ZN.SK
Haribo história

Haribo oslavuje 100 rokov. Aký je príbeh gumového medvedíka?

Blíži sa december a s ním aj sviatočná atmosféra. Tohtoročný posledný mesiac v roku bude špeciálny aj pre spoločnosť Haribo, ktorá 13. decembra oslávi 100. výročie svojho…

Blíži sa december a s ním aj sviatočná atmosféra. Tohtoročný posledný mesiac v roku bude špeciálny aj pre spoločnosť Haribo, ktorá 13. decembra oslávi 100. výročie svojho založenia. Zoznámte sa s jej dlhou históriou a pripravte si spolu s nami špeciálnu narodeninovú tortu, veď také jubileum si oslavu zaslúži.

Haribo história

Medvedí rozjazd v povojnovom období

Hoci vás to možno prekvapí, spoločnosť Haribo je dodnes rodinnou firmou. V nemeckom Bonne ju 13.12.1920 založil Hans Riegel a dnes sa o jeho odkaz stará už tretia generácia potomkov. Hlavným mottom zostáva „robiť ľuďom radosť a spríjemňovať im spoločné chvíle“. Jediná vec, ktorá to na chvíľu prerušila bola druhá svetová vojna. Aj keď firma bezprostredne pred vojnou zamestnávala asi štyri stovky zamestnancov, z dôvodu nedostatku surovín sa musela výrobňa v Bonne transformovať na farmaceutiká. S vojnou v roku 1945 odišiel aj Hans Riegel, ktorý zomrel vo veku 52 rokov. Spoločnosť prevzala najskôr jeho manželka Gertrud, ktorá v nej pôsobila od jej založenia, až kým sa z vojnového zajatia vrátili jej dvaja synovia Hans a Paul, Haribo od nej prevzali.

Chutí malým, rovnako ako aj dospelým

Po želatínových a cukríkoch zo sladkého drievka bol dopyt, firma preto už päť rokov po konci vojny zamestnávala asi tisíc zamestnancov a prekvitala. V roku 1960 uzreli svetlo sveta Zlatí medvedíkovia, ktorí sú dnes najobľúbenejším produktom a ikonou segmentu želatínových cukríkov, dva roky na to prišla televízna reklama. Úpravy sa dočkal aj reklamný slogan. Ten bol doplnený o svoju druhú časť a používa sa dodnes. Kto by ho nepoznal? „Haribo chutí malým, rovnako ako aj dospelým!“. Na začiatku deväťdesiatych rokov tak začalo celkovo najdlhšie reklamné partnerstvo na svete – partnerstvo medzi spoločnosťou Haribo a zabávačom a hercom Thomasom Gottschalkom. V roku 1996 došlo k rozšíreniu portfólia, keď firma prevzala belgickú továreň na cukrovinky a začala vyrábať penové cukríky marshmallows.

A dnes?

Vývoj spoločnosti bol rýchly a veľmi úspešný. V súčasnosti Haribo denne vyrobí 160 miliónov kusov želatínových medvedíkov a je najväčším výrobcom želé cukríkov na svete. Sladké radosti vyrába v šestnástich závodoch v desiatich krajinách po celom svete, vrátane južnej Ameriky. Kúpiť cukríky Haribo môžete v sto krajinách sveta. Aj u nás sa teší veľkej obľube. Za 100 rokov došlo k obrovskému rozmachu spoločnosti, ale ako hovoria potomkovia Hansa Riegla, „Stovka? To je mladosť!“

Recept na tortu s cukríkmi HARIBO nájdete v článku.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu