28. september je Svetový deň besnoty: Prečo ho pripomínať?

besnota a očkovanie, všeobecný ilustračný obrázok líška veterinár

Svetový deň besnoty si pripomíname každý rok 28. septembra. Tento deň bol vyhlásený v roku 2007 Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a organizáciou Global Alliance for Rabies Control (GARC), aby zvýšil povedomie o prevencii a kontrole besnoty. Dátum nie je náhodný – spája sa s výročím úmrtia Louisa Pasteura, vedca, ktorý vyvinul prvú účinnú vakcínu proti besnote. Cieľom tohto dňa je podporiť globálnu iniciatívu na elimináciu besnoty, najmä v oblastiach, kde je ešte stále bežnou hrozbou.

Čo je besnota a ako sa prenáša?

Besnota je smrteľné vírusové ochorenie, ktoré postihuje nervový systém teplokrvných zvierat a človeka. Najčastejšie sa šíri pohryzením alebo kontaktom so slinami infikovaného zvieraťa, najmä psov, líšok, netopierov či mačiek. Po vniknutí vírusu do tela sa šíri nervovými dráhami do mozgu, kde spôsobuje zápal, čo vedie k smrti, ak sa nelieči.

Prvé príznaky besnoty u človeka môžu zahŕňať bolesť hlavy, horúčku, únavu a nevoľnosť. Neskôr sa môžu objaviť neurologické symptómy, ako záchvaty, paralýza, zmeny správania či záchvaty strachu z vody. Po objavení týchto symptómov je choroba prakticky neliečiteľná a končí smrťou. Hoci sú prípady besnoty na Slovensku mimoriadne vzácne, v iných častiach sveta, najmä v Ázii a Afrike, je besnota stále závažným problémom. V týchto krajinách sa ročne nakazia desaťtisíce ľudí, často po kontakte s túlavými alebo voľne žijúcimi zvieratami.

Ako sa môžeme brániť? Prevencia besnoty

Prevencia je kľúčovým prvkom v boji proti besnote. Na Slovensku a v mnohých ďalších krajinách sa úspešne aplikuje očkovací program pre zvieratá, najmä pre psy a mačky. Pravidelné očkovanie domácich zvierat výrazne znižuje riziko šírenia besnoty a je jednou z najúčinnejších foriem ochrany. Besnotu môžu prenášať aj voľne žijúce zvieratá, ako napríklad líšky, netopiere či túlavé zvieratá. Ak domáce zviera príde do styku s podozrivým zvieraťom, je dôležité kontaktovať veterinára, ktorý zhodnotí riziko a prípadne nasadí postexpozičnú liečbu.

besnota a očkovanie, všeobecný ilustračný obrázok líška veterinár

Len ilustračná grafika

Ľudia, ktorí sú v rizikových oblastiach alebo povolaní (napríklad veterinári), môžu byť preventívne očkovaní proti besnote. V prípade pohryzenia podozrivým zvieraťom je nevyhnutné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Postexpozičná liečba zahŕňa sériu vakcín, ktoré sú veľmi účinné, ak sa podajú včas, inak hrozia vážne komplikácie. Svetový deň besnoty nám pripomína dôležitosť prevencie, očkovania a globálneho úsilia o elimináciu tejto smrteľnej choroby, ktorá je pri včasnom zásahu plne kontrolovateľná.

Pre odborné a presné, prípadne aktuálne informácie a postupy je nevyhnutné kontaktovať odborných lekárov a špecialistov na ochorenie, ako aj pre lekárske postupy liečby.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.