V centre Bratislavy dnes bola oficiálne otvorená prvá štátna nemocnica od pádu socializmu, Nemocnica sv. Michala. Očakávaná, aj keď pre niektoré kruhy otváraná v úplnej tichosti a nečakane, funguje od pondelka 2. novembra 2015. Prvými pacientami, ktorí si mohli veľmi pekné a moderné priestory novej nemocnice otestovať v čakárňach a aj v niektorej z 50 ambulancií boli najmä tí, ktorých presmerovali už v pôvodnej nemocnici Sv. Michala na Patrónke. Priestory na Patrónke nemocnica opustila a neskôr poslúžia k plánovanému rozšíreniu Univerzitnej nemocnice.
Stará nemocnica na novej adrese a v novom
Nemocnica Sv. Michala má už svoju históriu. Napriek tomu, že ide o vojenskú nemocnicu a ošetrovať tak bude najvyšších predstaviteľov krajiny a štátnych zamestnancov, ako doterajšia Nemocnica Sv. Michala na Patrónke, slúžiť bude aj verejnosti. Momentálne sa nemocnica nachádza na Cintorínskej ulici, avšak čoskoro sa má ulica zmeniť na ulicu Júliusa Satinského. Zaujímavosťou nemocnice je, že tak ako priniesla moderné nové priestory, prinesie svojim pacientom aj moderné zariadenia, vybavenie a vôbec prístrojové vybavenie. Posledné dva roky bolo na tomto mieste, nachádzajúcom sa neďaleko Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a kina Lumiére, vidieť rásť budovu občas až závratným tempom. Vyplnila veľkú plochu, ktorú bežní Bratislavčania míňali vďaka rušným cestám naokolí. Výstavbu mohli sledovať ľudia čakajúci na zastávke Cintorínska. Zastávka samozrejme zostala zachovaná a nemocnica má hneď niekoľko rýchlo dostupných napojení na mestskú hromadnú dopravu.
Názov ulice je strašný
Nešťastný je len súčasný názov ulice, na ktorej oficiálne nemocnica leží. Cintorínska neznie veľmi dobre, ak riešite závažné zdravotné ochorenia, alebo idete navštíviť umierajúceho do nemocnice na cintorínskej. Zmena názvu ulice je tak nepochybne vítaná, opodstatnená a dôležitá. Cintorínska sa volá práve preto, že ulica vedie priamo až k Ondrejskému cintorínu.
foto: Maťa