Cestovná agentúra nie je cestovná kancelária: aký je rozdiel? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Cestovná agentúra nie je cestovná kancelária: aký je rozdiel?

Dovolenkové obdobie je obdobím, na ktoré čakajú cestovné agentúry aj cestovné kancelárie. Pre väčšinu ľudí je celkom jedno, čo z toho navštívia, ak tam dostanú to, po čo prišli. Kúpiť svoj zájazd môžete v oboch firmách, ale v každej dostanete v konečnom dôsledku k rovnakému produktu niečo iné. Cestovná agentúra a cestovná kancelária sa od seba líšia v rozsahu činnosti a zodpovednosti.

August a máčanie sa vo vode na dovolenke

Cestovná agentúra je…

Cestovná agentúra je firma, alebo živnostník, ktorý pozbiera zájazdy rôznych cestoviek a predáva ich s tým, že získava províziu. Sú agentúry, ktoré robia svoju prácu výnimočne dobre a dokážu ponúknuť veľa ponúk. Sú však agentúry, ktoré to môžu robiť masovo, umelo, bez skutočných vedomostí o tom, čo sa v cestovke platí, ako čo funguje a žiaľ tak to aj vyzerá. Pojem agentúra vždy pomenúva sprostredkovateľa. Toho, kto kontaktuje prevádzkovateľa a jeho produkt predáva. Agentúra predáva zájazdy napríklad v mestách, kde cestovná kancelária nemá svoju značkovú predajňu a tým je „predĺženou rukou“ na danom mieste. Agentúra nesmie v názve používať názov cestovná kancelária.

POZNÁMKA: k udalostiam v zahraničí niektoré médiá potrebujú vyjadrenie cestovných kancelárií. Pre nevedomosť a neznalosť novinárov žiaľ oslovujú kvôli vyjadreniam aj cestovné agentúry. Napríklad zemetrasenie na ostrove Kos vyvolalo mierny rozruch. Slovenské médiá oslovili aj slovenského internetového predajcu, aby sa vyjadril ku klientom na Kose. Takáto situácia je bežná.

Cestovná kancelária je…

Cestovná kancelária je prevádzkovateľ, čiže ten kto vytvára produkt. Obstaráva autobusy, lietadlá, dohodne zmluvy, ubytovania, vytvára ceny, obstaráva poisťovňu, v spolupráci so zahraničným partnerom dohaduje transfery z letiska, dohaduje ľudí, zamestnáva delegátov, transferových delegátov, ktorí vítajú ľudí a smerujú ich správne v neznámej krajine – prvý kontakt. Cestovná kancelária je tá, ktorá berie obrovskú zodpovednosť za všetko a vo svojom názve používa názov cestovná kancelária.  Cestovná kancelária môže prevádzkovať vlastné zájazdy a zároveň môže predávať aj produkty iných cestovných kancelárii.

POZNÁMKA: zopár cestovných agentúr skúša trik, kedy prevádzkujú nejaký malý zájazd a získajú tým názov cestovná kancelária. Naďalej však predávajú zájazdy iných. Trikom je to vtedy, ak vlastná prevádzkovaná linka je v porovnaní s inými len „na oko“, alebo raz ročne, len aby sa splnila podmienka lepšieho názvu.

Cestovná kancelária a cestovná agentúra má rozdiely

Produkt je stále rovnaký, cena rovnako

Na oboch miestach však kúpite rovnaký zájazd a za rovnakú cenu. Nie je možné získať zájazd lacnejšie ako v agentúre, keďže agentúry by sa tým dopustili porušeniu zmluvy a teda vážneho prešľapu v obchodnom prostredí. Produkt je stále rovnaký a ku klientovi sa pristupuje od letiska pri odlete po letisko pri prílete domov stále rovnako, ako keby zájazd kúpil v materskej cestovnej kancelárii. Pre zákazníka na zájazde samotnom neexistuje rozdiel. Čokoľvek tvrdia niektorí komentátori na internete, na Slovensku neplatí. Neexistuje cestovná kancelária, ktorá by akokoľvek separovala klientov od tých, čo si zájazd kúpia cez agentúru a cez kanceláriu. Stále sú to klienti jednej cestovnej kancelárie s rovnakými službami a prístupom. Rozdiel v mieste nákupu je len v papieroch a nijakým spôsobom sa naň neprihliada. Dokonca aj zľavy stálych klientov sa počítajú pre konkrétneho klienta v agentúre, ako keby prišiel do materskej kancelárie.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.