ZN.SK
SD KFZ 223 na diaľnici

Postreh: vzácny kúsok na diaľnici. Nemecké vozidlo SD KFZ 223

Leichter Panzerspähwagen bola séria obrnených vozidiel využívaných v II. svetovej vojne nemeckou armádou. Občas samozrejme aj ako korisť spojencov. Model 223 bol súčasťou série 221, 222…

Keď dennodenne prechádzate po diaľnici, zapôsobí ako zaujímavé ozvláštnenie, ak sa dlho pozeráte na vozidlo naozaj nezvyčajné. Príhod z diaľnice a zo slovenských ciest máme každý mnoho, no pre milovníka histórie, keď má pred sebou nemecký transportér, či skôr nemecké obrnené vozidlo SD KFZ 223, chvíľu pozerá, či vidí dobre, alebo nie.

SD KFZ 223 na diaľnici

Leichter Panzerspähwagen SD KFZ 223

Leichter Panzerspähwagen bola séria obrnených vozidiel využívaných v II. svetovej vojne nemeckou armádou. Občas samozrejme aj ako korisť spojencov. Model 223 bol súčasťou série 221, 222 (vyzbrojená s kanónom 2 cm KwK 30 L/55) a 223. Všetky boli vyzbrojené guľometom MG34 ráže 7,92 mm. Chránil ho oceľový pancier hrubý 8 mm. Na strategicky dôležitých miestach a 5 mm hrubé pláty vzadu, z hora a na spodku. Model 223 je rádiový voz s anténou. Vyrobených bolo údajne len 500 kusov. O to viac je vzácnejší každý jeden kus.

Veľmi pekný historický kúsok

Pochopiteľne, žiadne podobné vozidlo nenájdete na diaľnici len tak. Po svojich určite nepôjde. Tak ako sa patrí, vezené na prívese nepochybne na sústredenie bojovej techniky, milovníkov histórie, či na nejakú rekonštrukciu bojov, ktorých sa k marcu a aprílu odohrávalo naozaj veľa, putovalo vozidlo len pred pár dňami smerom z Bratislavy. Inú možnosť tieto historické vozidlá nemajú.

Je však za každých okolností chvályhodné, ak sa môžete pozrieť na takto zachovaný model. Pomerne rýchle vozidlo, na rovnej ceste dosahujúce 80 km/h s pohonom 4×4, by bolo aj na dnešné pomery celkom slušným kúskom. Vyrábalo v štyridsiatych rokoch, presnejšie do roku 1944 a slúžilo nacistickej armáde. Rôzne kúsky v rôznom stave a farebnej úprave sa dnes snažia podobať aj výbavou a sfarbením na tie z historických fotografií, čím len dôverne v konečnom dôsledku vypovedajú o histórii.

Nie je ničím neobvyklým, keď dôkladne zrenovovaná a zachovaná vojenská technika nachádza svoje využitie pri filme. Pri kúsku na diaľnici sme nemuseli byť súčasťou filmu. Ak cielene nevyhľadávate vojenské podujatia a prehliadky, potom poteší, či prekvapí takýto kúsok v uponáhľanom dni priamo pred vami. Článok však skôr chce byť akousi poklonou tým, ktorí svojou zručnosťou a vášňou dokážu udržiavať pri živote vzácne kusy techniky v takomto dobrom stave.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu