ZN.SK
Barbie

Bábika Barbie oslavuje 60 rokov. Čo ste o nej možno nevedeli?

Tento rok oslávi okrúhle narodeniny dievčina, ktorá akoby s pribúdajúcimi rokmi nestarla. Ale rozhodne sa nedá povedať, že by zostával…

Tento rok oslávi okrúhle narodeniny dievčina, ktorá akoby s pribúdajúcimi rokmi nestarla. Ale rozhodne sa nedá povedať, že by zostávala v priebehu dekád úplne bezo zmeny. Vystriedala množstvo účesov, odtieňov vlasov, niekoľko farieb pleti aj záplavu kostýmov a outfitov. Ani v profesionálnom živote sa vôbec nedržala pri zemi, jej kariéra naberala každú  chvíľu iný smer. Počas svojho pestrého života vystriedala viac ako 200 povolaní.

Barbie

Reč je pochopiteľne o bábike Barbie, ktorá 9. marca oslávi 60 rokov svojej existencie. V tento deň sa uskutoční oslava aj na televíznej stanici Minimax, ktorá odštartuje celý mesiac s tými najlepšími filmami a seriálmi pre všetky fanúšičky kultovej bábiky Barbie. #barbieday

Úspešná hneď od začiatku

Barbie nebola nikdy hračkou, ktorá by ako odhodený kus plastu po chvíli skončila v kúte. Naopak, stala sa veľmi žiadanou. Už v roku 1959, v ktorom sa Barbie predstavila svetu, sa v Amerike predalo neuveriteľných 350 000 bábik. Jedným z dôvodov úspešného štartu bolo posolstvo, ktoré sa s bábikou spája od prvého roku. Nabáda k nezávislosti a plneniu vlastných snov. Myšlienku, že dievčatá môžu samostatne myslieť aj jednať, dala obľúbenej bábike do vienka jej tvorkyňa Ruth Handler. Z dnešného pohľadu sa to možno nezdá, ale v päťdesiatych rokoch to bol značne provokatívny prístup.

Väčšia ochota počúvať

V priebehu rokov sa Barbie vyvíjala tak, aby lepšie reflektovala svet, v ktorom dievčatá skutočne žijú. Dôležitý zlom nastal v roku 2016. Spoločnosť Mattel zareagovala na výhrady kritikov, ktoré sa týkali nereálnych proporcií bábiky. Na svoju výšku až príliš chudá Barbie vysielala správu, ktorá v 21. storočí neladila so zdravším prístupom k vlastnému telu. Preto prišli na svet bábiky rôznych postáv, medzi nimi aj jedna s aspoň trochu plnšími tvarmi. Zmenu vyvolala väčšia ochota počúvať rodičov, ktorí stále viac premýšľajú nad výchovou svojich ratolestí. Dôkazom pokračovania v modernom prístupe je v sezóne 2019 Barbie na vozíku či bábika s odnímateľnou protézou.

Nové tváre

Bábika Barbie chce inšpirovať malé dievčatká k veľkým veciam. Preto si na pomoc v priebehu rokov prizvala silné osobnosti. Vznikali tak bábiky Marilyn Monroe, Heidi Klum alebo Elizabeth Taylor. Okrem slávnych osobností z oblasti filmu či módy sa svetu predstavili aj bábiky, ktoré reprezentujú úspešné ženy aj v iných odvetviach. Svoji podobu preto získala maliarka Frida Kahlo, matematička Katherine Johnson či boxerka Nicola Adams. Nové bábiky vznikajú s mimoriadnou  starostlivosťou, preto počty fanúšikov Barbie po celom svete neustále rastú a pribúdajú aj oddaní zberatelia.

Príbehy bábiky Barbie

S kultovou bábikou sa jej priaznivci už dávno nestretávajú iba na pultoch obchodov, po roku 2000 vzniklo množstvo filmov a televíznych seriálov. Slovenskí diváci môžu s obľúbenou hrdinkou prežívať jej dobrodružstvá na televíznej stanici Minimax. Hlavné posolstvo, ktoré moderná Barbie z televíznych obrazoviek šíri, je dôležitosť vnútornej krásy a možnosť splnenia vlastných snov. Do roku 2020 by sa Barbie mala navyše dočkať aj hraného filmu a zažiariť tak na striebornom plátne. Uchádzačiek o rolu kultovej blondíny sa vystriedalo viac, voľba nakoniec padla na herečku Margot Robbie.

