ZN.SK
herectvo, s hudbou vesmírnou

Chcete študovať herectvo? Na VŠMU učia známi herci. Toto vás prekvapí

Láka vás herectvo? Stať sa hercom môžete buď s veľkým šťastím, že si vás niekto všimne na castingu, niekde na pláži ako tomu bolo pri filme…

Láka vás herectvo? Stať sa hercom môžete buď s veľkým šťastím, že si vás niekto všimne na castingu, niekde na pláži ako tomu bolo pri filme American Honey. Sem tam sa podarí dostať do lepšej úlohy aj cez komparz, no najistejšia cesta k dlhodobému angažmá v rôznych divadelných úlohách a následne pri šťastí aj vo filmoch je Divadelná fakulta VŠMU – Vysoká škola múzických umení na Katedre herectva. V Bratislave na Zochovej 1 sa nachádza škola, ktorá plodí známe tváre a hlasy, no oveľa zaujímavejšie je, že vyučujúci na tejto vysokej škole sú veľmi dobre známe tváre.

Herci nie sú len herci

Pre človeka, ktorý sa nepohybuje v umeleckej sfére a nemá ani poňatia niečo o hereckých skúškach, talentovkách, vyučovaní na tomto druhu škôl a podobne, je odrazu veľkým prekvapením zistenie, kto je vyučujúcim. Učitelia a profesori sú mnohé známe tváre, ktoré máme za bežných hercov a osobnosti. Nakoniec sú však aj niečím iným. Sú profesormi a ich mená ovenčené titulmi pred menom a za menom občas vyrážajú dych. Uvádzajú sa vždy a všade bez titulov, no aké prekvapenie nastane, keď zistíte, že pani Emília Vášáryová je promovaná ako profesorka. Ľuboš Kostelný je Mgr. Art, Štefan Bučko je docent a Marek Majeský je Mgr. art. S titulom ArtD. za menom.

Z mien, ktoré sa dajú nájsť pri predstavení katedry herectva môžete na stránke vsmu.sk naraziť na viacero zvučných mien. Povedzme aj pri réžii a dramaturgii prekvapí, že Juraj Nvota je promovaným profesorom a spolu s ním aj mnoho iných známych osobností. Napríklad:

 • prof. Ingrid Timková – herecká tvorba
 • prof. Emília Vášáryová – herecká tvorba
 • doc. Štefan Bučko – teória javiskovej reči, umelecký prednes
 • doc. Elena Lindtnerová – javiskový pohyb, tanec
 • Ing. Adriena Bartošová, ArtD. – spev
 • Mgr. art. Marek Majeský, ArtD. – herecká tvorba
 • Mgr. art. Alexandra Záborská, ArtD. – technika reči
 • Mgr. art. Ľuboš Kostelný – herecká tvorba
 • Mgr. art. Peter Mikulík – herecká tvorba
 • Mgr. art. Peter Šimun – herecká tvorba
 • Mgr. art. Ján Gallovič – umelecký prednes a ďalšie známe mená

herectvo, s hudbou vesmírnou

Keď vyučujúci pristúpi na projekt svojich študentov

Akýkoľvek umelecký smer na stredných a vysokých školách pracuje s predstavivosťou, kreativitou, no hlavne stojí veľa času, úsilia aj peňazí. Občas sú projekty študentov, ktoré vás prekvapia svojou ľahkosťou a profesionalitou, napriek tomu, že nevidíte v nich tváre mediálne známych ľudí. Ibaže ak už študent príde so zaujímavou vecou, prečo sa nezapojiť? Príkladom toho môže byť projekt Hudby Vesmírnej, viacerých študentov VŠMU a vyučujúceho, pre verejnosť známeho herca Ľuboša Kostelného.

Každý z nás mal profesorov, kde ich zapojenie do takéhoto projektu nepripadá do úvahy. Že sa pozeráte na Ľuboša Kostelného v tejto chvíli už celkom inak?

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu