Úžasné fakty a zaujímavosti o novorodencoch a bábätkách - Zaujímavé novinky ZN.SK

Úžasné fakty a zaujímavosti o novorodencoch a bábätkách

Bolo by chybou hovoriť o zaujímavostiach, ale vynechať tie, ktoré sa týkajú toho najkrajšieho a najdôležitejšieho, čo na tomto svete je. Áno, hovoríme o bábätkách.

Dieťatko schúlené v klbku, bábätko

Malé dieťa, ktoré sa práve narodilo, je neuveriteľný zázrak. Zázrak zrodenia, zázrak života, o to viac, ak je dieťa vaším. Nádherné stvorenie vás bude prekvapovať celý život, no už pri narodení samotnom oplýva niekoľkými neuveriteľnými faktami a zaujímavosťami, s ktorými musíme počítať, alebo je aspoň dobré o nich vedieť. Malé čerstvo narodené dieťatko je totiž zázrak aj z vedeckého pohľadu.

Šokujúce zaujímavosti o novorodencoch:

Nemajú baktérie

Novorodenci nemajú žiadne baktérie. Chýbajú im, pretože od bunkovej podoby, cez embryo až po malý plod to boli len bunky vyvíjané v čistom vnútrotelovom priestore vytvorenom ako dokonalý svet na vývin malého života. Dieťa sa rodí z prostredia, ktoré mu zachovávalo tie najlepšie podmienky na rast. Teda ak mamičke naozaj nič nehovoril alkohol, cigarety, či iné neduhy aj horšieho typu.

Prvé baktérie na dieťatko číhajú hneď po pôrode. Kým niektoré sú klasikou, ktorú potrebuje, iné môžu znamenať väčšie riziká. Je celkom bežné, že malé bábätká ochorejú žltačkou, a veľmi ľahko je ich možné nakaziť aj inými baktériami. Imunitný systém sa však vyvíja spolu s nimi a to už od takto malého veku.

Plavci a ponárači

Sú to výborní plavci. Teda relatívne na fakt, že nevedia chodiť, ani liezť, dokázali by sa udržať nad hladinou, pretože ich inštinkt by im prikázal plávať. Dokážu sa tiež ponárať, respektíve je to vlastnosť, ktorú musia mať, pretože nevedia plnohodnotne plávať. V brušku mamičky nemali vzduch a predsa žili. Postupne v priebehu niekoľkých týždňov sa síce schopnosť plávania, pohybov a zastavenia dýchania pod vodou stráca.

Len málo krvi

V celom malom telíčku je len niečo viac ako deci krvi. Veľmi malé množstvo stačí pre malé srdiečko a malé telíčko. Postupne sa zväčšovaním tela zväčšuje úplne všetko na jeho tele.

Zrak

Zrak novorodenca je veľmi slabý. Vidí len rozmazane, dokonca podľa niektorých výskumov len čiernobielo a až postupne dokáže jeho oko rozoznávať farebné odtiene.

Lebka nie je lebka

Lebka novorodenca nie je lebkou bežného človeka. Mnoho kostí na nej má medzi sebou chrupavku, ktorá zrastá len postupne. Aj preto pri pôrode veľmi často vzniká opuch mozgu, či opuch hlavy. Modriny výrazné, či menej výrazné, no niečo, čoho sa dieťatko za pár dní dokáže zbaviť. Hlavička je veľmi citlivá, pretože ju na niektorých miestach naozaj nechráni plnohodnotná lebka.

Dieťa, bábätko

Viac kostí ako dospelí

Batoľa má viac kostí ako dospelý človek. Prečo je to tak? Nuž jednoducho hlavne z toho dôvodu, že niektoré z nich sa postupne zrastú a z viacerých, či dvoch vznikne jedna.

Bez jabĺčok

Jeho kolienka sú tak malé, že v nich ešte nie je jabĺčko. Kolená a nohy ešte nie sú v takej stavbe, aby niesli malého ľudského tvora a tak je ešte dostatok času, než sa dieťa na nohy postaví a dostatok času na vývin jabĺčok a celého kolenného kĺbu. Ten je v priebehu polroka vyvinutý.

Úžasné reflexy

Bábätko je okrem plávania vybavené aj ďalšími reflexmi, ktoré mu umožňujú prežiť. Je to napríklad veľmi dobre známy sací reflex. Napriek tomu, že dieťa nemá v mozgu žiadne spomienky a netuší, nevie a ani nečaká nič, reflexy sú jediná výbava s ktorou prichádza na svet a podmieňuje jeho správanie. Vie „od prírody“, že sa má prisať na bradavku a sať mliečko. Reflexom je aj reflex zachytenia sa, ak cíti pád. Tento reflex je však veľmi nebezpečné skúšať. Pochádza ešte z čias, keď predok človeka žil v prírode a mláďa mohlo spadnúť. Novorodenec má určité reflexy, ktorými sa chráni pred pádom.

Reflexom sa venuje aj babatko.eu v osobitnom článku.

5/5 - (1 vote)
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.