ZN.SK
Levoča mesto, copyright

Filmová Levoča: viete o tom, aké známe filmy sa v Levoči nakrúcali?

Druhý sfilmovaný Jánošík je najstaršia filmová zmienka o Levoči v hranom filme a samotný film jeden z najslávnejších našej kinematografie.

Zľavy na wellness pobyty

Slávne stredoveké mesto Levoča je krásny unikát. Dodnes historické centrum obkolesuje stredoveká mohutná hradba. Mnohé domy si zachovávajú svoj stredoveký vzhľad. Zaujímavé je aj čerstvo zrekonštruované námestie. Okolie slávnej radnice a baziliky sv. Jakuba s významným gotickým oltárom Majstra Pavla sa však v minulosti objavovalo aj vo filmoch. Vedeli by ste povedať v ktorých? Mimo rôzne rozprávky a drobné úryvky vo filmoch, išlo aj o známe filmové diela. A mimo nakrúcanie sa bez svetiel reflektorov a objektívov kamier po Levoči pred cukrárňou Oáza pohybovali aj hviezdy z filmu Dračie srdce.

Levoča mesto, copyright

Jánošík z roku 1935

Nebol to prvý sfilmovaný Jánošík. Ten prvý bol z roku 1921 a pomerne skoro získala mladá slovenská kinematografia aj ďalšiu verziu s Paľom Bielikom. Práve tá sa odohráva aj v okolí radnice a zachytávajú ju vo svojich scénach. Je to najstaršia filmová zmienka o Levoči v hranom filme a samotný film jeden z najslávnejších našej dávnej kinematografie.

Levoča mesto, copyright

Čierne mesto (Fekete Város) a Adam Šangala

Maďarské film Čierne mesto siahol rovnako tak po historickom centre Levoče. Ďalším filmom, ktorému vďačíme za zachytenie Levoče, je slávny televízny viacdielny film Adam Šangala. Ide o mimoriadne zaujímavý historický príbeh o pozoruhodnej ceste mladému Adama na úteku pred grófom. Ten nestrpí Adamovu neúctu voči jeho postaveniu a je mu na stope. Adam Šangala sa objavuje na Oravskom hrade, v Spišskej Sobote, ale taktiež pri historickej radnici v Levoči.

Hradby Levoča

Organ (1965)

Organ je slávnym čiernobielym vojnovým filmom Štefana Uhera o mladom zbehovi. Unikol z vojny a skrýva sa v kláštore. Predstiera v ňom, že je organista, no dostáva sa do stretu s iným miestnym organistom. Film o zrade je síce vojnový, ale výnimočne nehovorí nič o „bratoch osloboditeľoch“. Hlavnú postavu Felixa stvárnil skutočný organista Alexandr Březina, ktorý nebol hercom pred filmom a ani po filme.

Levoča, výhľad z okna z hotela U Leva

Skrytý prameň (1973)

Azda najvýznamnejším filmom z Levoče je Skrytý prameň so Štefanom Kvietikom v hlavnej úlohe. Ide o príbeh z obdobia a z dielne Majstra Pavla, autora slávneho gotického oltára. Nezachytáva síce priamo život Majstra Pavla, ale len jedného majstra, ktorého krivo obvinia z krádeže a prichádza o to najcennejšie. Film je významný tým, že sa aj reálne odohráva v Levoči, je tam spomínaná a okolie baziliky je originálom. Avšak scény vnútorných priestorov z námestia už sa nakrúcali vo Zvolene.

Informácie a podrobnosti o filmových miestach po celom Slovensku nájdete aj v knihe Filmové miesta (1), prípadne v knihe Filmové miesta od novembra 2022.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu