ZN.SK
Níl Egypt a vody Nílu

Antinal je egyptská špecialita na črevnú „faraónovú pomstu“

Antinal je na hnačku z egyptských baktérií v trávení známou zbraňou. U nás ho však nekúpite, pretože nie je u nás registrovaný.

Medzi cestovateľmi a dovolenkármi nepríjemná téma a predsa je dôležité o nej hovoriť. Každá cestovná kancelária, ktorá má záujem o spokojnosť zákazníka na to upozorní. Občas až v autobuse po prílete do tých najnavštevovanejších letovísk Hurghady a Marsa Alam sa dozviete náznaky varovaní od transferového delegáta. Samozrejme, Sharm El Sheikh a Taba sú ďalšími z letovísk, ktoré radi navštevujeme, hoci sa nachádzajú oveľa viac severnejšie a ponúkajú aj nie tak ďaleké možnosti objavovania Mŕtveho mora, Izraela a Jordánska.

Níl Egypt a vody Nílu

Egypt nie je známy len pyramídami a kultúrou starovekého Egypta ako takého. Viaže sa s ním aj bežná skúsenosť cestovateľov s miestnymi baktériami, ktoré občas vedia z dovolenky spraviť posedenie na toalete v trvaní niekoľkých dní, alebo celého pobytu. Byť na tento častý problém pripravený znamená užiť si z dovolenky viac. Baktérie, ktoré obsahuje miestna voda, totiž neprospievajú bežnému európskemu tráveniu. Kým miestni sú odolní, naše trávenie nie.

Baktéria vo vode

Častý problém baktérií, črevných problémov a posedení na toalete sa spája s baktériami vo vode a nedostatočnou hygienou. Prípadne využívaním miestnej nebalenej vody z vodovodu na účely, ktoré by za iných okolností boli celkom bežné. Výroba ľadu pre použitie v nápojoch je jedno z rizík, ktoré aj podľa delegátov v Egypte je podceňované a časté. Nápoje si žiadajte výhradne bez ľadu. Problémom môžu byť dokonca aj poháre, ktoré nie sú vysušené a ako mokré (opláchnuté) sa ihneď recyklujú a dávajú ďalej do použitia hotelovými hosťami.

Egypt pamiatky

Miestnou vodou, nie tou balenou, môže byť umývané ovocie, ba dokonca aj riedené nápoje. Barely s vodou v dávkovačoch sme sami opakovane nachádzali so zásobou nových barelov bez potrebných pečatí. S vodou z neznámeho zdroja. Pobyt na toalete a pokazená dovolenka pritom nemá vyhranenú skupinu a generáciu. Postihnúť môže kohokoľvek a situácia môže byť komplikované pre najmenších cestovateľov. Naozaj skúsený dovolenkár scestovaný po Egypte nebude návštevu krajiny s najmenšími bábätkami odporúčať vôbec.

Sami sme zažili poznávací výlet na lodi po Níle, kde personál odmietal priblížiť pôvod vody nečírej „farby“ a podľa toho potom vyzeral aj stav česko-slovenského zloženia účastníkov zájazdu. Tí okrem fotenia pamiatok neustále riešili prítomnosť a vzdialenosť toaliet. Ak vôbec vyrazili na poznávanie tisícročia starých pozostatkov Starovekého Egypta. Veľký risk je pri nedostatku balenej vody siahnuť po vode z vodovodu. Jej chuť nemusí ešte nič predpovedať. Bežným folklórom slovenských a českých dovolenkárov je fľaša domácej pijatiky na dezinfekciu. Údajne to s úspechom zaberá a niektoré partie našincov dokonca aj spája.

Antinal je riešením, ale u nás ho nekúpite

V Egypte pre tento problém poznajú riešenie. V každej lekárni je zväčša dostupný cenovo aj zásobou. Liek s názvom Antinal je dobre známy mnohým skúseným cestovateľom. Zväčša sa neviaže s inými vedľajšími účinkami a bežný organizmus ho prijíma bez ťažkostí. Liečivo zabraňuje prejavom miestnych baktérií, aby spravili z obsahu žalúdka nepríjemný baktériový koktail. Antinal kúpite len v Egypte. Jeho dostupnosť, popularita, ale najmä účinnosť je však veľmi dobrá.

Micelárna voda

Pokiaľ prichádzate s ťažkosťami na Slovensko a nemáte k dispozícií Antinal, je dobré kontaktovať svojho lekára a informovať ho o ceste do Egypta, o vašom návrate a problémoch, ktoré nastali. Zväčša pri spoznaní týchto základných okolností a miesta, odkiaľ prichádza pacient, vie určiť možnosti liečby. Môže ísť o antibiotikum Normix, alebo jemu podobné látky pôsobiace na baktérie v trávení. Lieky sú na lekársky predpis.

Pozor, nie všetko je faraónová pomsta

Dôležitou poznámkou je v tomto prípade aj pohľad na slovenského alebo českého dovolenkára. Stravovanie All inclusive nám prináša možnosť vyskúšať rôzne pestré kombinácie a chute. Niečo, čo by sme doma za iných okolností nikdy neskombinovali, na dovolenke kombinujeme. Miešame nezmiešateľné. Chceme v daný večer, alebo deň ochutnať z rôznych pokrmov, korenín, ale aj nápojov. To všetko v našom vnútri reaguje medzi sebou spolu s organizmom a jeho prirodzenou reakciou.

Hnačky a ťažkosti s trávením tak nemusia byť tradičnou „faraónovou pomstou“ ale len zlyhávaním trávenia pre neuvážené stravovanie. Aj pre tieto prípady je vhodné mať vo svojej výbave lieky, ktoré pomôžu dovolenkárovi ochutnávačovi lepšie zvládnuť problémy s trávením. Okrem nich nezaškodí aj čierne uhlie, ktoré napriek nevinnému vzhľadu dokáže spraviť najmä v prípade otráv naozaj veľký kus práce.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu