ZN.SK
Vlčia hora

Zaujímavosti a tajomstvá kníh: Vlčia hora (Ivana Ondriová)

Knižná novinka Vlčia hora pochádza od mladej autorky Ivany Ondriovej. Kniha, ktorú vydalo vydavateľstvo Motýľ v septembri roku 2018 je ďalšou…

Knižná novinka Vlčia hora pochádza od mladej autorky Ivany Ondriovej. Kniha, ktorú vydalo vydavateľstvo Motýľ v septembri roku 2018 je ďalšou, ktorú si predstavíme v rámci nášho seriálu venovanom odhaleniu tajomstiev jednotlivých kníh.

Vlčia hora

Autorka pochádza zo severovýchodu. V širokej oblasti v okolí Polonín, s ktorými sa viaže názov identický s názvom jej knihy, má mnoho priateľov a rodiny. Pamätá si na živé rozprávanie príbehov a zážitkov s vlkmi. Už v útlom detstve jej ich rozprával starý otec. Keď sa prikrášlili, ako bolo zvykom, vyznievali miestami hrozivo. Aj preto bola pre starého otca hubačka tabu. Dnes býva sama pod lesom v miestach, kde mesto buduje pletivo, ktoré chráni rodinné domy pred diviakmi a vlkmi. Uvedomuje si však, že všetko je len o rešpekte a vyhradení vlastného územia.

Aké zaujímavosti a tajomstvá prezradila autorka o svojej knihe?

Vlčia hora a jej tajomstvá

  • Vlčie hory sa naozaj nachádzajú v Národnom parku Poloniny na východe Slovenska. Najrozsiahlejšie pralesné územie v krajine je nedotknuté a krásne, ako lesy a hory v románe Vlčia hora. Knižný príbeh je však fikciou a miesto, kde sa príbeh odohráva, nie je presne špecifikované.
  • Autorka sa nepokúšala príbeh zasadiť do rovnomennej lokality na územie Národného parku Poloniny. Nechcela vstúpiť niekam, kde to nemala dovolené. Venovala sa však skúmaniu správania sa u vlkov a spoznala niečo viac o ich živote.
  • Autorka považuje za najlepšie miesto pre tvorbu a fantáziu osamelé miesto. Podľa jej slov je najideálnejším miestom les, kde jej fantázia pracuje naplno. Je pre ňu stokrát inšpiratívnejším miestom, ako rušné, moderne vybudované veľkomesto a tisícky ľudí a ich osudov v ňom. Stačí jej jeden človek a jeden osud.
  • Pri písaní potrebuje ticho a samotu. Vtedy môže aj jej hlavný hrdina bojovať sám so sebou a svojimi vnútornými démonmi. Vtedy sa jej píše príbeh sám. K tomu celému však potrebuje aj prírodu. Jej bralá, rašeliniská, priekopy, močiare, machom páchnuce doliny a možno jediný svetlý bod v podobe chalupy, nech to trochu smrdí civilizáciou.
  • „Moje pocity pri písaní boli skvelé. Tento príbeh vznikal tak rýchlo, ako rýchlo sa mi v hlave zjavovali obrazy Vlčej hory. Ako film. Po dlhom čase som túžila mať viac času na písanie. Stačilo, že vonku za oknom nášho domu fúkal vetrisko, ktorý u nás na kopci zakaždým divoko píska a už som bola naplno ponorená v deji,“ približuje atmosféru autorka.
  • Spočiatku malo ísť skutočne o rozprávkový výlet do rozprávkovej prírody Vlčej hory. Niečo ako druhá svadobná cesta. Tú mala absolvovať zamilovaná dvojica Michaela a Gregor a z nej sa mala vrátiť ešte zamilovanejšia dvojica. Mal to byť klasický ľúbostný román so štipkou erotiky a možno okorenený dramatickou zápletkou v podobe napadnutia vlkmi. Až neskôr sa z toho „vykľul“ boj o holý život. A boj so svojimi vnútornými démonmi i o lásku ako takú, ktorá mala trvať naveky…
  • Ivana napísala dvanásť kníh a niektoré vyšli aj v českom vydaní. Napriek tomu práve o knihe Vlčie hory hovorí ako o knihe, ktorú má veľmi rada, pretože bola niečím aj pre ňu celkom novým. „Jej vznik totiž nebol presladeným a stereotypným písaním, ale jedným perfektným zážitkom.“ dodáva autorka.

Knihy v predaji:  nakupujte knihy Ivany Ondriovej na martinus.sk, alebo na bux.sk

Sledujte náš seriál Tajomstvá kníh a dozviete sa ďalšie zaujímavosti o úspešných knižných dielach, ktoré ste možno ani len netušili.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu