Gang agresívnych čiváv terorizoval mesto Phoenix v Arizone

Gang agresívnych čiváv terorizoval mesto Phoenix v Arizone

Gang túlavých psov terorizoval ešte počas roka 2014 obyvateľov mesta Phoenix a jeho časti Maryvale v štáte Arizona. Ak by ste čakali, že by šlo o niečo veľké molosoidné, vlčiakov, dobermanov, alebo rotvajlerov, boli by ste ďaleko. Túlavé psy boli výhradne čivavy. Keďže šlo o väčšiu skupinku, zrejme rozmnoženú a medzi sebou príbuznú. Pre miestnych znamenal stret s nimi potýčky, útoky, alebo len bezhlavé štekanie. To, čím sa psy najviac preslávili boli útoky na deti a naháňanie. V priebehu roka miestne úrady zaznamenali zhruba 6 000 telefonátov, ktoré sa tkali tohto čivavieho gangu. Zaujímavosťou je, že v roku 2013 sa niečo podobné odohralo v Oregone. Tiež skupinka čiváv a dieťa ako obeť naháňačky, ktoré nakoniec skončilo v nemocnici.

Čivavy? Prečo by nás to nemalo prekvapovať?

Čivava je obľúbené psie plemeno pre ľudí, ktorí predpokladajú jeho nenáročnosť. Spoliehajú sa na milosť a humornosť vzhľadu. Zviera však má nálepku temperamentného, prehnane agresívneho. Ide prevažne o krátkosrstý variant, ktorý sa vyznačuje vyššou agresivitou, alebo vlastnosťami niektorých jedincov, ktoré poškodzujú renomé tohto plemena. V takom prípade je s ním ťažké pracovať. Veľmi záleží na konkrétnom jedincovi.

čivava, psie plemeno. Kto by to do čivavy povedal?

Už v čase nezmyselného zákona obmedzujúceho plemená psov, sme sa podieľali na kampani proti zavedeniu zákona. Najmä po rozhovoroch s veterinármi vysvitlo, že mnoho psov zo zoznamu, ktorý chceli politici schváliť ako zoznam nebezpečných plemien, pre veterinárov nepredstavujú také riziko, ako nevyspytateľné a často útočné čivavy. Nejeden veterinár práve tie považuje za agresívnejšie. O to viac ich správanie prekvapuje, k ich veľkosti.

O čivave stručne

Pôvod plemena Chihuahua je v Mexiku. Od roku 1942 je čivava zapísaná na zozname FCI (pod číslom 9/6/218), čo je medzinárodne uznávaný zoznam pre profesionálnych chovateľov, výstavníctvo a chovné stanice. Je zaradený medzi spoločenské plenená a patrí medzi najmenšie plemená psov na svete Ich šľachtením sa dosahujú čoraz menšie vzrasty. Dožíva sa až dve desaťročia

zdroje: https://www.huffpost.com

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.