Selfie tyč sa objavila už v Československom filme z roku 1969 - Zaujímavé novinky ZN.SK

Selfie tyč sa objavila už v Československom filme z roku 1969

Sci-fi komédia Zabil jsem Einsteina, pánové z roku 1969 mala jasno oveľa skôr, než vôbec prišli na trh smartphone a selfie tyče. Objavila sa tam totiž scéna, v ktorej Iva Janžurová vytiahla teleskopickú tyč, urobila si snímku s niekým druhým presne v štýle selfie a tyč v jeho rúčke snímku dokonca vyhotovila. Postoj fotografovaných, spôsob vyhotovenia a používania tyče sú až nápadne podobné na to, čo je známe dnes prevažne v turistických letoviskách a všade tam, kde sú mladí. Už samotné selfie je diagnóza, čomu sa nebudeme venovať, no selfie tyče majú svoju popularitu najmä v poslednných rokoch. Na internete z toho vznikol poprask, informácia šokovala najmä v zámorí. Mňa osobne šokovala jedna z reakcií, v preklade „Československý film? To je zase nejaká sovietska republika?“.

via GIPHY

Film bol fantastickým príbehom alternatívnej doby v roku 1999, ktorá je poznačená alternatívnou realitou, v ktorej Einstein zomrel oveľa skôr a nestihol do sveta výskumu a vedy prispieť svojim dielom. V scénke tasí špeciálny teleskopický fotoaparát Iva Janžurová kvôli snímke s Oldřichom Lipským.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.