Morská voda a vzduch: Pobyt pri mori lieči niekoľko ťažkostí

Morská voda a vzduch: Pobyt pri mori lieči niekoľko ťažkostí

Zvažujete letnú dovolenku pri mori a zhodnocujete, koľko pre a proti nazbierate? Morská voda a morský vzduch má niekoľko priaznivých vplyvov na ľudské zdravie, za ktoré by aj tak v našom prostredí míňame nemalé peniaze v podobe prípravkov, pobytov v soľných jaskyniach a na drahé prípravky, ktoré dokáže zmierniť aj Matka príroda. Len trochu vzdialenejšia. Pre našincov je dobrou správou, že ideálnym pre liečebné účinky je práve Jadranské more, nám najbližšie mentalitou ale aj cenami. Môže za to vysoká mineralizácia a čistota.

More ľudia pláž

Pochopiteľne, vhodné je akékoľvek more v turistických letoviskách, rovnako tak ako samotné Mŕtve more, hoci to má priaznivé účinky vo vyššej miere a na iný spôsob využitia. Jadranské more je však pre Slovákov zrejme aj najdostupnejšie.

Morská voda má priaznivé účinky

Morská voda obsahuje minerály a niekoľko podstatných stopových prvkov ako sodík, horčík, bróm, vápnik alebo jód. Práve vďaka tomu, že sa nachádzajú vo vode, vplývajú priamo na pokožku. Vlhký vzduch bohatý na soli vplýva na dýchanie, prečisťuje dýchacie cesty, uvoľňuje hlieny a dlhodobo znečistené dýchacie cesty ako také. Morská voda je taktiež známa aj v podobe prípravku na vyplachovanie nosa. Ide o upravený prípravok, ktorý je sterilnejší, pripravovaný s dôrazom na zbavenie nečistôt.

Choroby zmierniteľné s morom

Lupienka, atopické ekzémy, alergické ochorenia dýchacích ciest, ale najmä alergie a astma. S astmou sú častou spájané aj ochorenia ako obštrukčná choroba pľúcnej ventilácie, či inak obštrukcia pľúc, zápaly nosovej dutiny, či ďalších diagnóz, pri ktorých lekár bude odporúčať liečbu v podobe pobytu pri mori a v ňom, ako inak, taktiež. More ich nelieči celkom, no má priaznivý vplyv, napomáha k zmierneniu, alebo k výraznému zlepšeniu. Následne návrat do reality je návratom so všetkým. Presťahovať sa je pre väčšinu, či všetkých nemožné. Bežná dovolenka trvá týždeň, prípadne 12 dní. Na dosiahnutie ideálnych zmien dýchania je ideálny mesiac, v krajnom prípade aspoň dva týždne.

Nech sa však akokoľvek veľmi túžite pri mori liečiť, pokiaľ neholdujete morskej strave, šalátom a prímorskej gastronómii ako takej, bohatej na vitamíny a zdraviu prospešné látky, stále je tu ešte jeden zlozvyk, ktorý zásadne znižuje šance užiť si relaxačné a liečebné účinky. Píšeme o ňom v našom staršom článku.

5/5 - (1 vote)
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.