Príbeh bábiky Barbie tak po šesťdesiatke rozhodne nekončí.

Fakty a zaujímavosti o Barbie v číslach

  • Zberateľka Bettina Dorfmann je majiteľkou Najväčšej zbierky, čítajúcej viac ako 15 000 bábik.
  • Najrýchlejší styling predviedla Catherine Lomas, ktorá stihla bábiku obliecť za 28,87 sekundy.
  • V aukcii bola v roku 2010 vydražená Najdrahšia bábika Barbie za vyše 214 000 eur.
  • Najúspešnejšou edíciou je Totally Hair Barbie z roku 1992 s viac ako 10 miliónmi predaných kusov.
  • Vytvorenie nového dizajnu bábiky zaberie neuveriteľných 12–18 mesiacov.

Barbie ako animovaný seriál

Príležitosť zoznámiť sa s dobrodružstvami bábiky Barbie budete mať 9. marca popoludní v animovanom seriáli, ktorý vás prevedie jej novým domom snov a predstaví vám aj jej početnú rodinu a kamarátov.

Barbie DreamHouse Adventures sledujte od 9. 3. na stanici Minimax.

Barbie seriál

O AMC Networks International – Central and Northern Europe

AMC Networks International – Central and Northern Europe je súčasťou AMC Networks International, jednou z popredných medzinárodných spoločnosti na poli televízneho vysielania a distribúcie tematických televíznych staníc sústreďujúcich sa na Strednú a Východnú Európu. Súčasné AMCNI – Central and Northern Europe portfólio zahŕňa 12 televíznych staníc v štyroch žánroch: šport: Sport1, Sport2, športu, detské: Minimax, Megamax, zábavno-vzdelávacie: Spektrum, TVPaprika, Spektrum Home a filmové: AMC, Sundance Channel, Film mobil , Film + a Film Café. Obsah tematických staníc sa vytvára pre miestnych divákov, jazykové verzie a trhy. Je dostupný v celej sérii platforiem vrátane HD, služieb na požiadanie a verzie pre mobilné telefóny.

AMC Networks International (AMCNI) je globálnou divíziou AMC Networks a dodávateľom uznávaných zábavných relácií pre predplatiteľov vo viac ako 140 krajinách a územiach v Afrike, Ázii, Európe a Latinskej Amerike. AMCNI zahŕňa ako globálne značky Sundance Channel a MGM Channel, tak populárne kanály s lokálnym významom a rôznorodým žánrovým zameraním. Viac informácií nájdete na www.amcnetworks.com/amcni

O spoločnosti AMC Networks:

Spoločnosť AMC Networks Inc. (NASDAQ: AMCX) sa už viac ako 30 rokov venuje produkcii kvalitných filmov a relácií, vlastní a prevádzkuje niekoľko populárnych a oceňovaných značiek v oblasti platenej káblovej televízie. AMC, IFC, SundanceTV, WE TV, a IFC Films produkujú relácie, ktoré sú výrazné, zaujímavé, kultúrno relevantné a oslovujúce divákov naprieč rôznymi spoločenskými skupinami. Spoločnosť tiež prevádzkuje globálnu divíziu, AMC Networks International. Viac informácií nájdete na www.amcnetworks.com.

Barbie v predaji:

Tematika Barbie je dnes využívaná v rôznych sférach. Poznáme knihy, pracovné zošity, či DVD, ale rovnako tak animovaný seriál na televíznych staniciach. Barbie sa nazýva aj výrazná plastická prerábka vizáže, pričom pomenovanie Ken sa rovnako tak spája s mužmi poznačenými plastickými operáciami. Barbie je ľudovou prezývkou, respektíve až urážkou ženy, ktorá využíva umelé prvky, plastiky a úpravy zovňajšku na docielenie nereálneho „barbie“ vzhľadu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu