Vulkanológovia majú aktualizovaný zoznam 18 najrizikovejších sopiek

Vulkanológovia majú aktualizovaný zoznam 18 najrizikovejších sopiek

Odborníci – vulkanológovia z vládnej agentúry pre geológiu U.S. Geological Survey zostavili zoznam najviac nebezpečných sopiek v Spojených štátoch. Zoznam zverejnený v amerických médiách je len úpravou predošlého zoznamu z roku 2015, avšak je poupravený v niektorých bodoch a pozmenené bolo aj poradie.

Sopka a láva Kilauvea

Vulkanológovia pokladajú USA ako najviac ohrozené

Len v USA sa nachádza 161 aktívnych sopiek, čo je dôsledkom jeho polohy ležiacej na významných zlomoch litosférických dosiek. Niet sa čomu diviť, že práve v USA sídlia svetovo najvýznamnejšie organizácie zaoberajúce sa výskumom sopiek. Najrizikovejšie sú v USA štáty Oregon, Aljaška, Washington a Kalifornia, štáty nachádzajúce sa na západe krajiny. Aktualizovaný zoznam prihliada nie len na veľkosť a možnú ničivosť sopky, ale aj na mieru zaľudnenia v oblasti. Dopad na evakuáciu a možné navýšenie ničivej sily voči zaľudnenej oblasti má tak „body navyše“. Najviac sopiek sa nachádza na Aljaške v pomerne riedko osídlenej oblasti.

1. Kīlauea, Havaj
2. Mount St. Helens, Washington
3. Mount Rainier, Washington
4. Redoubt Volcano, Aljaška
5. Mount Shasta, Kalifornia
6. Mount Hood, Oregon
7. Three Sisters, Oregon
8. Akutan Island, Aljaška
9. Makushin Volcano, Aljaška
10. Mount Spurr, Aljaška
11. Lassen volcanic center, Kalifornia
12. Augustine Volcano, Aljaška
13. Newberry Volcano, Oregon
14. Mount Baker, Washington
15. Glacier Peak, Washington
16. Mauna Loa, Havaj
17. Crater Lake, Oregon
18. Long Valley Caldera, Kalifornia

Sopka a láva Aljaška

Naposledy v rámci celého sveta vybuchla sopka Krakatoa na indonézskom ostrove Anak Krakatau v prielive Sundy. Sopka začala chrliť kamene koncom októbra 2018.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.