ZN.SK
Most lásky pri Rotunde, zámok Bojnice

Most k rotunde pod Bojnickým zámkom a zámky lásky

Zámky lásky sú symbolikou aj turistickým ťahákom vo viacerých miestach na Slovensku a vo svete. Jedným z nich je aj most pred Rotundou v jazierku pri Bojnickom zámku

Zámky lásky sú symbolikou aj turistickým ťahákom vo viacerých miestach na Slovensku a vo svete. Jedným z nich je aj most pred Rotundou v jazierku pri Bojnickom zámku. Obľúbené miesto, ktoré lahodí oku, ale reálne nie je žiadnou zásadnejšou atrakciou a ani jeho históriu nepribližuje žiadna ceduľa, je už niekoľko rokov cieľom zamilovaných.

Most lásky pri Rotunde, zámok Bojnice

Sú to najmú tí, ktorí sa o mieste dozvedia z médií, alebo o ňom vedia pre príspevky priateľov, či z vlastných starších skúseností. Dnes sú na ňom stovky zámkov s vyrytými menami, ktoré sa na zámkoch ocitli ešte doma. Kľúčik putuje symbolicky do vody, aby zámok = vzťah zostal pevný a zamknutý.

Plány most zrušiť sú z leta 2017

Počas leta 2017 sa rozhodlo, že zámky pôjdu preč. Odstránia ich z dôvodov, že váha zámkov môže ovplyvniť nosnosť mostu. Boli sme sa presvedčiť, či konštrukcia zámkov môže spôsobiť kolaps konštrukcie, čo je zatiaľ nepravdepodobné. Pravdepodobné to môže byť pri navýšení množstva zámkov, čo je o niekoľko rokov možné. Odstránenie zámkov a ich presun inam ale môže predstavovať niekoľko problémov. Ich otvorením si správa hradu a celkovo Bojnice môžu pohnevať vzťahy, poverčivých ľudí, ale aj ľudí, ktorým záleží na zámku a celej jeho symbolike. Hoci plány presunúť zámky znejú dobre, je ťažké si predstaviť, ako presunúť zapnuté zámky bez ich prerušenia a bez odstránenia mosta. Zostáva veriť, že sa tak obetuje pletivo mosta a nahradí novým.

Zámky lásky, rotunda a most pri Bojnickom zámku

Nakoniec však riskujú, že krása tohto miesta a zaužívaný cieľ nakoniec priláka ďalšie a ďalšie zámky, ktorých odstránenie vyvolá opäť ďalšiu kritik. Pravdou však zostáva, že toto miesto je turistickým cieľom a atrakciou, hoci nie plánovanou a spoplatnenou. Hoci plány pochádzajú z leta 2017,ani počas novembra 2017 zámky neustali a naďalej ich ľudia s radosťou pripínajú. Presnejšie páry.

Zámky lásky, rotunda a most pri Bojnickom zámku

Rotunda je súčasťou areálu o ktorý sa pravidelne starajú. V tesnej blízkosti hradu sa dá o parku hovoriť ako o oddychovej zóne. Zeleň a poriadok je príležitosťou taktiež na posedenie v tráve. Mnohí trávnik veľmi dobre poznajú pre dlhé rady napríklad počas prehliadok Bojnického zámku so strašidlami, ktoré sú tak populárne, že sa na vstup do zámku čaká aj niekoľko hodín. Od hradu je to blízko do Zoologickej záhrady, prípadne na iné miesta. Neďaleko sú aj Bojnické kúpele.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu