Motýľ dlháň jedovatý (dryas iulia) pije slzy iným zvieratám pre minerály

Motýľ dlháň jedovatý (dryas iulia) pije slzy iných zvierat

Dlháň jedovatý, ako znie slovenský názov motýľa Dryas iulia, je ojedinelým zástupcom živočíšnej ríše, ktorý sa živí slzami iných živočíchov. Hoci to znie zaujímavo, až kuriózne, v skutočnosti len v slzách motýle našli to, čo nedokázali nájsť vo voľnej prírode.

dryas iulia motýľ pije slzy

Prilietavajú najčastejšie k očiam veľkých plazov, ako sú krokodíly a korytnačky, kde prilietavajú k ich očiam a tečúce slzy týchto zvierat nasávajú ako dôležitú tekutinu. Absenciu sodíka v takej podobe, v akej by ju mohli motýle prijať, tak nahradzujú sodíkom a ďalšími minerálmi v slzách iných živočíchov.

Lachryfágia – pitie sĺz zvierat iným zvieraťom

Vedci poznajú pojem lachryfágia. Znamená pitie sĺz iných živočíchov za účelom doplnenia nejakých živín.

Motýle obývajúce tropické a subtropické oblasti južnej Ameriky sodík potrebujú k rozmnožovaniu a kladeniu vajec. Vzájomný prospech nebol dokázaný. To znamená, že samotné zvieratá z prítomnosti motýľov prospech nemajú. Napriek tomu ich tolerujú ako súčasť, hoci im neraz zavadzajú vo výhľade. Pohľad na jemné motýle je i tak však fascinujúci.

Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Vojna o lanétu opíc, premiéra filmu
Premiéra filmu Vojna o planétu opíc v kinách už 13. júla

žlčník, vnútornosti
Kde sa nachádza žlčník. Aké má prejavy a príznaky podráždenie?

Sopka a láva Kilauvea
Vulkanológovia majú aktualizovaný zoznam 18 najrizikovejších sopiek

Zavrieť