ZN.SK
Slovenský parlament, Bratislava

Parlamentné voľby 2016: výsledky volieb – Smer, SaS, Oľano…

Parlamentné voľby 2016 sú udalosťou roka politickou aj spoločenskou. Parlamentné voľby 2016 sú ostro sledované. Len priebežné výsledky sú na webe skôr HOAX, ako realita.

Zľavy na wellness pobyty

Presne pred štyrmi rokmi sme si volili nových zástupcov ľudu do parlamentu. Ten deň poznačil požiar Krásnej Hôrky a záujem médií sa tak rozdelil na skazu významnej kultúrnej pamiatky pre narábanie s ohňom nezodpovednými spoluobčanmi a pre niekoho „skazu politickú“ na nadchádzajúce vládne obdobie.

Slovenský parlament, Bratislava

Drobné udalosti

Tohtoročné voľby do parlamentu priniesli skôr menšie incidenty, aj keď voľby spestrili aj lokálne prípady vymykajúce sa normálu. Skôr šlo o porušenie obmedzení v rámci kampaní a narábania s volebnými lístkami. V Babíne sa už ráno našiel odvážlivec, ktorý prišiel hrať triedu, trhať volebné lístky a chcel odniesť urnu. Voľby tiež poznačila smrť 75 ročného voliča z Bratislavy, ktorý zomrel pred volebnou miestnosťou. Facebook mnohým prinášal každou hodinou nové a nové informácie o tom, kto si už splnil občiansku povinnosť. Aj mnohí naši priatelia sa rozhodli pochváliť. Voliči Smeru sa však pochváliť svojou voľbou boja, keďže zmienka o tejto strane si vyslúži kritiku a urážky. Je to tak aj na množstve iných stránok, nie len v osobných profiloch. Aj v rámci veľkej protikampani nasmerovanej na momentálne vládnucu stranu Smer sa našli voliči, ktorí dorazili k voľbám v čiernom tričku, ktoré preslávil Igor Matovič. Zaujímavosťou volieb boli aj chýbajúce hlasovacie lístky strany SaS. Voliči dostali lístky, no nenašli v hárkoch ten k strane SaS a takýchto prípadov sa našlo viacero. Nech je už ako chce, máme odvolené. Aké sú výsledky volieb?
Priebežné (konečné) výsledky parlamentných volieb 2016

Štúdio RTVS počas noci prinášalo priebežne vyjadrenia z centrál jednotlivých strán. Nedostupná bola len akákoľvek komunikácia, či zastúpenie ĽSNS. Predbežné vyjadrenie dal pred druhou hodinou ráno aj Boris Kollár, ktorý ako jediný poďakoval ľuďom za prejavenú dôveru. mnohé vyjadrenia však hodnotili zlyhanie politiky, keďže sa do parlamentu dostáva nevyspytateľná neštandardná politická strana. Aktuálne je počítanie dokončené, zápisnice sa posielajú do Štatistického úradu a bude prebiehať ešte kontrolné prepočítanie. (doplnenie) Večer 6. 3. už zverejnili konečné výsledky.

Spočítané neskontrolované výsledky sú zatiaľ:
SMER-SD: 28,28%, 49 kresiel
SaS: 12,1%, 21 kresiel
OĽANO – NOVA: 11,02%, 19 kresiel
SNS: 8,64%, 15 kresiel
Kotleba – ĽS Naše Slovensko: 8,04%, 14 kresiel
SME RODINA – Boris Kollár: 6,62%, 11 kresiel
MOST-HÍD: 6,50%, 11 kresiel
#SIEŤ: 5,60%, 10 kresiel

Ešte o 1:43 však výsledky vyzerali takto:
SMER-SD: 30,51%
OĽANO – NOVA: 10,34%
SaS: 9,91%
SNS: 9,41%
Kotleba – ĽS Naše Slovensko: 8,62%
SME RODINA – Boris Kollár: 6,46%
#SIEŤ: 5,60%
KDH: 5,27%
MOST-HÍD: 5,55%

Podrobnosti a rôzne demografické výsledky sú k dispozícií na stránke https://volbysr.sk/sk/index.html.

Markíza vypustila výsledky EXIT POLL
Prvé výsledky sa krátko po 22:00 hodine objavili výsledky na TV Markíza označené ako EXIT POLL. Horlivo tieto ako jediné čísla, preberali aj iné médiá. Celý EXIT POLL bol pritom len odhad, nič iné. Pracoval s nasledovným odhadom:

SMER SD – 27,30%, 45 kresiel
SAS – 13,30%, 22 kresiel
Obyčajní ľudia – 11,20%, 18 kresiel
SNS – 8%, 13 kresiel
Most Híd – 7,30%, 12 kresiel
ĽS Naše Slovensko – 6,80%, 11 kresiel
Sieť – 6,70%, 11 kresiel
KDH – 5%, 8 kresiel
Sme rodina, Boris Kollár – 5,90%, 10 kresiel

Článok budeme ráno samozrejme aktualizovať. Dobrú noc.
zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Čo tak niečo zaujímavé?

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu