Slovenský internet zaplavujú falošné reklamy na falošné stránky snažiace sa z ľudí vymámiť peniaze za niečo, čo je označované za zázrak. Ani vlastne netušíme, čo po objednávke ľuďom príde, či tehla v sáčku, plesnivý vankúš, alebo nebodaj kartička s prefotenými slovíčkami na papieri za 10 centov. Ak sa však pozrieme na to, akým spôsobom sa zázračná metóda Simple Words prezentuje, stačí nám to na získanie celej predstavy. Kradnuté a vymyslené identity, výmysly cez výmysly a ďaleko viac. Najviac poďakovaní a vyhľadávaní u nás sa týka práve kauze Simple Words. Rapídne však stúpa počet zobrazení, počet objednávok aj ľudí, ktorí zmienku o Simple Words na webe preverujú až po objednávke.
Ak narazíte na podobné reklamy
Naraziť na takéto reklamy je možné pomerne jednoducho. Stačí sledovať reklamy, alebo sa nechať zlákať niektorými úžasnými zázrakmi, ktoré bannery týchto reklám popisujú. Napríklad tie, ktoré hlásia, že sa môžete naučiť 10 cudzích jazykov za rok, po fínsky za 2 týždne, po anglicky za týždeň a podobne. Vždy sa dostanete po kliknutí na stránky prezentujúce Magnusa Carlssona, ako drží knihu. Lenže ako vieme už vďaka tomuto článku, Magnus Carlsson neexistuje. Fotografia zachytáva celkom iného pána, drží veľmi starú a cennú knihu a vlastne tá kniha bola dôvodom, prečo fotografia vznikla. Lenže nešlo o žiadnu súvislosť s predajom nejakých pochybných jazykových kurzov. Stránky obsahujú falošné prvky, falošný facebook vyzerajúci takmer ako originál, hlúposti v komentároch a samozrejme pokradnuté fotografie z celého internetu, ktoré majú reprezentovať „ľudí, ktorí si už metódu vyskúšali“.
Nedajte sa zlákať
Nepochybne ste aj vy postrehli banner, na ktorom je akýsi muž so sobom. Najčastejšie sa zobrazuje na portáloch Azet.sk a Centrum.sk, občasne aj na linkuj.cz. Spomína sa na ňom 45 ročný muž z Trnavy, ktorý sa za iba dva týždne naučil fínsky a vďaka tomu mohol ísť do Laponska. Aký muž z Trnavy? Aké sprostosti? Úbohé Simple Words sa nedokáže ani len zhodnúť na tom, ktorý jazyk tak zázračne dokáže naučiť. Lenže ten pán na fotografii so sobom ani len netuší, že jeho fotografiu nejakí zlodeji ukradli a použili do falošnej identity ich údajného zákazníka z Trnavy. Originál možno ani len netuší, kde je Slovensko. Skrátka v žiadnom prípade. Fotografia pochádza z týchto stránok a ide o Rennyho Amundsena, ktorý naozaj nepotrebuje žiadne pochybné „zázračné“ metódy. V skutočnosti to bolo fotené na úplnom severe Nórska. Čiže žiadny Trnavák.
Vraj známa herečka
Smutná je akákoľvek časť z podvodných stránok edu.novinkykazdyden.com a jej podobných, ktoré propagujú túto metódu a vedie na nich nejeden banner. Tvrdenie, že musíte rýchlo objednať, pretože akcia končí dnes, sa tam zobrazuje totiž už niekoľko rokov. Najčerstvejší podvodný banner sa zobrazuje na Centrum.sk práve dnes v tejto podobe s vraj známou herečkou. Aká známa herečka? Žiadna. Fotografia je ukradnutá zo stránok IEEE a na pôvodnej fotografii je Sarah Powerová, študentka! Nie „známa herečka“. Testuje ultrazvukové zariadenie a nejde teda o žiadne vzdelávanie, či jazykovú výučbu.
Pokiaľ nesúhlasíte so zobrazovaním podvodných reklám, môžete skúsiť kontaktovať jednotlivé úrady. V prípade prijatia zásielky a nevedomia, ako vôbec „to niečo“ reklamovať, upovedomte políciu, SOI aj dané portály, ktoré tieto reklamy prezentovali. V skutočnosti tieto portály vedia, koho prezentujú. Nedá sa totiž u nich inzerovať bez toho, aby si neoverili cieľové cesty, ich vzhľad a zvláštnosti cieľových stránok, ktoré udierajú do očí. Mimo to ich opakovane za tie roky už pár Slovákov informovalo o tom, čo púšťajú medzi ľudí. Chaotická situácia na webe vyplýva z nečinnosti poškodených a v beztrestnosti.