ZN.SK
Futbalová lopta

TOP 10 najdrahších prestupov v histórii futbalu

Futbal má na svete milióny priaznivcov a pre mnohých z nich je tento šport každodenný chlieb. Občas nás fascinuje cena hráčov, ich prestupov aj čísla.

Futbal má na svete milióny priaznivcov a pre mnohých z nich je tento šport každodenný chlieb. Veľká pozornosť ľudí však priťahuje svetové firmy, ktoré sú za svoju propagáciu ochotné zaplatiť klubom horibilné čiastky a práve preto sa vo futbale obracajú ohromné sumy, obzvlášť pri hráčskych prestupoch. My Vám prinášame TOP 10 najdrahších prestupov v histórii futbalu.

článok o cene futbalových prestupov

Zaujímavé mená a sumy v rámci futbalových prestupov

1. Paul POGBA

(Juventus Turín -> Manchester United) – 89 miliónov libier – 2016
Paul Pogba je len 23-ročný stredný záložník, ktorý kedysi hrával práve za Manchester United, no odtiaľ sa presunul do talianskeho Juventusu, kde sa vypracoval na hráča svetového formátu a toto letné prestupového obdobie jeho talent ocenil jeho bývalý zamestnávateľ z Manchestru, ktorý zaňho zaplatil vôbec najvyššiu sumu v dejinách futbalu a prestupov.

2. Gareth BALE

(Tottenham Hotspur -> Real Madrid) – 85,3 milióna libier – 2013
Za Tottenham odohral celkovo 203 zápasov, v ktorých strelil 56 gólov a pripísal si 58 asistencií, takže po individuálnej stránke to bolo preňho 6 úspešných rokov, vďaka ktorým sa dostal do hľadáčiku španielskeho giganta a ten z neho v roku 2013 urobil druhého najdrahšieho hráča planéty.

Baleova cena prekonala aj jeho terajšieho spoluhráča Cristiana Ronalda, ktorý si dlho držal v rámci ceny a prestupov status najdrahšieho muža vo svete futbalu.

3. Cristiano Ronaldo

(Manchester United -> Real Madrid) – 80 miliónov libier – 2009
V roku 2009 sa upísal Manchestru United a pod taktovkou Sira Alexa Fergusona odohral 291 zápasov, strelil 118 gólov a ďalších 62 pripravil. Nečudo, že svojimi štatistikami upútal zrak v tom čas trénera Realu Manuela Pellegriniho, ktorý zaňho utratil 80 miliónov libier a na dlhý čas z neho spravil najdrahšieho hráča sveta.

Momentálne má 32-ročný Portugalčan na konte 354 zápasov, neuveriteľných 367 gólov a 115 asistencií.

4. Gonzalo Higuain

(SSC Neapol -> Juventus Turín) – 75,3 milióna libier – 2016
Ak ste sa pri prvom bode pýtali, kde sa podeli toľké peniaze, tak teraz ste našli aspoň čiastočnú odpoveď. Taliansky Juventus sa toto leto rozhodol posilniť svoje útočné rady príchodom skúseného 28-ročného Gonzala Higuania. Do povedomia sa dostal v španielskom Reale Madrid, kde nastrieľal 122 gólov a v roku 2013 si za jeho služby zaplatil Neapol.

V Neapoli ešte obohatil svoju streleckú zbierku, keď v 146 zápasoch rozvlnil sieť hneď 91krát. A s cieľom posilniť svoj káder, a možno aj oslabiť rivala v boji o titul, ho do svojich radov pretiahol Juventus.

5. Luis Suarez

(Liverpool -> Barcelona) – 75 miliónov libier – 2014
Uruguajský strelec vedie strelecky veľmi úspešnú kariéru, ktorá je však sprevádzaná škandálmi s „hryzením“, keďže už trikrát v zápase uhryzol svojho protihráča, za čo bol aj potrestaný.

To však vôbec neuberá na jeho streleckom čuchu. Hovoria o tom aj štatistiky, keďže v holandskom Ajaxe Amsterdam strelil 111 gólov a v anglickom Liverpoole 82 gólov. Od roku 2016 hrá na špici útoku Barcelony, kde má momentálne na konte 92 gólov 106 zápasoch.

6. James Rodriguez

(AS Monaco -> Real Madrid) – 71 miliónov libier – 2014
James Rodriguez 25-ročný kolumbijský playmaker, ktorý sa zviditeľnil najmä na majstrovstvách sveta v Brazílii v roku 2014. Kariéru začínal v Argentíne, odkiaľ sa sťahoval do portugalského FC Porto a v roku 2013 ho do svojich radov priviedlo ambiciózne AS Monako.

Francúzske kniežatstvo si jeho služby užilo iba jeden rok, pretože v lete 2014 si Real Madrid zaumienil mať tohto ofenzívneho hráča vo svojich radoch a urobil ponuku, ktorá sa neodmieta. V rámci rebríčka prestupov sa tak umiestnil celkom vysoko.

7. Angel Di Maria

(Real Madrid -> Manchester United) – 59,7 milióna libier – 2014
Prestup rýchlonohého z Realu Madrid bol možno trochu unáhlený a vzhľadom na výšku prestupovej čiastky môžeme povedať, že aj dosť nevydarený. Argentínčan má za sebou herné stáže v Benfice Lisabon, v Reale Madrid, Manchestri United či momentálne v Paríži Saint-Germain.

Presun na Old Trafford mu však nevyšiel, keďže tam strávil len jednu sezónu a pravdepodobne kvôli slabému hernému vyťaženiu odišiel do francúzskeho Paríža.

8. Kaka

(AC Miláno -> Real Madrid) – 59 miliónov libier – 2009
Po Cristianovi Ronaldovi je Kaka druhým a zároveň posledným držiteľom Zlatej lopty, teda ocenenia pre najlepšieho hráča roka, v tomto zozname. Svoje najúspešnejšie obdobie zažil práve v talianskom AC, kde odohral 307 zápasov a strelil 104 gólov.

Jeho kariéru v Reale však zužovali časté zranenia a sláva svetovej hviezdy postupne vyprchávala a momentálne hrá „len“ v americkej lige.

9. Kevin De Bruyne

(Wolfsburg -> Manchester City) – 55 miliónov libier – 2015
Belgický záložník v roku 2012 prestupoval do anglickej Chelsea, v ktorej sa však nikdy výrazne nepresadil. Absolvoval dve hosťovania v iných kluboch a tréner Jose Mourinho sa ho rozhodol predať do nemeckého Wolfsburgu.

Ukázalo sa však, že 25-ročný hráč ukrýva v sebe veľký talent a to využil Manchester City na čele s arabskými šejkami a nebál sa vysoliť za hráča sumu približne 55 miliónov.

10. Edinson Cavani

(Neapol -> Paríž Saint-Germain) – 55 miliónov libier – 2013
Posledný na zozname je ďalší uruguajský útočník, Edinson Cavani, ktorý svoj futbalový život rozvinul najmä v Taliansku, kde sa mu gólovo mimoriadne darilo v Neapoli. Odtiaľ sa po dvoch rokoch sťahoval do hlavného mesta Francúzska.

V Paríží Saint-Germain často plnil rolu „dvojky“, keďže len málokedy dostal prednosť pred hviezdnym Zlatanom Ibrahimovicom. Toto leto však Zlatan klub opustil a Cavani dostáva opäť viac priestoru a momentálne je najlepší strelec vo francúzskej Ligue 1.

Pripravil Jaroslav Uram

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu