká, malú zebru, vĺčatá aj guarézu

ZOO Bojnice láka aj na čerstvé mláďatká, malú zebru, vĺčatá aj guarézu

Jar sa vo voľnej každoročne spája s mláďatkami, štebotom v hniezdach, aj piskotom v norách. Inak tomu nie je ani v zoologických záhradách, kde sa tešia z každého nového prírastku práve na jar. O to viac, ak pribudlo mláďa vzácneho druhu a jeho narodenie je dôkazom dobrej starostlivosti a dobrých podmienok. ZOO Bojnice sa pýši hneď niekoľkými prírastkami.

Mláďatká v ZOO Bojnice

V januári sa narodila v ZOO Bojnice antilopa vrania, ktorá dostala meno Fiona. V marci pribudol aj malý muflón lesný, ktorý je zástupcom kopytníkov z Európy, kým Fiona ako druh pochádza zo saván južnej až východnej Afriky.

Vlčí pár, Daisy a Wolfy sa v máji stali rodičmi. Wolfy pochádza zo Švajčiarska a Daisy z voľnej slovenskej prírody, hoci si prešla rehabilitačnou stanicou v Zázrivej. Obaja žijú v novopostavenom výbehu v časti známej ako Karpatský chodník. Tri májové vĺčatá si môžu návštevníci pozrieť práve tam.

ZOO Bojnice vĺčatá Foto: Vĺčatá narodené 8. mája 2019, autor: Ivan Kňaze

V máji v zoologickej záhrade pribudla aj guaréza pláštikavá (colobus guareza) známa svojim čiernobielym sfarbením. Samca Samira a samice Mačeny malé dostalo meno Meru. Tak ako je zvykom pri tomto druhu opice, Meru je v prvé mesiace svojho života snehobiely a typické sfarenie získa až časom. Svoj názov “pláštikavá” dostali podľa dlhej srsti v dolnej časti chrbta. Zaujímavosťou je, že malá guaréza sa narodila v rovnaký deň, ako vĺčatá. 8. mája.

ZOO Bojnice guaréza pláštikavá

Foto: Meru, mláďa guarézy pláštikavej, autor: Jaroslav Slašťan

Prírastok návštevníci v ZOO Bojnice nájdu aj medzi zebrami. Malá samička Marla sa narodila samici Maradi a samcovi Lobitovi. Druh zebra hartmannova má prirodzenú domovinu v oblasti afrických štátov Namíbie a menšia populácia je aj v Juhoafrickej republike.

ZOO Bojnice zebra hartmannova

Foto: Mláďa zebry, narodené 26.5.2019, autor: Jaroslav Slašťan

Keďže najmä počas jari pribúdajú mláďatá, zoznam týmto samozrejme ešte nekončí.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Pokémon Pikachu detektív
Pokémon a detektív Pikachu ako celovečerný film: premiéra v máji 2019

Prázdniny v Provence
Česká komédia Prázdniny v Provence v kinách od 22. 9.

Pes granule
Tipy, čo je dôležité sledovať pri zložení granúl pre psov

Zavrieť