ZN.SK
Zetor 25A traktor

Zetor, slávna značka traktorov a model Zetor 25 A

Zetor 25 bol prvý sériovo vyrábaný traktor pod značkou Zetor, čím je nepochybne zaujímavý. Určil totiž akýsi štandard, ktorý sa v roku 1946…

Zetor 25 bol prvý sériovo vyrábaný traktor pod značkou Zetor, čím je nepochybne zaujímavý. Určil totiž akýsi štandard, ktorý sa v roku 1946 začal vyrábať a dostávať najskôr na československý trh, no tiež pomerne rýchlo aj do zahraničia. Stačilo rok, aby o model Z-25 prejavili záujem v Škandinávii, Nemecku, či Holandsku aj napriek tomu, že všetky tieto krajiny mali svojich vlastných výrobcov.

Zetor 25 A traktor

Zetor 25 bol vyrábaný v rokoch 1946 až 1949. Traktor dlhý 3,2 metrov, široký 1,8 metra a vysoký po volant (nepočítame komín) do výšky 1,77 metra vážil zhruba 2 tony. Maximálnu rýchlosť dosiahol necelých 34 km/h. Zetor označenie modelu niesol na vrchnej časti karosérie charakteristickým vlneným písmom a s celým označením modelu. V rukách nadšencov týchto veteránov si udržiavajú pôvodný červený, alebo zelený lak a originálne označenie modelu. Model Zetor 25A je spolu s modelom 25K (kultivačný) vyrábaný ešte dlhšie a to do roku 1970, hoci niektoré zdroje uvádzajú skoršie ukončenie výroby. Vyrobili ich spolu zrejme až 158 570 kusov.

Zetor 25 A na salaši Krajinka

Model známeho a legendárneho Zetor 25 v orebnej úprave Zetor 25A má v expozícii historických traktorov na salaši Krajinka v Ružomberku oproti základnej verzii určité vylepšenia. Najmä výkonnejší dvojvalec. Zvykom pri Zetoroch bolo počet koní uvádzať do čísla modelu a tak vieme, že aj tento stroj mal výkon 25 koní. Mimoriadne dobre zachovaný kus v pôvodnom farebnom prevedení vyzerá ako nový, nebyť starších dizajnových prvkov.  Unikátny je tento model aj mimoriadne zachovanou zadnou nápravou, systémom pásového vybavenia a dodatočných stredných kolies. Takáto konštrukcia traktora bola ideálna do mäkkého terénu pri orbe. Predok nesie označenie Z (Zbrojovka Brno) a nápis Diesel. V expozícii je aj modrobiely model 25A bez pásov. (model je na fotografii).

Značka Zetor

Značka traktorov Zetor je v strednej Európe pojmom spájaným so spoľahlivosťou a tradíciou. Hoci Zetor vznikol z pôvodnej továrne na výrobu leteckých motorov pre nemecké vojsko počas II. svetovej vojny, po vojne sa stal súčasťou Zbrojovky Brno. Práve Zbrojovka dala značke názov zložením jej písmena Z – „zet“ a zo zvyšku zo slova traktor. Značka oficiálne vznikla v roku 1946 a odvtedy zaznamenala výrazný rast a presadenie sa aj v zahraničí najmä do roku 1989, kedy zaznamenala značka stratu a podnik zabezpečila Konsolidační banka Praha.

V súčasnosti je vlastníkom 100% podielu v Zetore slovenský HTC Holding, a.s.. Posledné roky značka predstavila niekoľko radov nových strojov pre profesionálne využitie v poľnohospodárstve a naďalej si drží punc osvedčenej kvality.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu