ZN.SK
Rožmberský palác

Rožmberský palác na Pražskom hrade slúžil ako ústav šľachtičien

Rožmberský palác je veľmi zaujímavá budova. Svojou architektúrou zaujme už na prvý pohľad, pretože pôsobí honosne. Rozľahlá priľahlá záhrada…

Rožmberský palác je veľmi zaujímavá budova. Svojou architektúrou zaujme už na prvý pohľad, pretože pôsobí honosne. Rozľahlá priľahlá záhrada je pýchou palácu, hoci zaujímavejšia je jeho história. Budova sa preslávila ako ústav, ktorý vychovával mladých šľachtičných urodzené dámy „so spôsobmi“.

Rožmberský palác

Má zaujímavo riešenú kupolu pred vstupom a netradične ju podopierajú dva vedľa seba postavené stĺpy. Napriek tomu, že pôsobí malým dojmom, je rozľahlý.

Urobili z neho ústav pre šľachtičné

V roku 1600 ho Rudolf II. spojil s Kráľovským palácom. Pôvodne bol renesančný, ale práve potreba zriadenia ústavu ho v 18. storočí výrazne prestavala. Prvá abatyša tohto ústavu bola arcivojvodkyňa Mária Anna, dcéra cisárovnej Márie Terézie. ženy tu boli ubytované na prvých poschodiach a všetky výukové miestnosti a chór sa nachádzali vyššie. Po rozpustení Ústavu až v roku 1919 bola budova využívaná Ministerstvom vnútra. Po roku 1996 ústav prestavali do pôvodnej barokovej podoby v rámci rekonštrukcie a priestory sú dnes múzeom.

V rámci interiéru je možné vidieť kaplnku Nepoškvrnenej Panny Márie, v miestnostiach sa zachoval dobový nábytok. Dnes je v jednej zo sál umiestnená výstava chrličov z katedrály Sv. Víta.

Pozrite si o tomto mieste viac na:

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu