5 tipov, ako vybrať stojaciu lampu v interiéri - Zaujímavé novinky ZN.SK

5 tipov, ako vybrať stojaciu lampu v interiéri

Venujete každú voľnú chvíľku čítaniu, ale mrzí vás, že akonáhle sa zotmie, musíte knihu odložiť alebo rozsvietiť veľké svetlo? Nezúfajte a kúpte si stojaciu lampu, ktorá neožiari celú miestnosť, zároveň vám ale poskytne dostatok svetla, napríklad práve na čítanie vo vašom obľúbenom kresielku.

Stojaca lampa

Stojacia lampa by mala byť elegantná a nenápadná

Ponuka stojacích lámp na trhu je široká, hodí sa ako do spální, tak obývacích izieb aj pracovni. Neposkytnú len osvetlenie, slúžia navyše ako pekný dizajnový doplnok. Ako stojaciu lampu vybrať?

Stojaciu lampu vyberajte podľa účelu

Z akého dôvodu si stojaciu lampu kupujete? Plánujete ju používať doma alebo v kancelárii? Bude slúžiť len ako dekorácia, alebo pre ňu už máte nachystanú nejakú tú úlohu?

 • Dekoratívne stojacie lampy vám poskytnú decentné osvetlenie, oveľa dôležitejší je ich dizajn. Ten by mal interiér skvelo dopĺňať.
 • Pre priestorové osvetlenie sú ideálnym riešením lampy s tienidlom.
 • Oblúkové lampy bezchybne doplnia každý interiér, navyše sú tou najlepšou voľbou, pokiaľ ich chcete využiť pri čítaní.

Vyberte správnu veľkosť lampy, zaujímajte sa aj o jej výšku

Koľko voľného priestoru na lampu v miestnosti máte? Je zbytočné, aby vám prekážala alebo aby ste o ňu zakopávali. Vyberte si takú lampu, ktorá sa vám do miestnosti krásne zmestí.

Stojaca lampa

Viete, že niektoré lampy majú základňu, ktorú ľahko zastrčíte pod nábytok a tým ušetríte nejaký ten centimeter voľného priestoru?

Náš tip: Nepodceňujte ani výšku lampy. Práve od nej totiž závisí šírka osvetlenia. Čím vyššie bude zdroj svetla, tým širšie bude osvetlenie.

Z akého materiálu by mala byť lampa?

Niektorí materiál neriešia, pre iných je úplne zásadný. Odvíja sa od neho design lampy, rovnako tak môže výrazne ovplyvniť jej funkčnosť a životnosť. Viete, že jednou z najväčších chýb pri zaobstaraní stojacej lampy je to, keď vôbec neladí s interiérom, kde stojí? Nesnažte sa kombinovať rôzne štýly, skôr spolu celý interiér pekne zlaďte.

 • Drevo je prírodný materiál, ktorý sa hodí takmer kamkoľvek.
 • Moderné stojacie lampy patria do moderne zariadenej miestnosti.
 • Univerzálne a na údržbu nenáročné sú lampy z kovu ako je meď, nerez, mosadz alebo bronz.
 • Čo takto napríklad dizajnová lampa, ktorá miestnosť pozdvihne o úroveň vyššie?

Aké funkcie by lampa mala mať?

Okrem toho, že na lampu musíte mať dostatok priestoru, zladíte ju s ostatným vybavením v miestnosti a bude vysoká tak akurát, určite budú pri rozhodovaní hrať dôležitú úlohu aj jej ďalšie funkcie. Aké vychytávky vám môžu uľahčiť život?

 • LED technológia
 • Diaľkové ovládanie
 • Vstavaný stmievač, vďaka ktorému si nastavíte intenzitu osvetlenia
 • Dotykové zapínanie
 • USB port na nabíjanie čítačky alebo mobilného telefónu

Náš tip na záver: Myslite na to, že kúpou stojacej lampy to nekončí. Pravidelne si k nej budete dokupovať aj žiarovky.


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.