Motýľ dlháň jedovatý (dryas iulia) pije slzy iným zvieratám pre minerály

Motýľ dlháň jedovatý (dryas iulia) pije slzy iných zvierat

Dlháň jedovatý, ako znie slovenský názov motýľa Dryas iulia, je ojedinelým zástupcom živočíšnej ríše. Hoci sa podobne správa ešte niekoľko iných druhov živočíchov, práve u takto výrazného motýľa je zvláštnosťou jeho záujem o slzy iných živočíchov. Hoci to znie zaujímavo, až kuriózne, v skutočnosti len v slzách motýle našli to, čo nedokázali nájsť vo voľnej prírode.

Dlháň jedovatý na snímke

dryas iulia motýľ pije slzy

Prilietavajú najčastejšie k očiam veľkých plazov, ako sú krokodíly a korytnačky. Ich oči vylučujú počas dňa nadbytočné minerály získané z vody a tým vznikajú “slzy”. Keďže obsahujú soľ, ktorú by v inej podobe motýle nikde inde v prírode nenašli nasávajú túto dôležitú tekutinu aj z dôvodu zachovania vlastného prežitia. Absenciu sodíka v takej podobe, v akej by ju mohli motýle prijať, tak nahradzujú sodíkom a ďalšími minerálmi v slzách iných živočíchov.

Lachryfágia – pitie sĺz zvierat iným zvieraťom

Vedci poznajú pojem lachryfágia. Pojem znamená kŕmenie sa očnými výlučkami, alebo ak chcete slzami iných živočíchov za účelom doplnenia určitých živín.

Motýle obývajúce tropické a subtropické oblasti južnej Ameriky sodík potrebujú k rozmnožovaniu a kladeniu vajec. Vzájomný prospech nebol dokázaný. To znamená, že samotné zvieratá z prítomnosti motýľov prospech zrejme nemajú. Iba ak spoločnosť. Napriek tomu ich tolerujú ako súčasť, hoci im neraz zavadzajú vo výhľade. Pohľad na jemné motýle je i tak však fascinujúci.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.