Obvykle si predstavujeme, že vynálezy pochádzajú z dielne odborníkov vo svojich odboroch. Ale čo ak vám povieme, že nafukovaciu pneumatiku vynašiel zubár? Alebo že sifón pochádza z rúk ženy, hoci vodoinštalatérstvu dlhé roky kraľovali muži? Poďme sa pozrieť na niekoľko prekvapivých príbehov významných vynálezov a ich autorov, ktorí by vás mohli prekvapiť.
1. Nafukovacia pneumatika – vynález zubára
Keď sa povie nafukovacia pneumatika, predstavíme si automobilových inžinierov a technikov. No skutočnosť je v pozadí vývoja nafukovacej pneumatiky (respektíve vnútornej duše a pneumatiky) iná – vynašiel ju John Boyd Dunlop, povolaním zubár. Tento škótsky dentista chcel svojmu synovi uľahčiť jazdu na bicykli po nerovnom teréne a v roku 1888 si patentoval prvé vzduchom plnené pneumatiky, ktoré sa neskôr stali štandardom v automobilovom priemysle.
2. Sifón – vynález ženy v mužskom odbore
Vodoinštalatérske vynálezy a hydraulika boli tradične doménou mužov, no jedno z najdôležitejších zariadení v rámci inštalatérskeho sveta v domácnosti – sifón – pochádza od ženy. Francúzska Agnes Marshall v 19. storočí prišla s konceptom sifónu, ktorý sa používa na reguláciu prietoku vody v štýle skrúteného krku. Zabraňuje prenikaniu nepríjemných pachov z kanalizácie do obydlí. Napriek jej prínosu je jej meno v tejto oblasti takmer zabudnuté.
3. Stierače na autá – vynález ženy
Automobily boli kedysi mužskou záležitosťou, a predsa jeden z najpraktickejších prvkov automobilovej výbavy vynašla žena. Mary Anderson v roku 1903 sledovala vodičov električiek v snehu a daždi a prišla s myšlienkou mechanických stieračov. Dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každého auta.
4. Kevlar – vynález fyzičky, ktorá zmenila bezpečnosť
Keď si predstavíme nepriestrelné vesty a odolné materiály, predstavujeme si vojenský výskum a tvrdých chlapov s nabitým zásobníkom. Avšak materiál Kevlar vynašla Stephanie Kwolek, chemická inžinierka, ktorá pôvodne vyvíjala odolné vlákna pre pneumatiky. Jej objav však našiel oveľa širšie uplatnenie. Je slávny a využíva sa v ochranných vestách a mnohých priemyselných aplikáciách. V anglicky hovoriacich krajinách takýmto vestám rovno hovoria ako „kevlar“.
5. Počítačové programovanie – priekopníčka Ada Lovelace
Softvérové inžinierstvo sa dnes spája prevažne s mužmi, no v skutočnosti prvý počítačový algoritmus napísala žena – Ada Lovelace. V 19. storočí spolupracovala s Charlesom Babbageom na analytickom stroji a vytvorila algoritmus, ktorý je považovaný za prvý počítačový program.
6. Kefky na riasy – mužský vynález
Maskara a kefky na riasy sú neoddeliteľnou súčasťou kozmetickej výbavy žien, ale ich modernú podobu vytvoril T. L. Williams, zakladateľ značky Maybelline. Jeho sestra si zmiešala uhlíkový prach s vazelínou, aby si predlžila riasy, a Williams z toho urobil komerčný hit.
7. Pivovarské remeslo – kedysi doména žien
Dnes si varenie piva spájame s mužským remeslom, no v minulosti boli práve ženy hlavnými pivovarníčkami. V stredoveku boli zodpovedné za domáce varenie piva, a mnohé pôvodné recepty pochádzajú práve od nich. Muži prevzali pivovarníctvo až neskôr, keď sa z neho stal komerčný priemysel.