ZN.SK
India, doprava, náhradný obrázok

Trúbenie na cestách v Indii: Audi má pre Indiu špeciálny klaksón

Trúbenie v Indii je niečo celkom iné, ako trúbenie na Slovensku alebo v Nemecku. Nemecká automobilka do vozov pre Indiu dáva špeciál klaksón.

Intenzita a obľuba využívania klaksónu v aute je vecou nastavenej kultúry viac ako nastavenej potreby. Spôsob komunikácie na ceste je skrátka daný. Cestujeme po Európe a všímame si, že v Taliansku sú viac energickí používatelia klaksónu, podobne ako v Španielsku. V Turecku a ďalších krajinách majú mimo klasický klaksón ešte jeden na plašenie túlavých psov. V Ázii… to je už celkom iná káva. Konkrétne napríklad v Indii a jej rušnejšie mestá. Ak z nich uniknete na tichšie Slovensko, pôsobí ako krajina klaksónov.

India, doprava, náhradný obrázok

Foto: ilustračný obrázok, doprava v Indii

Trúbenie v Indii a iné pravidlá pre klaksóny

Najmä indické ulice sú známe tým, že sú plné áut, ktoré ustavične trúbia a veľa krát je to bez akéhokoľvek účinku na ostatných. Trúbenie je súčasťou cestovania v doprave a trúbi každý. Trúbia dlho, krátko, niekoľko krát rýchlo za sebou. Taká mini-morseovka, z ktorej iní vedia vyčítať, ak vôbec chcú, čo sa deje tomu za nimi, či pred nimi. Pravidlá premávky sú veľmi stručné a prednosť má ten čo trúbi. Keď trúbia všetci, potom je to ako snaha niečo povedať, ale v skutočnosti ide o prekrikovanie.

V roku 2012 sa nemecká automobilka Audi pôsobiaca aj v Indii rozhodla montovať do áut predávaných v Indii iné klaksóny, ako v tých európskych. Kým európske majú životnosť niekoľko rokov pre európske cesty, v Indii podľahnú opotrebovaniu už po pár týždňoch. A v Indii auto bez klaksónu nemá budúcnosť a tak povediac ani čo hľadať na ceste. Vyvinula špeciálny klaksón, ktorý zvládne nepretržite vytrubovať niekoľko týždňov, pričom na tejto funkcii je aj založený test samotného zariadenia vo výskumných centrách.

Indické cesty a problém so sluchom

Hoci Audi nie je typickou značkou, ktorá by križovala cesty v Indii, je len ďalším hráčom na automobilovom trhu, ktorý je súčasťou preplnenej cestnej premávky. Nemožno nespomenúť, že niekoľko stoviek obetí denne si vyžiadajú v Indii kolízie na cestách medzi vodičmi, cyklistami, vodičmi rikší, aj chodcami. Premávka v Indii je skrátka celkom iný level, o čom svedčia aj mnohé obrázky zo sveta, ktoré zachytávajú situáciu v doprave. Niet sa čomu diviť, že na trhoviskách blízko ciest ozvučených klaksónmi vám trhovníci nerozumejú. Problémy so sluchom nie sú ničím neobvyklé. Luxusné autá napríklad odhlučnia interiér od neustálych klaksónov, no stále bude väčšina vozidiel otvorených, menej kvalitných a izolovaných a stále tu budú chodci…

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu