ZN.SK
Košice, historická budova štátneho divadla

Historická budova Štátneho divadla v Košiciach bude na 0 eur bankovke

Historická budova Štátneho divadla v Košiciach bude ďalším z motívov 0 eurových bankoviek v rámci Košíc. Spustenie jej predaja je naplánované na október v priestoroch…

Historická budova Štátneho divadla v Košiciach bude ďalším z motívov 0 eurových bankoviek v rámci Košíc. Spustenie jej predaja je naplánované na október v priestoroch Mestského informačného centra (MiC) Košice. S celkovým nákladom 10 000 kusov z ktorých je 2000 s populárnou prítlačou Anniversary 2020 bude v predaji za 3 €. Celoslovensky sa medzi zberateľmi a najmä návštevníkmi mesta Košice tak dostane do popredia budova, ktorá je zaujímavá svojou históriou, významom, ale aj architektúrou.

Košice, historická budova štátneho divadla

Historická budova Štátneho divadla v Košiciach

Dnes historickú budovu postavili v rokoch 1897 až 1899 podľa návrhov Adolfa Langa a Antala Steinhardta. Stojí na Hlavnej ulici, ktorá je ostatne historickým centrom Košíc významným pre mnoho iných pamiatok. Napr. mestských domov, sakrálnych stavieb a vôbec vlastnej histórie. Otvorenie významnej stavby bolo 28. septembra 1899 a vo svojich začiatkoch slúžilo výhradne len maďarským predstaveniam. Až v roku 1920 bolo v Bratislave vytvorené Slovenské národné divadlo. Paradoxne, začalo predstavenia práve v Košiciach, keďže budova Slovenského národného divadla bola v prenájme maďarským súborom.

V roku 1938 na základe Viedenskej arbitráže pripadli Maďarsku mnohé juhoslovenské mestá a Košice medzi nimi. Vtedy prestalo SND v Košiciach existovať. Na šťastie, koniec 2. svetovej vojny priniesol vrátenie Košíc na slovenskú mapu aj obnovu divadla už ako Východoslovenského národného divadla. August 1945 sa spája s príchodom Jána Borodáča, významná osobnosť slovenského divadelníctva. Vo výraznom rozvoji prispel aj so svojou manželkou, Oľgou Borodáčovou. Je tiež považovaná za prvú filmovú herečku na Slovensku.

Prečítajte si viac o Divadle a jeho histórii: http://www.sdke.sk/sk/sest-kosickych-divadelnych-storoci

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu